Almanya Eş Vizesi

Almanya Eş Vizesi Nedir, Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya eş vizesi; Türkiye’de ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’da yaşamakta olan eşlerinin yanına yerleşmesine olanak sağlayan uzun süreli (D tipi) Almanya vizesidir. Almanya eş vizesi; kısa süreli vizelerin aksine, hamiline Almanya’da oturum izni sağlamaktadır.

Vizem.net geçtiğimiz 4 yılda, tüm akredite acenteler arasında, Almanya aile birleşimi vizesi başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente konumundadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya Eş Vizesi Şartları Nelerdir?

Almanya eş vizesi alabilmek için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Evlenen kişilerin her ikisinin de 18 yaşında veya daha büyük olması
 • Yapılmış olan evliliğin Almanya hükümeti tarafında geçerli sayılıyor olması
 • Almanya eş vizesine başvuracak kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması
 • Başvuruda bulunacak kişinin mali olarak Almanya devletine bağımlı olmaması
 • Başvuruda bulunacak kişinin adli sicil kaydının olmaması ve Almanya’da kamu güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir davranışta bulunmamış olması
 • Başlangıç seviyesinde (A1) Almanca biliyor ve konuşabiliyor olmak

Eşin Yanına Gidebilmek için Aile Birleşimi Vizesi Almanya Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşin yanına gidebilmek için aile birleşimi vizesi Almanya başvurusu yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Almanya eş vizesi başvuru formu doldurulur: Almanya eş vizesi başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalıdır.
 2. Almanya eş vizesi için gerekli evraklar toplanır: Başvuru için ibraz edilmesi gerekli olan tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmelidir.
 3. Almanya eş vizesi için başvuru randevusu alınır: Almanya eş vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş olan, vize başvuru merkezlerinden veya akredite acenteler üzerinden başvuru randevusu alınmalıdır.
 4. Belgelerin teslim edilmesi ve biyometri işlemleri: Randevu gününe ve saatine dikkat edilerek, randevu alınmış olunan vize başvuru merkezine gidilir, gerekli evrakların teslim edilmesinin ardından biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.
 5. Başvuru ücretlerinin ödenmesi: Ödenmesi gerekli olan başvuru ücretlerinin ödenmesinin ardından, Almanya eş vizesi başvurusu tamamlanmış olmaktadır.

Almanya Eş Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya eş vizesi başvurusu için gerekli olan aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya eş vizesi başvuru formu: Başvuruyu yapan kişi tarafından, eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Talep edilen vizenin en az 3 sonrasına kadar geçerliliği olan pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Almanya vize fotoğrafı kriterlerine uygun olan bir fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Pasaport ve Kişisel Bilgilerin Fotokopisi: Pasaport detaylarının ve başvuruda bulunan kişinin, kişisel bilgilerinin yer aldığı belgelerin fotokopileri ibraz edilmelidir.
 • Önceden Alınmış Olan Schengen Vizesi veya Vizeleri: Daha önceden alınmış olan bir Schengen vizesine sahip olunması durumunda, bahsi geçen belgelerin fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat Belgeleri: Almanya’ya gerçekleştirilecek seyahatin hangi araçla yapılacağını gösteren belgeler. (uçak biletleri, tren biletleri, özel araç bilgileri gibi)
 • Almanya Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan ve en az 30.000 EUR kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olunmalıdır.
 • Mali Yeterlilik Belgeleri: Almanya’da ikamet edilecek süre boyunca, yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna dair banka hesap dökümleri ibraz edilmelidir.
 • Konaklama Belgeleri: Almanya’da kalınması planlanan süre boyunca ikamet edilecek yerin adres bilgileri ibraz edilmelidir.
 • Davetiye Mektubu: Almanya’da yaşamakta olan eş tarafından yazılmış davetiye mektubu ibraz edilmelidir.
 • Almanya Kimliği veya Pasaportu: Almanya’da yaşamakta olan eş tarafından ibraz edilmesi gereken kimlik veya pasaport fotokopileri gerekmektedir.
 • Evlilik Cüzdanı: Almanya’da yaşamakta olan eş ile Almanya vizesi için başvuruda eşin arasındaki evliliğin yasal olduğunun ispat edilmesi için gerekli olan belgeler sunulmalıdır.

Almanya Eş Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya eş vizesi başvuruları; Almanya tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş, Almanya vize başvuru merkezi olan İdata ofisleri üzerinden yapılabilmektedir.

Almanya eş vizesi başvurusu yapabilmek için; öncelikle İdata vize başvuru merkezinden vize başvuru randevusu alınmalıdır.

Almanya Eş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Almanya eş vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Almanya Eş Vize Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti50 EUR
Toplam240 EUR

Almanya Eş Vizesi Sorgulama ve Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya eş vizesi sorgulama ve takip işlemi, İdata vize merkezinin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Almanya eş vizesi takip işlemi ve Almanya vize sonucu sorgulama işlemi ücretsiz olarak sağlanan bir hizmettir.

Almanya Eş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya eş vizesi ortalama olarak 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya eş vizesi için ibraz edilen evrakların yanlış, eksik veya okunamaz durumda olması durumunda yeniden belge gönderilmesi gerekmektedir ve bu durumda D vizesi Almanya başvuru süreci uzamaktadır.

Almanya eş vizesi başvuruları; konsolosluk yoğunluğu gibi istisnai durumlar sebebiyle 90 günden uzun bir sürede sonuçlanabilmektedir.

Almanya Eş Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya eş vizesi; yanlış veya eksik evrak gönderimi, mali yetersizlik, yapılmış olan evliliğin geçersiz kabul edilmesi gibi sebeplerle reddedilmektedir.

Almanya eş vizesi reddine; red kararından sonraki 30 günlük süreç içerisinde, Almanya vize ret kararını veren konsolosluğa itiraz dilekçesi yazarak yapılmaktadır.

Almanya Eş Vizesi ile Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Almanya eş vizesi ile oturum izni alınabilmektedir.

Almanya eş vizesi ile Almanya’da oturum izni almış olan bir kişinin, evli olduğu kişiyle aynı evde yaşaması gerekmektedir.

Paylaş: