almanya iklimi ve bitki örtüsü

Almanya'nın İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Almanya, bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Almanya’nın coğrafi ve iklim özellikleri nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde ülkenin çoğu bölgesinde büyük sıcaklık farklılıkları yaşanmamaktadır.

Almanya, yıllık ortalama 700 mm yağış almaktadır. Almanya’nın güney bölgesi en çok yağış alan bölge iken doğu bölgesi ise en az yağış alan bölge olarak öne çıkmaktadır.

Almanya en çok yağış alan ülkeler sıralamasında 182 ülke arasında 114. sırada bulunmaktadır. Karşılaştırma için aynı sıralamada Türkiye’nin 593 mm yıllık yağış miktarı ile 133. sırada olduğu göz önüne alınabilir.

Almanya’da Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Almanya’da görülen iklim tipleri aşağıda listelenmiştir.

 • Okyanusal İklim: Almanya’nın kuzey bölgelerinde görülen iklim çeşididir. Okyanusal iklim çeşidinde her mevsim yağmur görülebilmektedir.
 • Karasal İklim: Almanya’nın daha çok doğu bölgelerinde görülen ılıman iklim çeşididir. Karasal iklimde kışlar soğuk, yazlar ise sıcaktır.
 • Karasal-Okyanusal İklim Geçişi: Almanya’nın orta ve güney bölgeleri karasal ve okyanusal iklim çeşitlerinin ikisinin de özelliklerinin görüldüğü bir geçiş bölgesinden oluşmaktadır.

Almanya İklimi Şartları Nasıldır?

Almanya’da genel olarak ılıman iklim çeşidinin özellikleri görülmekte ve dört mevsim birden yaşanmaktadır. Almanya’nın kuzey bölgelerinde okyanusal iklim görülmesi nedeniyle bu bölgelerde ve özellikle kuzeybatıda yılın her dönemi yağış görülebilmektedir. Orta ve güney bölgeler ise okyanusal iklim ve karasal iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Almanya’nın en güneyinde yer alan bölgeler yıllık yağış miktarının en yüksek olduğu bölgeler olarak öne çıkmaktadır. Özellikle güneyde yer alan Bavyera Almanya iklimi şartları içerisinde kışın en soğuk geçtiği bölge olarak dikkat çekmektedir.

Almanya’da Yetişen Meyveler Nelerdir?

Almanya’da yetişen meyveler aşağıda listelenmiştir.

 • Elma
 • Muz
 • Şeftali
 • Üzüm
 • Portakal
 • Erik
 • Ahududu
 • Armut
 • Kiraz
 • Vişne

Almanya’da Yetişen Sebzeler Nelerdir?

Almanya’da yetişen sebzeler aşağıda listelenmiştir.

 • Lahana
 • Patates
 • Havuç
 • Ispanak
 • Havuç
 • Kabak
 • Domates
 • Fasulye
 • Marul
 • Mısır
 • Kuşkonmaz
 • Turp
 • Salatalık
 • Soğan

Almanya’nın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Almanya’da en fazla yağış alan aylar aşağıda listelenmiştir.

 • Temmuz: Almanya’da 2021 yılında en çok yağış alan aydır. Almanya’ya temmuz ayında 110 mm yağış düşmektedir.
 • Ağustos: Ağusos ayı yağış miktarı 100 mm’dir.
 • Mayıs: Mayıs ayı yağış miktarı 95 mm’dir
 • Haziran: Haziran ayı yağış miktarı 95 mm’dir.

Almanya’nın özellikle okyanusal iklim özelliklerinin görüldüğü kuzeybatı ve güney bölgelerinde yaz mevsiminin bol yağışlı geçmesi bu istatistikte önemli bir rol oynamaktadır.

Almanya’nın 2020-2023 dönemindeki aylık ortalama yağış miktarları aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Almanya Aylık Ortalama Yağış Miktarları
Almanya Aylık Ortalama Yağış Miktarları

Almanya’da Kar Yağışı Görülür Mü?

Almanya, kış aylarında kar yağışının görüldüğü bir ülkedir. Özellikle kasım, aralık ve ocak aylarında Almanya’da kar yağışı görülüyor olsa da nisan ayına kadar kar yağışının devam ettiği yıllar da görülmüştür. Almanya’daki kar yağışı kuzey bölgelerinde daha az, güney bölgelerinde ise daha fazla görülmektedir. Almanya’ya yağan kar genellikle günlük hayatı durduracak derecede olmasa da özellikle güneyde etrafı bembeyaz bir örtüyle kaplayacak derecede yağmaktadır.

Almanya’da Dolu Yağışı Görülür Mü?

Almanya’da dolu yağışı görülmektedir. Almanya’daki dolu yağışları çok sık meydana gelmese de özellikle ülkenin güney kesimlerinde daha yaygın bir biçimde dolu yağışı gerçekleşmektedir. Almanya’da tarihte görülen en şiddetli dolu yağışı 1984 yılında Münih’te gerçekleşmiş ve 70.00 bina ile 200.000 araç hasar almıştır.

Almanya’da Kış Nasıl Geçer?

Almanya’da kış mevsimi genellikle soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kar yağışı sık görünse de, güneydeki bazı bölgeler hariç, hayatı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olmamaktadır. Kar yağışı doğu bölgelerinde, batıya göre daha sık görülmektedir. Kar yağışı genellikle kasım ayının ortalarında başlamaktadır.

Kışın Almanya’da Nereye Gidilir?

Almanya, kış turizmi için önemli Avrupa ülkelerinin başında gelmektedir. Almanya’nın güneyindeki Bavyera Alpleri özellikle kış sporları için oldukça popüler bir turist merkezidir. Almanya’nın diğer bölgelerinde ve özellikle kıyı kesimlerinde bulunan yüksek dağlar hem kayak merkezleri hem de turistik bölgeleriyle kış turizminin önemli parçaları olarak dikkat çekmektedir. Kışın Almanya’da Noel ve yılbaşı pek çok şehirde ve kasabada kutlandığı için turistik ziyaretler için bu dönemler de oldukça cazip bir konumdadır.

Almanya’nın içinde Münih’i de bulunduran Bavyera eyaleti turistlerin en çok ziyaret ettiği bölge olarak öne çıkmaktadır. Kış sporlarının yanı sıra çeşitli müzeler, saraylar, kaleler ve göller başta olmak üzere pek çok farklı turizm noktasını içeren Bavyera bölgesi sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de milyonlarca turistin ziyaret noktası olmaktadır.

Almanya Soğuk Mudur?

Almanya genel olarak çok soğuk bir ülke olarak değerlendirilmese de Türkiye ile karşılaştırıldığında mevsimsel sıcaklık ortalamasının genel olarak daha düşük olduğu görülmektedir.

Almanya’nın orta bölgelerinde yer alan Frankurt şehrinin ağustos ayı içerisindeki sıcaklık değerleri 13-25 °C arasında değişiklik gösterirken aynı mevsimde İstanbul’un sıcaklık ortalaması 21-29°C arasındadır. Almanya’nın güneyinde yer alan Münih şehrinde aralık ayı sıcaklık değerleri ortalama -2 il 4°C arasında değişirken aynı ay içerisinde Ankara’daki sıcaklık ortalamaları -1 ile 7°C arasındadır.

Mayıs ayında Berlin ortalama 9-19°C, Frankurt ortalama 8-20°C, Münih ise 7-18 °C arasında değişen sıcaklık değerlerine sahiptir. Aynı ay içerisinde İstanbul ortalama 14-22°C, Ankara ortalama 10-22°C, İzmir ise 16-26°C sıcaklık ortalamasına sahiptir.

Almanya’nın sıcaklık ortalamaları ile Türkiye’nin sıcaklık ortalamaları karşılaştırıldığında Almanya’nın Türkiye’ye göre daha soğuk bir ülke olduğu görülmektedir.

Almanya’nın En Soğuk Şehri Hangisidir?

Almanya’nın güney şehirleri özellikle kış aylarında çok soğuk olmaktadır. Bavyera eyaletindeki Futensee bölgesi -45.9°C ile ülkenin en soğuk bölgesi rekoruna sahiptir.

Almanya’daki büyük şehirler arasında ise en soğuk şehir Münih şehridir. Almanya şehirleri, özellikle güneye doğru gidildikçe büyük sıcaklık düşüşleri göstermektedir. Almanya’nın orta ve kuzey bölgeleri ise güneydeki şehir ve kasabalara göre çok daha sıcak havalar yaşamaktadır.

Almanya’da Hava Kararıyor Mu?

Almanya’da hava düzenli olarak kararmaktadır. Almanya’da güneşin doğuş ve batış saatleri mevsimlere göre değişiyor olsa da kış mevsiminde ortalama 08.00 saati civarında doğmakta ve 16.00 saatlerinde batmaktadır. Almanya’da yaz mevsiminde ise güneş yerel saatle 05.00 civarında doğmakta ve 21.00 civarında batmaktadır.

Almanya’da Yağış Dağılımı Nasıldır?

Almanya’da yağış dağılımı incelendiğinde, güney bölgesinin en çok yağış aldığı gözlemlenebilmektedir. Almanya’nın kuzeyinde okyanusal iklimin görülmesi nedeniyle özellikle kuzeybatı bölgeleri de düzenli olarak yağış almaktadır. Almanya doğu bölgesinde ise karasal iklim özellikleri daha ön planda olduğu için diğer bölgelere göre daha az yağış görülmektedir. Almanya’nın merkez bölgelerinde yağışlar genel olarak ortalama düzeyde olsa da batı bölgelerindeki yağış oranı doğu bölgelerine göre çok daha fazladır.

Almanya’nın Bitki Örtüsü Nedir?

Almanya’nın bitki örtüsü genellikle ormanlardan oluşmaktadır. Almanya’nın %32’si ormanlarla kaplıdır. Alman ormanlarında pek çok farklı çeşit ağaç türü bulunmaktadır. Almanya’da çayırların oranı ise %15 civarındadır.

Almanya’da yetişen ağaç türleri arasında kayın ağacı, meşe, çam ağacı, ladin, kızılağaç, söğüt gibi ağaçlar bulunmaktadır. Almanya coğrafyası şartlarında elma, şeftali, portakal, erik ve kiraz başta olmak üzere pek çok farklı meyve türünün ağacı da yetişmektedir. Bunların yanı sıra çeşitli çiçekler, yosun ve mantar türleri de Almanya bitki örtüsünü oluşturan diğer parçalar olarak öne çıkmaktadır.

Almanya’da Hangi Bitkiler Yetişir?

Almanya’da yetişen bitkiler aşağıda listelenmiştir.

 • Buğday
 • Arpa
 • Şeker Pancarı
 • Çavdar
 • Yulaf
 • Mavi Kantaron
 • Papatya

Almanya’da Hava Sıcaklığı Nasıldır?

Almanya’da hava sıcaklığı yıllık 9.63°C ile dünyada 196 ülke arasında 162. konumdadır. Karşılaştırma için Türkiye’nin aynı listede 11.66°C sıcaklık ortalaması ile 146. sırada olduğu göz önüne alınabilir.

Almanya’da en düşük sıcaklık -45.9°C ile 24 Aralık 2001 tarihinde güneyde yer alan Bavyera eyaletinin Futensee bölgesinde görülmüştür. Almanya’daki en yüksek sıcaklık ise 42.6°C ile 25 Temmuz 2019 tarihinde ülkenin batısında yer alan Lingen kasabasında görülmüştür.

Almanya’da Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Almanya’da deniz suyu sıcaklığı farklı bölgelere ve aylara göre değişiklik göstermektedir. Almanya’da ağustos aylarında deniz suyu sıcaklığı ortalama 17-24°C arasındadır. Almanya’da deniz suyu sıcaklığı haziran ayında ortalama 14-19°C, temmuz ayında ise ortalama 17-22°C arasında deniz suyu sıcaklığı görülmektedir.

Almanya’da sonbaharda ortalama 12-15°C arasında değişmekte olan deniz suyu sıcaklığı kış aylarında 2-7°C arasındadır. Mayıs ayında ise sıcaklık tekrar ısınmaya başlayarak 10-14°C arasında görülmektedir.

Almanya Seyahati için En İyi Zaman Nedir?

Almanya, özellikle orta bölgelerde mevsimler arası sıcaklık farkının çok yüksek olmaması nedeniyle her mevsim seyahat edilebilecek bir ülkedir. Çok kurak ve nemli olmaması nedeniyle Almanya’ya seyahat için en iyi zaman turistik geziler için yaz mevsimidir.

Almanya aynı zamanda kış turizmi için de tercih edilen bir ülke konumundadır. Bu yüzden kış mevsimi hem sıcak havayı sevmeyen ziyaretçiler için hem de Almanya’da kayak yapma tecrübesini yaşamak isteyenler için daha ideal mevsimdir. Almanya’yı gezmek için vize almak isteyen vatandaşların seyahat planlaması yaparken kendileri için en uygun mevsimi tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: