Almanya'ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Turistik gezi, iş gezisi, çalışma ya da göçmenlik; hangi amaçla gidiyor olursanız olun Almanya hakkındaki bu bilgileri bilmekte fayda var. Bu metinde T.C. vatandaşlarının Almanya hakkında en çok merak ettiği bilgileri topladık.

Almanya Nüfusu

Avrupa'nın kalbinde yer alan, kozmopolit ve demokratik bir ülke olan Almanya’nın nüfusu 2021 yılı itibariyle 83,920,769 kişidir. 2019 yılında 83,020,000 olan Almanya nüfus artış oranı yavaşlamaktadır. Almanya nüfusunun %76’sı şehirlidir ve nüfusun yaş ortalaması 45,7’dir. 2000’in başından beri Almanya nüfusunun yaş ortalaması 40’ın üzerinde seyrettiği için Almanya kapılarını genç ve nitelikli işçilere açmış durumdadır. İş arama vizesi ile bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları Almanya’ya iş aramak için gidebilmektedir.

Almanya Türk Nüfusu

Almanya en fazla göç Alan Avrupa ülkesidir. 2021 yılı itibariyle Almanya nüfusunun 1.8%’i Türk asıllıdır. Almanya Türk nüfusu 150811 kişi ile Almanya’da en fazla bulunan göçmen gurubudur. Bunu Polonya, ve Suriye takip etmektedir.

Almanya Yüz Ölçümü

Almanya’nın yüz ölçümü 348,560 km2 olup kuzeyde Baltık ve Kuzey denizleri, güneyde Alpler arasında yer almaktadır. Almanya’nın sınır komşuları Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’dır.

Almanya Asgari Ücreti

2021'de Almanya'da asgari ücret aylık 1,618 €, yani yıllık 19,416 € olarak belirlenmiştir. Almanya'da çalışma saatleri konusunda katı yasal sınırlamalar vardır. Çalışma günleri pazartesiden cumartesiye kadardır ve günde en fazla 8 saat çalışılabilir. Ancak eğer son 6 ayda günlük çalışma süresinin ortalaması 8 saatin altında kaldıysa bir süreliğine günlük 10 saate çıkarılabilir. Ayrıca eğitim, amacıyla Almanya’ya giden T.C vatandaşları haftada 10 saati geçmemek üzere resmi olarak çalışma hakkına sahiptir.

Almanya Eyaletleri

Almanya’da 16 eyalet her eyaletin de kendi başkenti bulunmaktadır. Almanya Eyaletleri arasında popülasyon olarak en kalabalık eyalet 3,426,354 kişinin yaşadığı Berlin’dir. Hamburg ve Münih de 1 milyonun üzerinde nüfusa sahip Almanya eyaletleri arasındadır. Eyaletlerin tam listesi aşağıda verilmiştir.

EyaletBaşkent
BerlinBerlin
Baden-WürttembergStuttgart
BavyeraMünih
BrandenburgPotsdam
BremenBremen
HamburgHamburg
HessenWiesbaden
Mecklenburg-VorpommernSchwerin
Aşağı SaksonyaHannover
Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen)Düsseldorf
Renanya-PalatinaMainz
SaarlandSaarbrücken
SaksonyaDresden
Saksonya-AnhaltMagdeburg
Schleswig-HolsteinKiel
TüringiyaErfurt

Almanya Şehirleri

2021 yılı itibariyle Almanya’da toplam 2054 şehir bulunmaktadır. En fazla şehir bulunan eyalet Bavaria’dır. Almanya’nın en popüler şehri sahip olduğu 963,395 nüfusla, Belçika ile komşu olan Köln’dür. Köln’ü 650 bin nüfuslu Frankfurt am Main takip eder. Frankfurt, Almanya’nın finansal başkentidir.

Almanya Başkenti

Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Kuzey Almanya Ovası’nın merkezinde yer alan Berlin, II. Dünya Savaşı’nda ihtişamını kaybetse de ardından yeniden inşa edilmiş ve şaşırtıcı derecede ekonomik ve kültürel büyüme göstermiştir. Almanya başbakanı Angela Merkel, Doğu Berlin’de Fizikokimya Enstitüsü'nde akademik öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Cumhurbaşkanı

Almanya Cumhurbaşkanı, resmi olarak Federal Almanya Cumhuriyeti'nin Federal Başkanı yani Almanya'nın başıdır. Almanya’da cumhurbaşkanlığı süresi 5 senedir ve şu anda cumhurbaşkanı 2017’de başa geçmiş olan Frank-Walter Steinmeier’dir. Cumhurbaşkanı, Federal Meclis'te ve 16 Alman eyaletinin parlamentolarında toplu çoğunluk pozisyonunu yansıtan Federal Konvansiyon tarafından, tartışmasız, gizli oyla, beş yıllık bir dönem için seçilir.

Telefon ve Plaka Kodu

Almanya’nın telefon kodu +49’dur. Alman plaka kodunda bulunan yazı ve resimler anlam bütünlüğü taşır. İlk sütunda AB bayrağı ve Deutschland baş harfi (D) mevcuttur. Daha sonra arabanın hangi şehirde alındığını belirten harfler yer alır. En büyük Alman şehirleri genellikle yalnızca bir harf koduna sahiptir (B = Berlin, M = Münih, K = Köln, F = Frankfurt), Almanya'daki diğer çoğu şehir iki veya üç harfli kodlara sahiptir. Bu nedenle, daha az harf içeren şehirlerin genellikle daha büyük ve daha önemli olduğu varsayılır. Ardından ilgili Alman eyaletinin resmi tescil mührü ve araç muayenesinin sona erdiği ayı gösteren araç güvenlik muayene çıkartması görülür. Son olarak 1-2 rastgele harf ve 1-4 rastgele sayı mevcuttur.

Almanya Ekonomisi

Almanya, Avrupa Birliği’nin siyasi ve ekonomik açıdan en etkili üyesidir. Almanya, sosyal piyasa ekonomisine sahiptir ve bu ekonomi Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 4. ekonomisidir. 2002'de ortak Avrupa para birimi olan Euro'yu tanıtan Almanya, Euro ekonomisinin %28'ini oluşturmaktadır (Uluslararası Para Fonu, 2017). Almanya’nın sağlam ekonomisi, yüksek kaliteli imal edilmiş malların ihracatına dayanmaktadır. Almanya, düşük savunma harcamaları ve Rusya ile ikinci bir doğal gaz boru hattı bağlantısının inşası nedeniyle diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oldukça tepki görmektedir.

Paylaş: