Almanya İş Vizesi

Almanya İş Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya iş vizesi, Almanya’ya iş seyahati, toplantıya katılmak, sözleşme imzalamak ya da fuar ziyareti sebebiyle giriş yapacak kişilerin alması gereken kısa süreli vize türüdür. Almanya iş vizesi alan kişi, Almanya’ya 6 ay içinde 90 güne kadar girme ve konaklama iznine sahip olmaktadır.

İş vizesi hamili Almanya ticari vize başvuru işlemlerini Almanya’ya olan seyahat tarihinden en az 4 hafta önceden başlanmalıdır.

Vizem.net, 2018 - 2021 yılları arasında, Almanya iş vizesi başvurularında %99,4 oranı ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Almanya İş Vizesi için Gerekli Evrakları Nelerdir?

Almanya iş vizesi için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya iş vizesi başvuru formu: Almanya iş vizesi başvuru formunun, formda yer alan tüm alanları eksiksiz, doğru bilgiler ile ve online olarak doldurulmuş, başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin seyahat edeceği tarih için talep ettiği vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az iki adet boş sayfası olan pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin 35 mm x 45 mm ebatlarında tüm yüzün net göründüğü 1 adet biyometrik fotoğrafı gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalı, poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Seyahat rezervasyonları: Başvuru sahibinin ulaşım ve konaklama bilgilerine dair rezervasyonlar veya satın alınmış biletler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Davetiye mektubu: Davet eden kişi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış, seyahat eden kişinin seyahat amacını ve süresini detayları ile anlatılmış davetiye mektubu alınmalıdır.
 • Şirket dilekçesi: Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait bilgileri içeren ıslak imza ve kaşeli şirket dilekçesi gerekmektedir.
 • SGK hizmet döküm belgesi: Başvuru sahibinin tüm sigorta geçmişini gösteren, SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edilen barkodlu SGK hizmet döküm belgesi gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru sahibinin son üç aya ait maaş bordrosu imzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İş sözleşmesi: Başvuru sahibinin noter onaylı, çalıştığı firma ile arasındaki iş sözleşmesini gereklidir.
 • Hesap dökümü: Başvuru sahibinin son üç aya ait, aktif kullandığı hesap cüzdanı veya dökümünün sunulmalıdır.
 • Ek gelir belgeleri: Almanya iş vizesi başvurusu yapan kişinin sahip olduğu mal varlıkları tapu, araç ruhsatı veya kira geliri gibi diğer evraklar başvuru dosyasına eklenmelidir.

Çiftçiler, Almanya iş vizesi evrakları dosyasına Ziraat odalarından temin edilmiş güncel tarihli, çiftçilik belgesi, İşverenler ise başvuru dosyasına güncel vergi levhasını, faaliyet belgesini ve ticaret sicil gazetesi fotokopisini eklemelidir.

Almanya İş Vizesi için İş Yeri İzin Belgesi Nasıl Yazılır?

Almanya iş seyahati için şirket izin dilekçesi, Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe hitaben şirket yetkilileri tarafından yazılmalıdır.

Almanya iş seyahati vize dilekçesi başvuru sahibinin işyerindeki görevini, seyahat amacını ve süresini detaylarıyla içermeli, Almanya vize başvuru dilekçesi aslı ıslak imzalı ve kaşeli olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. Seyahat masrafları firma tarafından karşılanıyor ise teminat belirtilmeli ve seyahat birden fazla olacak ise mutlaka belirtilmelidir.

Almanya İş Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya iş vizesi başvurusu, İdata vize başvuru merkezi ve diğer akredite acenteler aracılığı ile yapılmaktadır.

Almanya iş vizesi vize onayı için tek yetkili makam Almanya Ankara Büyükelçiliğidir.

Almanya İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya iş vizesi başvurusu için Almanya Konsolosluğundan, Büyükelçiliğinden veya akredite acentelerden randevu alınmalıdır. Randevu günü gelene kadar gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve vize başvuru formu online olarak doldurup, çıktısı alınıp şahsen imzalanmalıdır. Almanya iş vizesi için gerekli evraklar, vize başvuru randevusunda şahsen yetkili kurumlara teslim edilmelidir.

Almanya iş vizesi randevu günü ve saati geldiğinde, başvuru merkezinde parmak izi ve fotoğraf işlemleri uygulanması ardından başvuru dosyası teslim edilip vize sonucunu bekleme aşamasına geçilmektedir. Almanya iş vizesi alırken parmak izi vermek ve Almanya Konsolosluğu’nun talep ettiği vize harç ücreti ödemelerinin yapılması zorunludur.

Almanya İş Gezisi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Almanya iş gezisi vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Almanya iş vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometrik işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti60 EUR
Toplam230 EUR

Almanya İş Vizesi Ne Kadar Süreliğine Düzenlenir?

Almanya iş vizesi süresi, gönderilen davetiye deki süreler ve varsa önceden alınmış Almanya vizeleri dikkatte alınarak, daha uzun süreli vizeler çıkma ihtimali yükselmektedir. Almanya iş vizesi, en fazla beş yıllık düzenlenebilmektedir.

Almanya İş Vizesi ile Almanya’da Yatırım Yapılabilinir Mi?

Hayır, Almanya iş vizesi ile Almanya’da yatırım yapma imkanı bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’da yatırım yapmak için yatırımcı vizesi başvurusu yapmalıdır.

Avrupa Birliği üye ülkeleri vatandaşı olmayan ve Almanya’da yatırım yapmak isteyen kişilerin başvurduğu Almanya’da yatırımcı vizesi, şirket kurarak yatırım yapmayı taahhüt edenlere ya da mevcut işletmeyi devralarak yatırım amaçlayanlara verilen vize türüdür.

Almanya İş Vize ile Kongre ve Fuar Katılımı Gerçekleştirilebilr Mi?

Evet, Almanya iş vizesi ile kongre ya da fuar katılımı gerçekleştirmek mümkündür

Almanya’ya herhangi bir ticari faaliyette bulunma, iş görüşmesi veya toplantısı yapma, fuar, kongre gibi iş organizasyonlarına katılmak için başvurulması gereken vize türü, Almanya fuar vizesi olarak da bilinen Almanya iş vizesidir.

Almanya İş Seyahati Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya iş seyahati için başvurulan iş vizesi normal koşullarda başvuru işleminin tamamlanmasından sonra ortalama 5 gün içinde sonuçlanmaktadır. Almanya Başkonsolosluğunun iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde, vize işlemi için gereken süre uzayabilmektedir.

İş amaçlı vizelerde, Almanya için vize sürecinin uzamasına neden olabilecek diğer bir durum ise gerekli evrakların eksik ve yanlış beyan edilmesi durumunda gerçekleşmektedir.

Almanya Ticari Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Almanya Ticari Ateşeliği adresi Tiergartenstrasse 19-21, 10785 Berlin/ Almanya, telefon numarası +49 30 27898030, Faks numarası+49 30 27898040, E-posta adresi berlin@ticaret.gov.tr ve websitesi http://www.musavirlikler.gov.tr’dir.

Paylaş: