alman ünlüler ve eserleri

Alman Ünlüler Kimlerdir?

Dünya çapında tanınmış Alman ünlüler müzik, edebiyat ve sanat, sinematografi gibi alanlarda eser vermiş birçok ünlü şair, yazar, şarkıcı, müzisyen, aktris,ve aktörden oluşmaktadır.

Yazının devamında Alman kültüründe adı geçen bazı Alman ünlülerin isimleri verilmiş ve Alman ünlüler tarafından yapılmış bazı önemli eserlere değinilmiştir.

Alman Ünlü Şair ve Yazarlar Kimlerdir?

Alman ünlü şairler ve ünlü yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Friedrich Nietzsche
 • Johann Wolfgang von Goethe
 • Thomas Mann
 • Michael Ende
 • Rainer Maria Rilke
 • Herman Hesse
 • Alfred Döblin
 • Günter Grass
 • Patrick Süskind
 • Anna Seghers

Alman ünlü şairler ve ünlü yazarlar, Alman kültürü içinde yaşanan gelişmelerin kelimelere dökülmüş halini tüm dünyaya yansıtan sanat insanlarıdır.

Alman Ünlü Şarkıcılar ve Müzisyenler Kimlerdir?

Alman ünlü şarkıcılar ve ünlü müzisyenlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

 • J.Cole
 • Dieter Bohlen
 • Jonas Kaufmann
 • Dietrich Fischer-Dieskau
 • Fritz Wunderlich
 • Audra McDonald
 • Siegfried Jerusalem
 • Nena
 • Rammstein
 • Scorpions

Almanya, birçok yerel ve yabancı kökenli Alman şarkıcılar ile hem Alman müzik kültürüne hem de dünya müzik kültürüne, müziksever kitleler üzerinde büyük etki bırakan eserler sunmaktadır.

Alman Ünlü Aktrisler ve Aktörler Kimlerdir?

Almanya sinemasının en ünlü aktrisleri ve aktörlerinden bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Baran bo Odar
 • Matthias Schweighöfer
 • Franka Potente
 • Til Schweiger
 • Christoph Waltz
 • Devid Striesow
 • Joachim Król
 • Moritz Bleibtreu
 • Axel Milberg
 • August Zirner

Dünyaca isim yapmış Alman ünlü aktrisler ve aktörler, Almanya Sineması tarafından el üstüne tutulan ulusal hazinelerdir.

Alman Ünlülerin Eserlerine Örnekler Nelerdir?

Alman ünlülerin kariyerleri boyuna imza ettikleri birçok popüler eserleri bulunmaktadır, Alman ünlülerin en çok sevilen eserlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

1. Böyle Buyurdu Zerdüşt - Nietzsche

Böyle Buyurdu Zerdüşt Alman yazar Friedrich Nietzsche tarafından 2005 yılında yazılmıştır. Kitap 335 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Zerdüşt’tür; insanın gelişimi, bir insanın gelebileceği potansiyel üst düzey benlik üzerine yazılmıştır.

Alman yazar Friedrich Nietzsche’nin bir sonraki kitabı İyinin ve Kötünün Ötesinde’dir.

2. Faust – Goethe

Faust Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe tarafından 1998 yılında yazılmıştır. Kitap 503 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Faust isimli genç bir adamdır; konusu şeytanla anlaşma yapan Faust’un kendi arzularına yenik düşüp yaşadığı olaylardır.

Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin sonraki kitabı Goethe ile Sohbet’tir.

3. Siddharta - Hermann Hesse

Siddharta Alman yazar Hermann Hesse tarafından 1922 yılında yazılan kitap 152 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Hintli bir Brahma rahibidir; hayatın anlamını kavramaya çalışan rahibin arayışını konu alan filozofik bir kitaptır.

Alman yazar Hermann Hesse’nin’nin sonraki kitabı Bozkırkurdu’dur.

4. Büyülü Dağ -Thomas Mann

Büyülü Dağ Alman yazar Thomas Man tarafından 1927 yılında yazılmıştır. Kitap 888 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Hans Castorp isimli Hamburglu bir gemi mühendisidir; hastalık, ölüm, aşk, akıp geçen zaman gibi temaların hikayesel bir şekilde anlatıldığı bir kitaptır. Alman yazar Thomas Mann’ın sonraki kitabı Lotte Weimar’da’dır.

5. Hiç Bitmeyen Öykü - Michael Ende

Hiç Bitmeyen Öykü Alman yazar Michael Ende tarafından 1997 yılında yazılmıştır. Kitap 396 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Hintli bir Brahma rahibidir; hayatın anlamını kavramaya çalışan rahibin arayışını konu alan filozofik bir kitaptır.

Alman yazar Michael Ende’nin sonraki kitabı El Espejo en El Espejo olmuştur.

6. Rainer Maria Rilke’yden Seçme Şiirler - Rainer Maria Rilke

Alman şair Rainer Maria Rilke tarafından 1984 yılında yayınlanan kitap 356 sayfadan oluşmaktadır; kitapta Rainer Maria Rilke’nin o vakte kadar yazdığı akıcı ve etkileyici şiirlerden seçmeler bulunmaktadır. Alman şair Rainer Maria Rilke’nin sonraki kitabı Aşk ve Diğer Zorluklar Üzerine Rilke: Çeviriler ve Düşüneler’dir.

7. Berlin Alexanderplatz - Alfred Döblin

Berlin Alexanderplatz Alman yazar Alfred Döblin tarafından 2009 yılında yazılmıştır. Kitap 457 sayfadan oluşmaktadır kitabın ana karakteri Franz Biberkopf isimli bir adamdır; kitapta kendi hayatına yeniden bir anlam ve yön vermeye çalışan Franz Biberkopf’un hikayesi anlatılmaktadır. Alman yazar Alfred Döblin’in sonraki kitabı Pardon wird nicht gegeben’dir.

8. Teneke Trampet - Günter Grass

Teneke Trampet Alman yazar Günter Grass tarafından 1959 yılında yazılmıştır. Kitap 580 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Oskar isimli küçük bir çocuktur; kitap, Nazi Almanya’sında geçer ve üç yaşındayken büyümeyi kesmeye karar veren Oskar’ın hayatını anlatır. Alman yazar Günter Grass’ın sonraki kitabı Kedi ve Fare’dir.

9. Parfüm - Patrick Süskind

Alman yazar Patrick Süskind tarafından 1985 yılında yazılan kitap 263 sayfadan oluşmaktadır, kitabın ana karakteri Jean-Baptiste Grenouille isimli bir adamdır; kuvvetli bir koku alma duyusuyla dünyaya gelen Jean-Baptiste Grenouille’nin cinayetlere açılan öyküsünü konu alır. Alman yazar Patrick Süskind’in sonraki kitabı Güvercin’dir.

10. Transit - Anna Seghers

Transit Alman yazar Anna Seghers tarafından 1944 yılında yazılmıştır. Kitap 290 sayfadan oluşmaktadır: kitap, Anna Seghers’in Nazi Almanya’sında yaşadıklarını ve kaçış sürecini anlatır. Alman yazar Anna Seghers’in sonraki kitabı Das wirkliche Blau: eine Geschichte aus Mexico’dur.

11. Du Hast – Rammstein

Du Hast Alman müzik grubu Rammstein’in 1997 tarihinde çıkardığı şarkıdır. Made in Germany 1995-2011 albümünde yer almaktadır; YouTube’da 350 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

12. 99 Luftballons – Nena

Luftballons Alman şarkıcı Nena’nın 1983 tarihinde çıkardığı şarkıdır. Nena albümünde yer almaktadır; YouTube’da yaklaşık 1 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

13. Wind of Change – Scorpions

Wind of Change Alman müzik grubu Scorpions’un 1990 tarihinde çıkardığı şarkıdır. Crazy World albümünde yer almaktadır; YouTube’da 854 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

14. MIDDLE CHILD - J.Cole

Alman şarkıcı J. Cole’un 2019 tarihinde çıkardığı şarkı, MIDDLE CHILD albümünde yer almaktadır; YouTube’da 188 milyondan fazla izlenmeye ulaşmıştır.

15. Brother Louie - Dieter Bohlen

Alman şarkıcı Dieter Bohlen’in 1986 tarihinde çıkardığı şarkı, Ready for Romance albümünde yer almaktadır; YouTube’da yaklaşık 245 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

16. Parla più piano - Jonas Kaufmann

Alman şarkıcı Jonas Kaufmann 2016 tarihinde söylediği şarkı, Dolce Vita albümünde yer almaktadır; YouTube’da yaklaşık 4 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

17. Der Lindenbaum Die Winterreise - Dietrich Fischer-Dieskau

Alman şarkıcı Dietrich Fischer-Dieskau’nun 2009 tarihinde söylediği şarkı, YouTube’da yaklaşık 4 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

18. Leben und Legende - Fritz Wunderlich

Alman şarkıcı Fritz Wunderlich’in 2010 tarihinde söylediğişarkı, YouTube’da 12 bin izlenmeye ulaşmıştır.

19. Maybe This Time - Audra McDonald

Alman şarkıcı Rammstein’in 2015 tarihinde söylediği şarkı, YouTube’da 373 bin izlenmeye ulaşmıştır.

20. The Glory of Love - Siegfried Jerusalem

Alman şarkıcı Siegfried Jerusalem’in ilk olarak 1996 yılında çıkardığı, ardından 2002 tarihinde Melodien für Millionen: Weihnachten 2002 albümünde yayınladığı şarkı; YouTube’da yaklaşık 12 bin izlenmeye ulaşmıştır.

21. Who Am I - Baran bo Odar

Baran bo Odar’ın yazdığı ve yönettiği Alman filmi 2014 yılında çıkmıştır; başrolünde Tom Schilling, Elyas M’Barek ve Wotan Wilke Möhring oynamıştır.

22. Zanlı - Matthias Schweighöfer

Matthias Schweighöfer’in başrolünde oynadığı Alman filmi Zanlı, 2017 yılında çıkmıştır; diğer başroller Alexandra Maria Lara ve Catrin Striebeck’tir.

23. Koş Lola - Franka Potente

Franka Potente’nin başrolünde oynadığı Alman filmi Koş Lola, 1998 yılında çıkmıştır; diğer başrolleri Moritz Bleibtreu ve Herbert Knaup’tur.

24. Soysuzlar Çetesi - Til Schweiger

Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği, Alman oyuncu Til Schweiger’in rol aldığı film 2009 yılında çıkmıştır; başrolünde Brad Pitt, Diane Kruger ve Eli Roth oynamıştır.

25. Zincirsiz - Christoph Waltz

Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği, Alman oyuncu Christoph Waltz’ın rol aldığı film 2012 yılında çıkmıştır; diğer başrolleri Jamie Foxx ve Leonardo DiCaprio’dur.

26. Kalpazanlar - Devid Striesow

David Striesow’un başrolünde oynadığı Alman filmi 2007 yılında çıkmıştır; diğer başrolleri Karl Markovics ve August Diehl’dir.

27. Der bewegte Mann - Joachim Król

Joachim Król’un başrolünde oynadığı Alman filmi 1994 yılında çıkmıştır; diğer başrolleri Til Schweiger ve Katja Riemann’dır.

28. Cennet Yolcuları - Moritz Bleibtreu

Alman oyuncu Moritz Bleibtreu’nun rol aldığı film 1994 yılında çıkmıştır; başrolünde Til Schweiger, Jan Josef Liefers ve Thierry van Werveke oynamıştır.

29. Hannah Arendt - Axel Milberg

Axel Milberg’in başrolünde oynadığı Alman filmi 2012 yılında çıkmıştır; diğer başrolleri Barbara Sukowa ve Janet McTeer’dir.

30. Kıyametin Sesi - August Zirner

Kıyametin Sesi Alman oyuncu August Zirner’in rol aldığı filmi 2005 yılında çıkmıştır; başrolünde Edward Burns, Ben Kingsley ve Catherine McCormack oynamıştır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: