Almanya Ankara Büyükelçiliği

Ankara Almanya Büyükelçiliği

Resmi diplomatik temsilciliklerinin uluslararası ilişkilerdeki karşılığı konsolosluklardır. Bu kapsamda bir Avrupa Birliği üye ülkesi olan ve uzun yıllardır ekonomik ve sosyal olarak Türkiye ile ilişkiler geliştirmiş olan Almanya’nın da Türkiye’de konsolosluk ofisleri bulunmaktadır. Almanya Konsolosluğu Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Büyükelçilik 1923 yılında Ankara’nın başkent ilan edilmesiyle İstanbul’dan Ankara’ya taşınmıştır. Almanya Büyükelçiliği görevine Temmuz 2020 itibariyle Jürgen Schulz getirilmiştir.

Almanya Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Almanya Büyükelçiliği Ankara’da Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Atatürk Bulvarı üzerindeki ana girişin dışında Paris Caddesi tarafında kalan ve 1990’lı yılların başında inşa edilmiş olan Hukuk ve Konsolosluk İşleri bölümü sonradan Ankara Alman Konsolosluğu ana birime dahil edilmiştir.

Telefon: +90 312 455 51 00 (Konsolosluk hatları, yoğunluk sebebiyle uzun bekleme sürelerine sebep olabilmektedir. Bu nedenle, konsolosluk ile iletişime geçmek için konsolosluğun resmî web sitesinde yer alan iletişim formunun doldurulması daha sağlıklı bir iletişim sağlamaktadır.)
Cep Telefonu: + 90 532 787 40 96 (Bu cep telefonu üzerinden sadece acil durumlar için iletişime geçilmektedir. Vize başvurusu ve randevusuna yönelik sorulara cevap verilmemektedir.)
Posta adresi: Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, PK 54, Çankaya, 06552 Ankara, Türkiye
Sokak: Atatürk Bulvarı No. 114, Kavaklıdere, 06680 Ankara

Ankara Almanya Konsolosluğu’nda vize taleplerine yönelik sorulara cevap verilmemektedir.

Büyükelçilik Çalışma Gün ve Saatleri

Pazartesi – Perşembe : 09.00 – 16.00
Cuma günleri ise: 09.00 – 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vize Bölümü Posta Adresi: Remzi Oğuz Arık, Mahallesi, Paris Cd. No:29, 06540 Çankaya/Ankara
Resmi web sitesi: https://tuerkei.diplo.de/tr-de/vertretungen/botschaft

Ankara Almanya Büyükelçiliği Yetki Alanları

Ankara Almanya Büyükelçiliği’nin yetki alanları aşağıda verilen illeri kapsamaktadır. Bu illerde ikamet edip Almanya’ya gitmek isteyen bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları vize başvurularını Ankara Almanya Büyükelçiliği’ne yapmalıdır.

 • Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin,
 • Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis,
 • Çankırı, Çorum,
 • Diyarbakır,
 • Elazığ, Erzincan, Erzurum,
 • Gaziantep, Giresun, Gümüşhane,
 • Hakkari, Hatay,
 • Iğdır,
 • Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya,
 • Malatya, Mardin, Mersin (İçel), Muş,
 • Nevşehir, Niğde,
 • Ordu, Osmaniye,
 • Rize,
 • Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas,
 • Tokat, Trabzon, Tunceli,
 • Van,
 • Yozgat,
 • Zonguldak

Vize Başvuru İşlemleri

Almanya Büyükelçiliği vize başvuruları için evrak toplama ve ön kontrol işlemleri için iDATA aracı kurumunu yetkilendirmiştir. Almanya vizesi Ankara’da bu kurum aracılığı yada vizem.net in de aralarında bulunduğu akredite acenteler üzerinden gerçekleşmektedir. Vizem.net Almanya özelinde uzman danışmanlarla 7 yıldır bu konuda hizmet vermektedir.

Vize başvuruları için ilk etapta, vize başvuru formunun videx aracılığı ile elektronik ortamda doldurulması, ya da formun çıktısı alınıp elle doldurulması gerekmektedir. Sonrasında Almanya vizesi için gerekli evraklarla birlikte aracı kurumdan randevu alınması gerekmektedir. Başvuru formu eksik ya da hatalı doldurulduğu durumlarda vize başvurusu geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca yakın tarihe randevu oluşturulamama gibi problemler yaşanabilmektedir.

iDATA aracı kurumu ile akredite olan TURSAB kayıtlı acentemiz Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlediği başvuru kriterlerine bağlı kalarak vize başvuru sürecini baştan sona yönetmektedir.
Başvuru hattı: 0850 241 1868

Vize Takip ve Randevu İşlemleri

Almanya Konsolosluğu kişisel vize başvuruları için randevu vermemektedir. Akredite acentemiz aracılığı yapılan başvurularda Büyükelçiliğin talep ettiği güncel evraklar başvuru sahibi adına eksiksiz hazırlanıp vize randevusu evrakların merkez ofisimize ulaşmasını takip eden gün için oluşturulmaktadır. Tüm süreç deneyimli ekip ile eksiksiz ve en hızlı şekilde ilerletilmektedir. Vize takibi online olarak vizem.net üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca 5 aşamalı bilgilendirme SMS’ leri ile tüm güncellemeler başvuru sahibine gönderilmektedir.

Not: Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa başvuru sahibi randevuya gelmeksizin tüm işlemler saha ekibimizce tamamlanıp onaylı vize adrese kargolanır. Schengen vizesi bulunmuyorsa vize randevu tarihinde saha ekibimizden bir yetkili başvuru sahibine parmak izi alınması için refakat eder.

Vizem.net Almanya vize başvurularında %95 üzerindeki başvuru onaylanma oranı ile, 9 iş günü içerisinde Ankara’dan yapılan başvuruları sonuçlandırabilmektedir. (Turistik vizeler için geçerlidir.)
Başvuru Hattı: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: