almanya bayrağı ve anlamı

Almanya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

Almanya bayrağı, 3’e 5 oranında ve dikdörtgen şekli formundadır. Almanya bayrağı; Almanya’nın ulusal renkleri olan siyah, kırmızı ve altın renklerini taşıyan üç eşit yatay şeritten oluşan üç renkli bir bayraktır. Almanya bayrağındaki renkleri, Almanlar “Köleliğin karanlığından, kanlı savaşlarla, özgürlüğün altın ışığına” olarak ifade etmektedir. Köleliğin karanlığı, üst yatay banttaki siyah ile temsil edilmekte, kırmızı kanlı savaşları tasvir etmekte ve altın, özgürlüğün altın ışığını temsil etmektedir.

Almanya’nın milli marşı 1922’den beri Almanların şarkısı olarak bilinen “Das lied der Deutschen” şarkısıdır ancak 1949 ve 1990 yılları arasında Doğu Almanya “Auferstanden aus Ruinen” adlı şarkıyı milli marş olarak kullanmıştır ve Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle Almanya’nın milli marşı yeniden “Das lied der Deutschen” olmuştur. Alman milli marşının melodisi 1796’da Avusturyalı Joseph Haydn tarafından bestelenmiştir ve ilk kez 1797’de Kutsal Roma imparatoru II. Francis’in doğum günü için seslendirilmiştir. “Kaiserhymne” yani imparatorun ilahisi olarak adlandırılmıştır. İlk satırları “Tanrı imparator Francis’i korusun, iyi imparatorumuz Francis!” şeklindedir. Şarkı sözleri imparatorların isimleriyle değişse de, 1918’de Avusturya - Macaristan çökene kadar melodi resmi kullanımda kalmıştır.

Almanya’nın Bayrağının Ölçüleri Nedir?

Almanya’nın bayrağının ölçüleri, 1950’de Batı Alman hükümeti tarafından belirlenen standartlara göre, eşit genişlikte üç farklı renk çubuktan oluşmaktadır ve genişlik/uzunluk oranı 3/5 olmak zorundadır. Almanya bayrağının ölçülerine göre yatay kenarın dik kenara oranının 3/5 olması gerekmektedir. Almanya bayrağında yer alan üç renk olan siyah, kırmızı ve altın renginin tam oranlarının her biri için 1/3 olması gerekmektedir.

Almanya Bayrak Rengi Nedir?

Almanya bayrak rengi siyah, kırmızı ve altın rengidir.

Almanya bayrak renklerinin farklı formatlardaki kodları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Renk formatıSiyahKırmızıAltın
PantoneBlack4857405
Hex TripletBlack (#000000)Electric Red (#DD0000)Tangerine Yellow (#FFCE00)
RGB0,0,0255,0,0255,204,0
CMYK0.0.0.1000.100.100.00.12.100.5

Almanya Arması Nasıldır?

Almanya arması, tek başlı kara kartalı altın bir arka plana karşı tasvir etmektedir; kartalın başı sağa dönük ve kanatları açıktır, tüyleri yayılmamıştır. Kartalın gagası, dili ve pençeleri kırmızıdır.

Uzun zaman önce bile, Doğu’da ve Antik Çağ’da, Almanlar ve Romalılar arasında kartal, özellikle tanrının, canlılığın ve güneşin sembolü olarak saygı görmüştür. Birçok devletin ve soylu evlerin armalarının bir parçası haline gelmiştir ve aynı zamanda Alman tarihinde uzun bir geleneğe sahiptir. Weimar Cumhuriyeti’nde (1918-1933), tek başlı kartal korunmuştur. Nasyonal sosyalistler kartalın sembolünü gamalı haçla birleştirmişlerdir. 1936’da yayınlanan bir yönetmelikte, Reich’in egemen sembolü olarak, açık kanatlı ve sağa bakan bir kartalın tepesinde meşe yapraklarından oluşan bir çelenkle çerçevelenmiş bir gamalı haç tanımlanmıştır. 20 Ocak 1950’de Federal Almanya Cumhuriyeti resmi olarak kartalı Alman arması olarak tanıtmıştır. Weimar Cumhuriyeti’nde olduğu gibi, belirli amaçlar için küçük sanatsal değişikliklere izin verilmiştir. 1950’de Federal İçişleri Bakanı tarafından yayınlanan ve “belgesel” ile “dekoratif” amaçlar arasında ayrım yapan direktifler, herhangi bir kişinin federal kartal’ı sanatsal amaçlar için kullanma hakkına sahip olduğunu belirtmektedir.

Almanya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

Almanya milli marşı, 1797 yılında Avusturyalı besteci Joseph Haydn tarafından Kutsal Roma İmparatorluğu İmparatoru II. Francis’in ve daha sonra Avusturya’nın doğum günü marşı olarak yazılan “Gott erhalte Franz den Kaiser” marşı bestesine, 1841 yılında August Heinrich Hoffmann von Fallersleben adlı Alman şair tarafından Almanya marşının (Das lied der Deutschen) sözleri yazılmıştır.

Besteci Joseph Haydn, klasik dönemin Avusturyalı bestecisidir. Piyano üçlüsü gibi oda müziğinin gelişmesinde etkili olmuştur. Müzikal forma yaptığı katkılar ona “Senfoninin babası” ve “Yaylı çalgılar dörtlüsünün babası” sıfatlarını kazandırmıştır. Haydn, kariyerinin büyük bir bölümünü Esterhaza Kalesi’nde zengin Esterhazy ailesi için saray müzisyeni olarak geçirmiştir. Haydn hayatının sonraki bölümüne kadar diğer bestecilerden ve müzikteki eğilimlerden izole olmuştur, böylece söylediği gibi orijinal olmaya zorlanmıştır. Haydn’in müziği geniş çapta yayılmış ve kariyerinin büyük bölümünde Avrupa’nın en ünlü bestecisi olmuştur. Joseph Haydn; Mozart’ın arkadaşı ve akıl hocası, Beethoven’ın öğretmeni ve besteci Michael Haydn’ın ağabeyidir.

Almanya Milli Marşı Sözleri Nedir?

Almanya milli marşı sözleri Almanya’nın her şeyin üstünde olduğunu ifade etmektedir, bu ifadeler Nazi Almanyası’na ait olduğu için 2. Dünya Savaşı sonrasında çıkarılmıştır. Resmi durumlarda da yalnızca Almanya milli marşının üçüncü kıtası okunmaktadır.

Almanya milli marşının üçüncü kıtasının sözleri aşağıda verilmiştir.

Birlik, hak ve özgürlük
Tüm Almanya ana vatanı için!
Kardeşçe, yürekle ve el ele,
Bu uğurda çaba gösterelim!
Birlik, hak ve özgürlük,
Mutluluğun simgesi.
Bu mutluluk içinde parla,
Parla Almanya anavatanı!

Almanya Bayrağı Anlamı Nedir?

Almanya bayrağının anlamı; köleliğin karanlığından, kanlı savaşlarla, özgürlüğün altın ışığına olarak ifade edilmektedir. Köleliğin karanlığı, üst yatay banttaki siyah ile temsil edilmekte, kırmızı kanlı savaşları tasvir etmekte ve altın rengi, özgürlüğün altın ışığını temsil etmektedir.

Almanya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Almanya bayrağı ilk olarak 1848’de Alman Konfederasyonu’nda görülmüştür; resmi olarak 1919’dan 1933’e kadar Weimar Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı olarak kabul edilmiştir ve 1949’da Batı Almanya’da yeniden tanıtılmasından bu yana tekrar kullanılmaktadır.

19. yüzyılın ortalarından bu yana Almanya’nın, siyah-kırmızı-altın ve siyah-beyaz-kırmızı olmak üzere iki rakip ulusal renk geleneği bulunmaktadır. Siyah-beyaz-kırmızı renkler ilk kez 1867’de Kuzey Almanya Konfederasyonu Anayasası’nda ortaya çıkmıştır. 1918-1919 devrimine kadar siyah-beyaz-kırmızı renklerini korumuştur.

Siyah-kırmızı-altın ise, 1848 devrimlerinin, 1919-1933 Weimar Cumhuriyeti’nin ve Federal Cumhuriyet’in 1949’dan beri renkleridir. Ayrıca Alman Demokratik Cumhuriyeti (1949-1990) tarafından da kabul edilmiştir.

Almanya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

Almanya’nın günümüzdeki resmi bayrağı, 7 Haziran 1950 tarihinde kabul edilmiş ve resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Almanya Tarihinde Kullanılan Almanya Bayrakları Nasıldı?

Almanya tarihinde kullanılan Almanya bayrakları farklı renklere sahiptir.

19. yüzyılın ortalarından bu yana, Almanya’nın siyah-kırmızı-altın ve siyah-beyaz-kırmızı olmak üzere iki rakip ulusal renk geleneği bulunmaktadır. Almanya tarihi olaylarına göre Almanya bayrağı renkleri ve sembolleri dönemin hükümeti tarafından değiştirilmiştir.

Eski Almanya bayrağı olan siyah-beyaz-kırmızı renkler ilk kez 1867’de Kuzey Almanya Konfederasyonu Anayasası’nda ortaya çıkmıştır. Prusya ve diğer kuzey ve orta Alman devletleri için devlet, 1870-1871’de Alman İmparatorluğu adı altında güney Alman devletlerine genişletilmiştir. Almanya, 1918-1919 devrimine kadar siyah-beyaz-kırmızı renkleri korumuştur. Devrimden sonra, siyah-beyaz-kırmızı siyasi hakkın sembolü haline gelmiştir. Nasyonal sosyalistler 1933’te partinin kendi gamalı haç bayrağıyla birlikte bu renkleri yeniden belirlemiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra, siyah-beyaz-kırmızı hala bazı muhafazakar gruplar veya aşırı sağcı gruplar tarafından kullanılmaya devam etmiştir.

Doğu Almanya Bayrağı Nasıldı?

Doğu Almanya bayrağı tasarımı ve sembolizmi Weimar Cumhuriyeti bayrağından ve komünist sembolizmden türetilmiştir. Doğu Almanya bayrağı; Doğu Almanya’nın ulusal amblemi ile süslenmiş, siyah, kırmızı ve altın rengi üç eşit yatay parçadan oluşan bir bayraktır. Doğu Almanya’nın ulusal ambleminde ise bir çavdar halkasıyla çevrili bir çekiç ve bir pusula vardır. Almanya bayrağındaki renklerin anlamlarına ek olarak Doğu Almanya bayrağındaki amblem; işçiler, çiftçiler ve aydınlar arasındaki ittifakın bir sembolüdür.

Almanya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

Almanya bayrağına benzeyen diğer ülke bayrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Belçika bayrağı

Almanya Belçika Bayrak Benzerliği Nasıldır?

Almanya Belçika bayrağı benzerliği iki ülkenin bayrağındaki üç rengin de aynı olmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar Belçika bayrağındaki renkler dikey dursa da, Almanya bayrağında da bulunan renkler yatay olarak sıralıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: