Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya, bilimsel ve teknik gelişmesini sürdürmek; bu alanlar aracılığı ile ülkeler arası iletişimi kuvvetlendirmek için yabancı ülkelerden nitelikli öğrencilerin Almanya üniversitelerinde eğitim görmesine imkan sağlamaktadır. Bu bağlamda, her yıl çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, dil eğitimi ve yüksek öğrenim için Almanya’ya gitmektedir. Eğitim süreci 3 aydan daha uzun süren programlar için Almanya öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır. Almanya’daki dil okulu ya da öğrenim görülecek okulun kabulünden sonra D tipi öğrenci vizesi Almanya Konsolosluklarına şahsen başvurularak yapılabilir. Özellikle ilk defa başvuracak adaylar için evrak trafiği karışık gelebilmektedir. Öğrenci vizesi başvurularında eksik belge beyanı sonucu ret ile sonuçlanma oranı yüksek olduğundan akredite acente olan vizemnet’in deneyimli danışmanları ile süreç yönetilebilir.

Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya öğrenci vizesi almak 3 farklı eğitim amacı ile alınabilir.

 1. Dil eğitimi vizesi: Almanya’da 3 ay ile 1 yıl arasındaki dil eğitim programlarına katılım için.
 2. Öğrenci başvuru vizesi: Henüz kabul mektubu almamış adayların diploma denkliği sunarak Almanya’daki üniversitelerle görüşme sağlaması için.
 3. Öğrenci vizesi: Kabul mektubu sonrası kayıt ve konaklama işlemlerini tamamlamak için.

Başvuruyu yapacak olan kişi burslu yahut burssuz olarak Almanya’da öğrenim görebilir. Burslu öğrencilerin vize ücretleri genellikle kabul edildikleri öğretim kurumları tarafından karşılanmaktadır.

Öğrenci vizeleri ulusal vize statüsündedir. Başvurular iData aracı kurumundan randevu almadan doğrudan konsolosluğa yapılabilir. iData aracı kurumundan alınan randevu tarihlerinde eksik evrak bulunması sonucu tekrar randevu almak gerekebilmektedir. Bu da sürecin uzamasına sebep olabilmektedir.

Akredite acentemiz danışmanlığında yapılan başvurularda gerekli evrakların merkez ofisimize kargolanması ya da elden bırakılması ile başlar. Kontroller yapılıp gerekli formlar başvuru sahibi adına doldurulup randevu oluşturulur. Randevu günü saha ekibinden ilgili danışman başvuru sahibini karşılar ve konsolosluktaki mülakatta refakat eder. Tüm bu vize işlemlerinin ortalama 21 gün sürmesi nedeniyle, öğrencinin eğitim yılının başlamasından en az 2 ay önce vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Vizem.net başvurularındaki Almanya öğrenci vizesi onay oranı %94 ortalama ile Türkiye geneli onaylanma oranının (%61) oldukça üzerindedir. Kişisel başvurulardaki Almanya vize retlerinin temel 2 sebebi eksik evrak beyanı ve mülakatlardaki çelişkili beyanlardır.

Almanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya Başkonsolosluğu vize başvurusu esnasında talep edilen belgelerin aslı ile vize bölümüne ibraz edilmek üzere ikişer adet fotokopisini de talep etmektedir. Almanya öğrenci vizesi için gerekli olan evrak listesi şu şekildedir;

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Motivasyon yazısı
 • Detaylı özgeçmiş

Eğer başvuruyu yapacak kişi ilk kez üniversite eğitimi alacak ise;

 • Lise diploması
 • Dört yıllık eğitim hakkına gösterir sınav sonuç belgesi Türkiye’de eğitimi devam ediyor ise;
 • Güncel öğrenci belgesi
 • Üniversite eğitimini gösteren öğrencilik belgesi (Almanca ya da tercümesi tasdikli)
 • Var ise önceki diplomalar

Almanya’da bir üniversiteye kabul gördüğünde;

 • Kabul belgesi ( Zulassungsbescheid )
 • Şartlı kabulü gösterir belge (Ön kayıt) Dil yeterliliği için istenilen belgeler;
 • Eğitim dili Almanca ise: Üniversite eğitimine hazırlık programlarında edinileceğini gösterir dil kursu sertifikaları (Hochschulzugangsprüfung, DSH veya TestDaF)
 • Alman lise diploması “Abitur”, “DSD II”, (kabul şartlarına bağlı olarak) Goethe Enstitüsü’nün B1/B2/C1/C2 sertifikaları. Bazı durumlarda, belirtilen belgelerin yerine farklı belgeler ibraz edilebilir/gerekli olabilir.
 • Eğitim dili İngilizce ise: Kabul edilen sınavların birinden (IELTS, TOEFL vs.) yeterli puan alındığını teyit eden belge

Not: Üniversite öğreniminden önce Almanya’da yoğunlaştırılmış bir dil kursuna (haftada en az 18 ders saati) katılım sağlandıysa, buna dair belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Diğer belgeler;

 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • En az 6 aylık sigorta süresini kapsayan yurtdışı sağlık sigortası
 • Almanya’daki eğitim boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belge

Almanya öğrenci vizesi için gerekli olan evraklar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için 0850 241 18 68 numaralı telefon üzerinden bizi arayabilirsiniz.

Almanya Erasmus Vizesi

Almanya’da bulunan üniversite tarafından davet mektubu alan kişi Almanya Erasmus vizesine başvurabilir. Bu vize türü standart öğrenci vizesi (Ulusal vize) ile aynı özellikleri taşımakla beraber en az 3 aylık konaklamalar için alınmaktadır. Erasmus eğitimi 90 günü aştığı için bu vize türüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Başvuru esnasında, istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Dosyalarda eksik veya hatalı belgeler bulunması neticesinde vize işlemi yapılamaz, başvuru isteği yetkili kurum tarafından geri çevrilir.

Almanya Dil Okulu Vizesi

Yoğunlaştırılmış Almanca kurslarına kabul edilen öğrenciler Almanya dil okulu vizesine (D tipi vize) başvuru gerçekleştirebilir. Yoğunlaştırılmış Almanca eğitimlerinde eğitim programının aşağıdaki koşullara uygun olması gerekir.

 1. Eğitimler haftada en az 18 saat olmalıdır.
 2. Sadece hafta sonu ya da hafta içi 18:00 den sonraki ders programları dil okulu vizesi için uygun değildir.

Almanya dil kursu vizesi başvuruları yine 3 aydan daha fazla süreli ulusal vize başvurusu yapılarak alınır. Başvuru sahibi Almanya’da kaldığı sürece tüm giderlerinin karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. Başvuru süreci danışmanlarımız tarafından istenilen evrakların merkez ofisimize ulaşması ile başlar. Ortalama 21 iş günü içerisinde sonuçlanır.
Başvuru ve Bilgi: 0850 241 1868

Almanya Dil Kursu Vizesi Reddi

Almanya dil kursu vize başvurusu; eksik veya hatalı belge, seyahatin gerçekleşmesine engel teşkil edecek sorunlar gibi nedenlerle reddedilebilmektedir.

Vize başvurusu reddedilen kursiyerler, itiraz etme hakkını kullanarak kararın tekrar incelenmesini yetkili kurumdan talep edebilir. Kişi, karara yönelik itirazını şahsen ya da avukatı aracılığı ile gerçekleştirebilir.

Önemli bilgi: Dil eğitim vizesine ret cevabının verilmesinin en geç bir ay sonrasında vize bölümüne itiraz dilekçesinin ulaştırılması gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Oturum İzinleri

Almanya’ya öğrenci vizesi ile giriş yapan T.C vatandaşları vize süresi boyunca aldıkları eğitimi tamamlayamadıkları durumlarda öğrenci oturum izninin uzatılması için başvuruda bulunmalıdır. Oturum izni başvuruları en yakın göçmenlik bürolarına yapılır. Öğrenci oturum iznine sahip olan kişiler senede 120 günü geçmemek üzere yasal olarak Almanya’da part time işlerde çalışabilirler. Almanya’da öğrenim süresi dolduktan sonra öğrenci oturum izni 6 ay uzatılarak Almanya’da tam zamanlı iş arayabilir. Öğrencilik döneminde derslere katılmamak öğrenci oturum izninin iptal edilmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Almanya Öğrenci Vize Ücreti

Almanya öğrenci vize ücretleri, tüm harcama kalemleri ile birlikte aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
Form ve Dilekçe15 EUR
Randevu Alma10 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti60 EUR
Sağlık Sigortası*60 EUR
Eğitim Kurumu Kaydı**1200 EUR
Toplam185 EUR

* Öğrenci Sağlık Sigortası: 6 aylık öğrenci sağlık sigortası bedelidir. Eğitim kurumunun sağlık sigortasını karşıladığı durumlarda alınmasına gerek yoktur.

** Eğitim Kurumu Kayıt İşlemleri: Almanya’daki ortak çalıştığımız en iyi 9 dil okulu için kayıt işlemleri vizem.net tarafından yapılmaktadır. Dil okulları için ön koşul bulunmamaktadır. Üniversite kayıtları için kişinin, başvuruda bulunacağı üniversitenin kriterlerine uygun ve Türkiye’deki okulunun bu üniversite ile denkliğinin bulunması gerekmektedir.

Paylaş: