Yunanistan Göçmenleri Vizesi

Yunanistan Göçmenleri için Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Yunanistan göçmenlerinin vize başvurusu sürecinde Yunanistan oturum izni veya göçmen vatandaşlık hakkı bulunmuyorsa, vizeleri için standart prosedür uygulanmaktadır.

Yunanistan göçmenleri vatandaşlık başvurusu yapmak üzere Yunanistan D tipi vize başvurusu yapabilmektedirler.

Eski Yunan Göçmenleri için Vize Muafiyeti Var Mıdır?

Eski Yunan göçmenleri için vize muafiyeti yoktur. Bordo (umuma mahsus) pasaport hamili olan eski Yunan göçmenlerinin vize alması gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri ise Yunanistan vizesinden muaftır.

Yunanistan Göçmen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan göçmen vize başvurusu için öncelikle vize türü belirlenmelidir. 90 gün süreli C tipi Yunanistan göçmen vize başvurusu için başvuru formu doldurulmalı, gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra başvuru randevusu alınıp başvuru sürecinde aracı kuruma şahsen gidilerek biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

90 ila 365 gün süreli D tipi Yunanistan göçmen vize başvurusu için aynı şekilde başvuru formu doldurulmalı, gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Yunanistan Konsolosluklarından randevu alınmalı ve başvuru süreci şahsen gidilerek tamamlanmalıdır.

Başvurulacak Yunanistan göçmen vize türüne göre başvuru süreci Konsolosluk veya aracı kurumlar üzerinden yapılmaktadır.

Yunanistan Göçmenleri Vize Evrakları Nelerdir?

Yunanistan göçmenleri vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • En az bir yıl geçerli pasaport
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Pasaportun işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri
  • Var ise son Schengen vizesinin fotokopisi
  • Yunanistan seyahat sağlık sigortası (En az 1 aylık seyahat süresini kapsamalı, teminat limiti en az 30.000 Euro olmalı ve Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.)
  • 18 yaş altı için muvafakatname
  • Banka hesap dökümü

Yunanistan Göçmen Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yunanistan göçmen vize başvurusu ortalama 15 takvim günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İstisnai ve özel durumlar söz konusu olduğunda bu süre 60 takvim gününe kadar uzatılabilmektedir.

Yunanistan Göçmenlik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan göçmenlik vize başvurusu C tipi Yunanistan vizesi için Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde VFS Global, diğer illerde ise Kosmos Vize aracılığıyla; D tipi Yunanistan vizesi ise ikamet iline göre ilgili Yunanistan dış temsilciliği aracılığıyla yapılmaktadır.

Yunanistan Göçmenlik Başvurusu Nereye Yapılır?

Yunanistan göçmenlik başvurusu elde edilen göçmenlik hakkına göre konsolosluk aracılığıyla ya da D tipi vize alarak Yunanistan göçmenlik ofisine yapılmaktadır. Yunanistan Göçmenlik Ofisi, Thivon Avenue 196-198 182 33 Ag. Ioannis Rentis – Nikaia adresindedir.

Yunanistan vize takip işlemleri aracı kurumlar ve vizem.net aracılığıyla yapılabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: