Almanya'da Yaşam Şartları

Almanya'da Yaşam Şartları ve Masrafları

Almanya’da yaşam şartları ve masrafları, Almanya’da yaşanılan sürede yapılan harcamaları ve yaşamın niteliğini belirtmektedir. Almanya’daki yaşam masraflarını barınma, giyinme, yemek, ulaşım ve faturalar oluşturmaktadır. Almanya’daki yaşam şartları ve masrafları şehirlere göre farklılık gösterebilmektedir. Almanya’nın yaşam koşulları özellikle öğrenciler için önemli olmaktadır. Yaşam koşullarının ideal seviyede olduğu ülkelerde yaşam kaliteli olmaktadır. Almanya’daki yaşam koşulları ve masrafları hakkındaki detaylı bilgiler yazının devamında anlatılacaktır.

Almanya Hayat Şartları Bakımından Nasıl Bir Ülkedir?

Almanya hayat şartları bakımından yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. 2021 insani gelişmişlik endeksi sıralamasında Almanya 13. sırada yer almaktadır. Almanya diğer ülkelere kıyasla hayat şartları bakımından iyi bir ülkedir. Almanya’da insanların sağlık hizmetlerine ulaşma koşulları kolay olmaktadır. Almanya’nın toplumsal yapısını %87 oranında Almanlar oluşturmaktadır. Almanya, Amerika Birleşik devletleri gibi diğer ülkelerden çok fazla göç almaktadır. Ayrıca Almanya’nın %1’lik kısmını Türkler oluşturmaktadır. Almanya’da iş fırsatı oldukça fazladır. Almanya’da işsizlik oranı %5.4’tür. Özellikle Türkiye’den birçok öğrenci ya da işçi çalışmak için Almanya’ya gitmektedir.

Almanya’da Yaşam ve Çalışma İmkanları Nasıldır?

Almanya’da yaşam ve çalışma imkanları iyidir. Almanya sanayi ve otomotiv sektörlerinde oldukça gelişmiş bir ülkedir. Almanya’nın birçok önemli markaları, fabrikaları ve iş yerleri bulunmaktadır. Siemens, BMW ve Mercedes gibi ünlü markalar insanlara iş istihdamı sağlamaktadır ve bu yüzden Almanya’da iş bulmak kolay olmaktadır. Almanya %5.4 işsizlik oranına sahiptir ve bu oran Avrupa ülkelerine kıyasla düşüktür. Almanya’da en çok mühendislik mesleği tercih edilmektedir ve bu meslekte Almanya diğer ülkelere kıyasla ileridedir. Sağlık, tıp, mimarlık, bilişim ve hukuk da Almanya’da çok tercih edilen meslek dalları arasında yer almaktadır.

Almanya ekonomisi de en güçlü ekonomiler arasında yer almaktadır. Almanya’nın hem refah düzeyinin yüksek olması hem de yaşam koşullarının iyi olması diğer ülkelerden insanların da Almanya’ya göç etmesini sağlamaktadır. Hem beyaz yaka hem de mavi yaka olarak Almanya iş imkanları geniş çaplıdır. Yurt dışından insanlar Almanya’daki asgari ücretin yüksek olması ile birlikte çalışmak için Almanya’ya gelmektedirler. Birçok kaynakta ve web sitesinde Almanya iş ilanları incelenebilmektedir.

Almanya’da Günlük Yaşam Nasıldır?

Almanya’da günlük yaşam Türkiye’ye oranla daha aktiftir. Almanlar eğlenmeyi seven bir toplumdur. Bar, pub, canlı müzik ve gösteriler gibi etkinlikler Almanlar tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Alman toplumu futbol maçlarına da çok fazla ilgi duymaktadırlar. Maç günlerinde toplanarak maç izlemek Almanya’da yaygın bir etkinliktir. Almanya Türkiye’ye oranla sergi, festival, film ve müzik gibi alanlara daha fazla önem vermektedir. Almanya’da Berlinale Festivali gibi festivaller dünya çapında önemli festivaller yapılmaktadır.

Almanya’da eğitim eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Almanya’nın bazı eyaletlerinde zorunlu eğitim 9 yıl iken bazılarında 10 olmaktadır. Almanya’nın, Türkiye ile zorunlu eğitim konusunda farklılıkları bulunmaktadır. Çalışma hayatında ise Almanya’da haftalık çalışma saati 38 saat iken Türkiye’de çalışma saati 45 saat olmaktadır. Almanya’da mesai saati konusunda standart bir saat aralığı bulunmamaktadır. Şirketler çalışma saati konusunda esnek davranmaktadır. Yaşam masrafları olarak Almanya Türkiye’ye oranla daha az masraflıdır. Almanya’da ürün fiyatları birim olarak asgari ücretli bir kişinin geçinebilmesi için ucuz olmaktadır. Almanya’da bir süt 0.80 Euro iken Türkiye’de 9 TL olmaktadır.

Almanya’nın Yaşam Tarzı Nasıldır?

Almanya’nın yaşam tarzı çalışkanlığa dayanmaktadır. Almanlar iş, toplantı ya da görüşmelere geç kalmayı sevmemektedirler. Ayrıca Almanların çoğunluğu erken kalkarak güne erken başlamaktadırlar. Aynı zamanda Almanlar eğlenceli oldukları kadar dışarıya karşı ciddi insanlardır. Almanlar arasında koyu milliyetçiler ve dindarlar da bulunmaktadır. Alman halkının büyük bir kısmı dine önem vermektedir ve Noel, Paskalya gibi zamanlar onlar için önemlidir.

Almanya Türkiye Yaşam Farkı Nelerdir?

Almanya’da eğlence, kültür ve sanat etkinlikleri daha çok ilgi çekmekte ve daha fazla yapılmaktadır, fakat Türkiye’de bu tür etkinlikler sık yapılmamaktadır. Yaşam koşulları olarak Almanya Türkiye’ye oranla daha iyi koşullara sahiptir. Almanya’da daha fazla kazanılıp daha az harcanmaktadır ancak bu durum Türkiye için geçerli değildir.

Almanya’da Yaşam Giderleri ve Fiyatları Nelerdir?

Almanya’da yaşam giderleri ve fiyatları aşağıda listelenmektedir.

 • <Orta sınıf bir restoranda 2 kişilik yemek, 50 euro
 • Ayık toplu taşım gideri, 57 euro
 • 1+1 daire aylık kira bedeli, 950 euro
 • Bir ekmek fiyatı, 1,32 euro
 • Bir süt fiyatı, 0,83 euro
 • 1 kilo kırmızı et, 10,36 euro
 • 1 kilo patates, 1,30 euro

Almanya Yaşam Maliyeti Nasıldır?

Almanya yaşam maliyeti şehirlerine göre değişkenlik göstermektedir. Diğer Avrupa ülkeleri ile temel yaşam giderleri karşılaştırıldığında Almanya ortalama fiyatlara sahip bir ülkedir. Fransa’da 1 kilo kırmızı etin fiyatı 16 eurodur. Almanya’da kırmızı etin fiyatı ise 10,36 Euro olmaktadır. Almanya’da toplu taşıma aylık ücreti 57 Euro iken Fransa’da toplu taşıma aylık fiyatı 50 eurodur. Almanya’da 1+1 daire aylık kirası 950 eurodur. Fransa’nın merkezinde 1+1 bir dairenin aylık kirası ise 650 Euro olmaktadır.

Almanya gelişmiş bir ülkedir. Avrupa ülkelerinin bazılarına göre pahalı iken bazılarına göre normal olmaktadır. Almanya hayat şartları bakımından güzel bir ülkedir. 3000 Euro Almanya’da yaşam için yeterli olmaktadır.

Almanya’da Market ve Gıda Fiyatları Nadir?

Almanya’da market ve gıda fiyatları 2021 yılı için aşağıda verilmiştir.

 • 1 litre süt, 0,87 euro
 • 12’li yumurta, 2,24 euro
 • 1 kilo peynir, 8,18 euro
 • 1 kilo tavuk, 7,09 euro
 • 1 kilo domates, 2,51 euro
 • Orta sınıf bir şişe şarap, 5,00 euro
 • 1 kilo soğan, 1,30 euro
 • 1,5 litre su, 0,38 euro

1 kişinin 1 aylık market masrafı, 700 Euro olmaktadır. 4 kişilik bir ailenin 1 aylık market masrafı, 2,500 Euro olmaktadır. Almanya market fiyatları yüksek değildir. Asgari ücret ile çalışan bir kişi aylık market masrafını rahat bir şekilde karşılayabilmektedir. Almanya market fiyatları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun kalmaktadır.

Almanya’da Konaklama Fiyatları Nasıldır?

Almanya’da konaklama fiyatları şehirlere, büyüklüğe ve konuma göre değişkenlik göstermektedir.

 • Almanya’da konaklama fiyatları ortalama olarak aşağıda listelenmiştir.
 • Şehir merkezinde yer alan 1+1 dairenin aylık kirası 720 Euro olmaktadır.
 • Şehir merkezinden uzak 1+1 dairenin aylık kirası 570 Euro olmaktadır.
 • Şehir merkezinde yer alan 3+1 dairenin aylık kirası 1350 Euro olmaktadır.
 • Şehir merkezinden uzak 3+1 dairenin aylık kirası 1050 Euro olmaktadır.

Almanya’da ev kiralarının fiyatını etkileyen en büyük unsur konum olmaktadır. Almanya’da Leipzig şehri gibi sakin yerlerde ev kiraları daha düşük iken, Hamburg gibi büyük şehirlerde Almanya ev kiraları yüksek olmaktadır.

Almanya’da Giyim Masrafları Nasıldır?

Almanya’da giyim masrafları aşağıda belirtilmiştir.

 • Yerel giyim mağazalarında bir jean fiyatı, 35 eurodur.
 • HM, ZARA ve MANGO gibi zincir markalarda bir jean fiyatı, 70 eurodur.
 • Yerel giyim mağazalarında bir elbise fiyatı, 20 eurodur.
 • HM, ZARA ve MANGO gibi zincir markalarda bir elbise fiyatı 50 eurodur.
 • Adidas benzeri marka spor ayakkabı fiyatı, 90 eurodur.
 • Klasik ayakkabı fiyatı, 110 eurodur.
 • HM, ZARA ve MANGO gibi zincir mağazalarda bir kaban fiyatı, 200 eurodur.
 • Yerel giyim mağazalarında bir kaban fiyatı,140 eurodur.

Almanya’da Yaşam Pahalı Mıdır?

Almanya’da yaşam pahalı değildir. Almanya’da en düşük ücrette maaş alanlar dahi Almanya’da kolay bir şekilde geçinebilmektedir. Almanya’da bir kişinin giyim, market, ulaşım ve kira aylık masrafları için ortalama bütçe 1800 Euro olmaktadır. 4 kişilik bir ailenin giyim, market, ulaşım ve kira aylık masrafları için ortalama bütçe ise 3600 Euro olmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Almanya aylık yaşam giderleri daha uygun olmaktadır.

Almanya Yaşam Kalitesi Bakımından Nasıl Bir Ülkedir?

Almanya yaşam kalitesi yüksek bir ülkedir. Ülkelerin mutluluk sıralamasında Almanya 15. sırada yer almaktadır. Almanya ekonomisi de dünyanın en iyi ekonomileri içerisinde bulunmaktadır. 2010 senesinde Almanya dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülke konumunda olmuştur. Eğitim alanında en iyi ülkeler listesinde Almanya 4. sırada bulunmaktadır. Almanya GSYİH dünya sıralamasında 3.780.553 ile 4.sırada yer almaktadır. Almanya’nın kişi başına düşen GSYİH listesindeki dünya sıralaması ise 45.466 ile 15. sırada yer almaktadır.

Almanya’a Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

Almanya’ya yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya’da yaşam masrafları çok fazla değildir. Asgari ücret alan kişiler bile rahat bir şekilde geçinebilmektedirler.
 • Almanya’nın sağlık sistemi kaliteli ve ulaşılabilirdir.
 • Almanya’da suç oranı düşüktür.
 • Almanya iş imkanları olarak en iyi ülkelerden biridir.
 • Almanya düşünce özgürlüğü olan bir ülkedir.
 • Almanya dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir.
 • Almanya’nın refah düzeyi yüksektir.
 • Almanya’da birçok doğal güzellik bulunmaktadır.
 • Almanya’daki birçok üniversite iyi eğitim vermektedirler.
 • Almanya Schengen ülkelerinden biridir.

Almanya yukarıdaki nedenlerden dolayı birçok insanın yerleşmek istediği bir ülkedir ve bu nedenle çok fazla göç almaktadır. Almanya göçmenlik konusunda Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en fazla göç alan ikinci ülkedir.

Almanya Yaşama İzni Nasıl Alınır?

Almanya yaşama izni almak için oturum izni almak gereklidir. Bu izinleri aldıktan belirli bir süre sonra Alman vatandaşlığı verilmektedir. Oturma izni ulusal vize türüdür.

Almanya’da yaşama izni alabilmek için ilk olarak oturum izni almak gereklidir. Almanya’da oturum izni çalışarak, evlenerek ya da yatırım yaparak elde edilebilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: