Engelli Vizesi

Engelli Vizesi Nedir Kimler Başvurabilir?

Engelli vizesi olarak adlandırılan bir vize türü bulunmamaktadır. Vize başvurularında engelli kişiler vize başvuru değerlendirmelerinde özel bir sürece tabi tutulmamaktadırlar. Engellilere özel bir vize bulunmamakla birlikte başvuru esnasında çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Engelli kişilerin Vizem.net danışmanlığında yaptıkları vize başvurularında Ankara ve İstanbul illerinde ikamet edenler için ücretsiz adreste evrak kontrolü ve evrak teslimi hizmetleri sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Engelli Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli vize başvuruları başvuru yapılan ülkeye ve vize türüne göre vize başvuru merkezlerine veya ilgili ülkenin Türkiye’deki dış temsilciliklerine şahsen gidilerek yapılmaktadır. Engelli kişiler için de normal vize prosedürü geçerli olmaktadır. Vize başvuru merkezlerine gelmesi gereken engelli kişilere sıra önceliği sağlanabilmektedir. Ayrıca vizem.net saha ekibinden bir yetkili, prosedürlerin hızlı tamamlanması için kişiye yardımcı olmaktadır.

Engelli Kişiler Vize Başvurularında Parmak İzin Vermek Zorunda Mı?

Engelli kişiler, vize başvurularında parmak izi vermek için herhangi bir engeli olmaması durumunda biyometri (parmak izi) şartı olan ülkeler için parmak izi vermek zorundadır. Engel durumu parmak izi vermeye müsait olmayan kişiler gerekli engelli belgesini başvuru merkezlerinde beyan ederek parmak izi vermekten muaf tutulmaktadır.

Engeli olmayan kişiler için de vize parmak izi uygulaması yapılması gerekmektedir.

Engellilerin Hazırlaması Gereken Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Engellilerin hazırlaması gereken vize başvuru evrakları başvuru yapılacak ülke ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Normal vize evraklarına ek olarak engelli kişinin engel oranı çalışmasına engel ise bu durumun vize talep dilekçesinde belirtilmesi gerekmektedir. Engelli kişiler için engelli kimlik kartının fotokopisinin de standart vize başvuru evraklarının arasına eklenmesi gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı almak için öncelikle bir hastaneden engelli sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir. Engelli kimlik kartı almak için kişinin en az yüzde kırk engeli bulunması gerekmektedir. Engelli kişi; T.C kimlik kartı, engelli bireye refakat eden yasal vasi ya da aile bireylerine ait kimlik kartı fotokopisi, engelli bireyin ikamet bilgileri, 2 adet vesikalık fotoğraf, eğitim durumu belgesi gibi gerekli çeşitli evrakları tamamlayıp evraklarla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne giderek engelli kimlik kartı başvurusu yapabilmektedir.

Engelli Kişilerin Vize Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Engelli kişilerin vize başvurularının da diğer vize başvuruları gibi sonuçlanması başvurulan vize türüne ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir, ancak engelli kişilerin vize sonuçlanmasında bir ayrıcalık sağlanmamaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: