Almanya İş Arama ve Çalışma Vizesi Başvuru Merkezi 2021

Almanya İş Arama ve Çalışma Vizesi Başvuru Merkezi 2021

Almanya Federal Cumhuriyeti iş gücüne katılabilecek vasıflı yabancı göçmenlerin Almanya’ya gelerek iş aramalarına olanak tanır. Almanya iş arama vizesi Almanya’da altı aya kadar kalma hakkı sağlar ve ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir. Bu vize sayesinde 6 ay içerisinde Almanya’da iş bulunması halinde çalışma ve oturum izinleri Almanya’dan çıkmadan çıkarılabilmektedir.

Not: Almanya iş arama vizesi ile çalışma vizesi karıştırılmamalıdır. İş arama vizesi ile giriş yapan T.C vatandaşlarının çalışma izni bulunmamaktadır. Kişi 6 ay içerisinde vasıflarına uygun işi bulunduktan sonra çalışma vizesine başvurabilir.

Almanya 6 Aylık İş Arama Vize Şartları

Aşağıdaki şartların karşılanması halinde Almanya 6 aylık iş arama vizesine başvurulabilir. 1 Mart 2020’de tekrar düzenlenen 6 aylık iş arama vize şartları esnetilmiştir. Öte yandan Covid – 19 salgın tedbirleri kapsamında geçici süre askıya alınmıştır.

Güncel durumu öğrenmek için 0850 241 1868’i arayınız.

  • Başvuran kişinin en az 18 yaşında en fazla 45 yaşında olması gerekir.
  • Üniversite mezunları için Almanya’daki üniversitelerde lisans ya da yüksek lisans denkliği bulunması gerekir. Kişinin mezuniyet denkliği anabin üzerinden teyit edilmelidir.
  • Üniversite mezunu olmayan kişiler için meslek uzmanlık sertifikası veya ustalık belgeleri istenmektedir.
  • Almanya’da geçirilecek süre içerisinde yapılacak harcamalar için finansal yeterlilik kanıtlanmalıdır.
  • Üniversite mezunu olanlar için en az 1, olmayanlar için en az 5 yıllık iş deneyimi gerekmektedir.

Not: 45 yaşın üzerindeki profesyonellerin Almanya’da çalışma vizesi alabilmeleri için Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlediği asgari maaş veya yeterli emeklilik hükümlerini gösteren bir iş sözleşmesi sunmaları gerekecektir.

İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya iş arama vizesi için gerekli evraklara buradan ulaşılabilir. Başvuru formu ve evrak hazırlama işlemleri için vizem.net danışmanlarından bilgi alınabilir.

İş Arama Vizesi Meslekleri

Almanya iş arama vize meslekleri şirketlerin ihtiyacına göre Federal İstihdam Bürosu tarafından ilan edilmektedir. IT, Tıp, Hizmet ve Mühendislik alanlarında sürekli olarak iş ilanları bulunmaktadır. Ustalık veya mesleki eğitim sertifikasına uygun işlerin bulunması için vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Ücreti

Almanya aracı kurum akredite acentesi olan Vizem.net tarafından yapılan iş arama vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
Form ve Dilekçe15 EUR
Randevu Alma10 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti60 EUR
Seyahat Sigortası*60 EUR
İş Bulma Danışmanlığı**1500 EUR
Toplam185 EUR

* 6 aylık seyahat sigorta bedelidir. Seyahat sigortası bulunuyorsa almak zorunlu değildir.
** İş arama vizesi ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir. Eğer kişi iş bulma konusunda danışmanlık hizmetinden faydalanacaksa danışmanlık ücretinin yarısı vize başvurusu sırasında diğer yarısı vize tesliminde ödenir. Vize başvurusunun reddedildiği durumlarda 2. Ödeme yapılmaz.

Deneyimli danışmanlarımız tarafından gerçekleştirilen iş arama vize başvurularındaki onaylanma oranı %93 olup Türkiye ortalamasının (%54) üzerindedir.

Almanya Çalışma Vizesi

İş arama vizesi ile Almanya’da iş bulan kişiler Almanya çalışma vizesine başvurma hakkına sahip olurlar. Bu vize ile kişi oturum izni haklarına da (geçici süre) sahip olur. Oturum izninin alınabilmesi için işin niteliğine göre B2 (başlangıç) seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olma şartı aranmaktadır. Almanya’da kalınan süre boyunca Almanca dil kurslarına katılarak 3-4 ay süre zarfında bu seviye tamamlanabilir.

Almanya çalışma vizesi başvuruları gidilen şehirdeki göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. Öncesinde resmi olarak Almanya’daki bir ikamet adresi (Anmeldung) kaydının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Başvurular Türkiye’den Yapılacak İse

Almanya’ya gitmeden iş teklifi alan bir kişi iş arama vizesine başvurmadan iş sözleşmesi, ve işveren tarafından düzenlenmiş sağlık sigortası ile çalışma vizesi başvurusu yapabilir. Almanya çalışma vizesi için randevular Almanya Konsolosluğu’ndan alınabilir.

HizmetlerÜcretleri
Form ve Dilekçe15 EUR
Randevu Alma10 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti60 EUR
Seyahat Sigortası*60 EUR
Toplam185 EUR

*İşveren sağlık sigortası yaptırmadıysa 6 aylık sağlık sigortası yaptırılır. Ya da Almanya’ya seyahat tarihi ile işe başlama tarihi arasında gün farkı varsa aradaki süreci kapsayan sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Vizem.net %98 çalışma vizesi başvuru onay oranı ile 2019 yılında en az başvuru reddi alan akredite acente unvanına sahiptir.
Randevu ve Başvuru İşlemleri İçin: 0850 241 1868

Paylaş: