Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya aile birleşimi vizesi Almanya’da yaşayan T.C vatandaşlarının bakmakla yükümlü olduğu kişileri (eş, çocuk. yanlarına getirebilme hakkı tanıyan vize türüdür. Ailelerin birleşmesini destekleyen Almanya Göç İdaresi bu amaçla, AB vatandaşı olmayanların Almanya’daki aile üyelerine katılması için aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gelmelerine olanak sağlamaktadır. Almanya eş birleşimi vizesi alınabilmesi için Almanya’da yaşayan kişi ve gelecek olan kişinin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Şartları Nelerdir?

Oturum İzni: Almanya’da bulunan eş ya da birinci dereceden aile yakının Almanya’da yasal olarak bir işte çalışıyor olması ve geçici ya da kalıcı oturum iznine sahip olması gerekir. AB mavi kartı olan kişiler için kişinin o sırada çalışma şartı aranmaz.

Sağlık Sigortası ve Gelir İmkanı: Almanya’ya gelecek aile bireyi için konaklama, sağlık sigortası ve diğer harcamaları için yeterli birikime ya da gelire sahip olunması gerekir. Bu gelir Türkiye’deki konsolosluklara beyan edilerek başvuru yapılmalıdır.

Yasal Yaş: Aile birleşimi için Almanya’ya gelecek olan eşin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Başvuru yapacak çocukların ise 16 yaşını geçmemiş olması gerekir.

Almanya Aile Birleşimi için Gereken Evraklar

Almanya aile birleşimi vizesi ulusal vize tipi olup Almanyada 3 aydan daha uzun süre konaklama hakkı sağlar. Almanya aile birleşimi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 1. Vize başvuru formu: Başvuru tarihi ve başvuran imzası atılmış şekilde doldurulmalıdır.
 2. Geçerli pasaport.
 3. Biyometrik pasaport boyutlu fotoğraf: Fotoğrafınızın Almanya vize fotoğrafı kriterlerine göre çekildiğinden emin olun.
 4. Pasaportunuzdaki kişisel veri sayfasının 2 fotokopisi.
 5. Varsa önceki Schengen vizelerinin fotokopileri.
 6. Schengen seyahat vize sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.
 7. Gidiş varsa dönüş bileti.
 8. Mali imkanların kanıtı: Almanya’da kalmayı planladığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paranız olduğunu kanıtladığınız belgeler yer almalıdır. Ayrıca Almanya’daki eşin gelir ve varlık durumunu belirten belgeler sunulmalıdır.
 9. Konaklama: Bu süre zarfında nerede kalınacağını gösteren belgeler. Eşin ıslak imzası ile yazılmış davet mektubu.
 10. Eşin (Almanya / AB oturum izni bulunan. pasaportunun kopyası.
 11. Eş ile ilişkinin kanıtı: Evlilik cüzdanı, doğum belgesi.
 12. Son 6 aya ait Almanya’daki eşin kayıt belgesi “Meldebescheinigung”
 13. Eşe ait oturum izni “Aufenthaltstitel”
 14. 18 yaş altı için gerekli olan gereken belgeler (İngilizce veya Almanca): Doğum belgesi, Varsa evlat edinme kanıtı, ebeveynler boşanmış işe velayet kanıtı, ebeveynlerden biri vefat etmiş ise ölüm belgesi, ebeveynlerden alınmış onay mektubu, her iki ebeveynin ya da yasal vasinin pasaportu.

Tüm belgelerin Almanca veya İngilizce olarak sunulması gerekmektedir. Belgeler Türkçe ise her birine ekli olarak onaylanmış ve yasallaştırılmış noter tasdikli bir çeviri ile sunulması gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Dil Şartları

2007 yılına kadar Almanya’ya eş birleşimi vizesi ile gelecek olan kişinin A1 seviyesinde Almanca konuşma şartı aranmaktaydı. Sadece Almanya’daki eşin AB mavi kartı, ICT (Uluslararası Çalışan Değişim. kartı bulunuyorsa gelecek olan eşte Almanca dil şartı aranmamaktaydı. Ancak 2006 yılında Naime Doğan adlı Türk vatandaşının alman makamlarına karşı açtığı davayı kazanması ile Almanca bilmeden eş birleşimi vizesi için hak kazandı. Bu tarihten sonra yapılacak başvurularda T.C vatandaşları için Almanca dil şartı aranmamaktadır.

Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasası 2021

Federal Göç ve Mülteciler Dairesinin belirlemiş olduğu yeni yasaya göre 2021 yılında aşağıdaki durumlara sahip eşler aile birleşimi yasasından faydalanamaz.

 • Sınır dışı edilmesi askıya alınan veya iltica başvurusu ile geçici oturum iznine sahip kişiler (İkamet Kanunun 25. fıkrası (4. maddesi)),
 • Gizli istihdamla mücadele yasası uyarınca veya geçici istihdam işletmeleriyle ilgili yasa uyarınca cezai bir suçun mağdurları için ikamet izni olan kişiler,
 • Sorumlu olmadıkları sebepler nedeniyle sınır dışı edilen kişiler (İkamet Kanunun 25. alt bölümü (5)),
 • Almanya’ya entegre olmuş çocukların ebeveynleri olarak oturma izni almış kişiler (İkamet Kanunun 25a maddesi (2. numaralı bölümü),
 • Almanya’ya entegre olmuş çocukların aile üyeleri olarak ikamet izni almış kişiler (İkamet Kanunun 25b fıkrası (4)),
 • İkamet Kanunun 104a fıkrası (1), cümle 1 veya 105b uyarınca mevcut davalara ilişkin bir düzenleme temelinde ikamet izni almış kişiler

Aile bireyi Almanya’ya geldikten sonra ikamet kayıt bürosuna (Einwohnermeldeamt. kayıtlarının yapılması gerekmektedir. Üç ay içinde ikamet izni için yerel göçmenlik dairesine başvurulmalıdır. Bunun için eşlerin pasaportları, doğum ve evlilik cüzdanları, vergi beyannameleri (bulunuyorsa harcama makbuzları), konut kira kontratı ibraz edilmelidir.

Oturma izni çıktıktan sonra aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gelen aile bireyi çalışma ve oturum izni hakkına sahip olur.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya aile birleşimi vizesi kişisel başvurularda Almanya Yabancılar Bürosunun onayı gerektiğinden ortalama 120 gün içerisinde karara bağlanmaktadır. Vize bekleyenler için Almanya Konsolosluğu vize sonucunu SMS ile bildirmektedir. Akredite acentemiz aracılığı ile yapılan başvurular ortalama 75 günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru takibi online olarak vizem.net üzerinden yapılabilmekte ayrıca düzenli SMS ler ile son durum hakkında başvuru sahibine bilgi akışı sağlanmaktadır.

Nasıl Başvurulur?

Türkiye’de aile birleşimi vizesi başvurularındaki onay oranı %78 olup vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda bu oran %97’dir. Tüm evraklar püf noktalara dikkat edilerek başvuru sahibi adına hazırlanıp konsolosluk randevusu alınır. Saha ekibinden bir danışman başvuru sahibine konsolosluktaki mülakat için refakat eder. Vize takibi online olarak ve 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i olarak yapılmaktadır.
Detaylı bilgi ve başvuru İçin: 0850 241 1868

Paylaş: