Almanya Vize Süresi Neye Göre Belirlenir

Almanya Vize Süresi Neye Göre Belirlenir?

Almanya vize süresi; başvuru yapılacak vize türüne, daha önceden alınmış Schengen veya Almanya vizelerinin olup olmamasına, daha önceden alınmış herhangi bir ülkenin vize reddine, başvuru yapacak olan kişinin finansal durumuna ve kişinin öncesinde vize ihlalinde bulunup bulunmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Kişi, Schengen vizesine ilk defa başvuruda bulunuyor ise seyahat tarihinin süresine göre vize verilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvuruları, kişinin durumuna uygun olarak uzun süreli vize talep dilekçesi hazırlanarak yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık merkezi hakkında bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Almanya C Tipi Vizeler En Fazla Ne Kadar Süre ile Düzenlenir?

Almanya C tipi vizeler en fazla 5 yıla kadar verilebilmektedir ancak Almanya C tipi vizeye sahip kişi, her 180 gün içinde 90 gün yurt dışında kalabilmektedir. Kişi yurt dışında 90 gününü doldurduktan sonra tekrar yurt dışına dönebilmek için 180 gün beklemelidir.

1 Yıllık Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

1 yıllık Almanya vizesi almak isteyen kişi, geçmiş iki yıl içinde üç kez vize almış ve yasal olarak kullanmış olmalıdır. 1 yıllık Almanya vizesine başvurmak için kişi, önceki vizelerini ve Schengen bölgesine yaptığı seyahatleri kanıtlamalıdır.

3 Yıllık Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

3 yıllık Almanya vizesi, geçmiş iki yıl içerisinde 1 yıl geçerli çoklu giriş vizesi almış ve yasal olarak kullanmış kişilere verilmektedir.

3 yıllık Almanya vizesine sahip kişi, üç yıllık zaman dilimi içerisinde Schengen bölgesini istediği kadar ziyaret edebilmektedir. Ancak 3 yıllık Almanya vizesine sahip kişi, Schengen bölgesi ziyaretlerini 180 günlük periyotlar içerisinde 90 günden uzun olmamak kaydıyla gerçekleştirebilmektedir.

5 Yıllık Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

5 yıllık Almanya vizesi almak isteyen kişi, önceki 3 yıl içerisinde 2 yıl geçerli çoklu giriş vizesini yasal çerçeve içerisinde almış ve kullanmış olmalıdır. Daha önceden 2 yıl geçerli Almanya çoklu giriş vizesi kullanan kişiler 5 yıllık Almanya vizesine başvurabilmektedir.

5 yıllık Almanya vizesine sahip kişi, Avrupa’da 26 ülkeyi 180 günlük periyotlar içinde 90 gün kalmak şartıyla, 5 yıl boyunca istediği kadar ziyaret edebilmektedir. Çoklu giriş vizesine sahip kişi, geçerli şartları karşıladıktan sonra İtalya 5 yıllık vize başvurusunda da bulunabilmektedir. İtalya 5 yıllık vize başvurusunda bulunmak isteyen kişi, çoklu giriş vizesini geçmiş yıllarda kullanmış olduğunu kanıtlamalıdır.

Almanya D Tipi Vizeler En Fazla Ne Kadar Süre ile Düzenlenir?

Almanya D tipi vizeler en fazla 1 yıllık düzenlenebilmektedir. İtalya D tipi vizeleri, hamiline Almanya’da oturum izni için başvuru imkanı tanımaktadır. İtalya D tipi vizeleri hamiline vize uzatma işlemi de yapılabilmektedir.

D Vizesi ile Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

D tipi vize ile Almanya’da oturum izni almak isteyen kişi, ilk olarak yeni Alman adresini kaydettirmelidir. Kişi kayıt işlemini kendi ülkesinden veya 90 günlük süre içerisinde Almanya’dan yapabilmektedir. Almanya oturum izni almak isteyen kişi, oturma iznine sahip olabilmek için ilk olarak ikamet kaydettirme şartını yerine getirmelidir.

Almanya’da oturum izni almak isteyen kişi, Almanya’daki yeni adresini kayıt ettirme işlemini gerçekleştirmezse para cezasına çarptırılabilmekte veya başvurusu reddedilebilmektedir. Başvuruda bulunacak kişi, bu işlemi gerçekleştirdikten sonra belgelerine ekleyebileceği bir sertifikaya sahip olmaktadır.

Almanya oturum iznine başvuracak kişi, bir Alman şirketi aracılığıyla Almanya sağlık sigortası almalıdır. Almanya sağlık sigortasına ek olarak kişi, finansal istikrarı kanıtlamak amacıyla Alman banka hesabı açmalı ve fonlarını oraya aktarmalıdır. Almanya oturum iznine başvuracak kişi, kendisine ve ailesine bakabilecek finansal güce sahip olduğunu kanıtlayabilir olmalıdır.

Almanya oturum iznine başvuruda bulunacak kişi, Göçmen Bürosu aracılığıyla başvuru formu doldurmalıdır. Kişi bunun için öncelikle randevu oluşturmalıdır. Almanya oturum iznine başvuran kişi, randevu günü evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim etmelidir.

Almanya oturum izni talebi yaklaşık iki veya üç hafta incelenmektedir. Almanya oturum izni onaylanan kişi, kendine izin verildiği süre boyunca Almanya’da kalabilmektedir.

Almanya’da Vize Uzatma Nasıl Yapılır?

C tipi Almanya vizesine sahip kişi, bazı istisnai durumlarda vize uzatması yapabilmektedir. Vizesini uzatmak isteyen kişi, Almanya’da ikamet ettiği bölgede bulunan Yabancılar Dairesine başvurmalıdır. Vize uzatma izni veren tek kurum Yabancılar Dairesidir.

D tipi Almanya vizesine sahip kişi, yaşadığı şehirdeki yabancıların başvuru bürosuna başvurarak Almanya vize uzatma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Buna ek olarak, D tipi Almanya vizesine sahip kişi vizesini uzatmak için oturma iznine (Aufenthaltserlaubnis) başvurabilmektedir. Vizesini uzatmak isteyen kişi, oturma iznine vize süresi dolmadan iki ay önce başvuruda bulunmalıdır.

Paylaş: