almanya da yaşam şartları ve masrafları

Almanya'da Sosyal Yaşam Nasıldır?

Almanya’da sosyal yaşamı oluşturan halk tutumlu, mantıklı ve birbirlerinin mahremiyetine saygı duymalarıyla bilinir.

Almanya’da halk, toplumun yapısına ve yasalarına ortalamanın üzerinde bir derecede saygı duymakta ve halkın düzen duygusu en çok iş kültürüne yansımaktadır.

Vizem.net Türkiye’den Almanya’ya yerleşecek kişilerin uzun süreli (ulusal) Almanya vizesi başvuru işlemleri için hizmet veren akredite acentedir.

Almanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Almanya Hayat Şartları Bakımından Nasıl Bir Ülkedir?

Almanya hayat şartları bakımından verimliliğe, temizliğe ve yüksek yaşam koşullarına odaklanan bir kültüre sahiptir. Türkiye’nin aksine Almanya’da nüfus düşse bile hayat şartları beklentisi artmaktadır. Almanya’da yetişmiş, eğitimli insanlar genellikle bilgi sektörüne katılmaktadır.

2021 Numbeo verilerine göre Almanya, Dünya Hayat Kalitesi sıralamasında 8. sıradadır.

Almanya’da Günlük Hayat Nasıldır?

Almanya’da günlük hayat modern yaşam kalıplarının ve küresel eğlence biçimlerinin etkisinde kaldığından, Almanya’nın bölgesel ve kırsal kesimlerdeki geleneksel sanatları, eğlenceleri ve gelenekleri zayıflamaktadır. Sanatlar ve tüketimler modern kentsel yaşam modeline kademeli ve eşzamanlı bir uyumla adapte olarak eski ve yeni uyumsuz bi uyum içinde var olmaktadır. Yaz sonlarında renkli, şenlikli geçit törenleri sığırların dağ otlaklarından ova çiftliklerine başarılı bir şekilde dönmesini kutlamak amacıyla hala yapılmaktadır. Almanya’daki ahşap oymacılar, keman yapımcıları ve silah ustaları büyük ekonomik baskı altında olmasına rağmen inançlı bir şekilde ticaret yapmaya devam etmektedir. Almanya’da turizm sektörünün gelişmiş olduğu yerlerde birçok halk adeti ortadan kalkmış durumdadır.

Almanya’da Hayat Pahalı Mıdır?

2019 Eurostat verilerine göre, Almanya’da hayat 27 AB üye ülkelerindeki ortalamadan %27 daha yüksektir. Almanya’da 4 kişilik bir ailenin aylık kirasız gideri ortalama 2.648 Euro’dur.

Tek yaşayan birinin Almanya’da yaşam maliyeti kira olmadan 773 Euro’dur. Tüketici fiyatları bakımından Almanya, Fransa ve İtalya gibi AB ülkelerinden daha ucuz bir konumdadır.

Almanya Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Almanya mimarisi ve şehir yapısı uzun, zengin ve çeşitli tarihiyle bilinmektedir. Almanya; Karolenj, Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok, Klasik, Modern ve Uluslararası Stil mimarisinin ünlü örnekleri de dahil olmak üzere, Roma’dan Postmodern’e kadar her büyük Avrupa stilini temsil etmektedir.

Simgesel yapılar arasında yeniden inşa edilmiş Gotik Römer Belediye Binası, Eski Şehir Neoklasik Paulskirche ve Frankfurt silüeti Almanya mimarisinin modernist ve postmodernist gökdelenleri olarak sayılmaktadır. Almanya mimarisi çeşitlilik bakımından en çok Frankfurt Katedrali ve manzarasıyla anılmaktadır. Frankfurt Katedrali Saint Bartholomew’e adanmakla birlikte mimarları Madern Garthener, Hermann Mackler ve Alois Giefer’dir. Almanya’nın büyük kesimi daire sayısı 10’a varan apartmanlarda yaşamaktadırlar. Almanya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi büyük apartman bloklarında ve gökdelenlerde, üçte biri ise tek ailelik müstakil evlerde yaşamaktadır.

Almanya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Nedir?

Almanya’da görülmesi gereken tarihi yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Brandenburg Kapısı
 • Berlin Duvarı
 • Reichstag
 • Köln Katedrali
 • Dachau Toplama Kampı
 • Lübeck Belediye Binası
 • Holstentor
 • Münih Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)
 • Würzburg Konutu
 • Hedeby Viking Müzesi

Berlin Duvarı varlığı boyunca büyük tartışma konusu olduğundan, tarihle ilgilenen üniversite öğrencilerinin ve genç yetişkinlerin görmesi Berlin Duvarı’nı görmesi tavsiye edilmektedir. Almanya’nın tarihi yerleri türünün ilk örneklerinden birisi Reichstag’dır. Çelik ve cam kapula da dahil olmak üzere birçok öncü mimari unsura yer verdiğinden dolay mimarlar ve mühendislerin Reichstag’ı görmesi gerekmektedir. Meryem Ana Kilisesi ise fantastik sanat eserleriyle ön planda olmasıyla sanatla ilgilenen kişilerin görmesi gereken bir yerdir.

Almanya’da Köy Hayatı Nasıldır?

Almanya’da köy hayatının içinde geçmişte yaşıyormuş hissi vardır. Almanya şehirlerinde sürgülü elektrikli kapılar kullanılırken köylerde manuel kapılar kullanılmaktadır. Almanya köylerinde minibüsler daha yeni hizmete başlamışlardır. Almanya köylerinde nüfus genellikle 65.000 civarıdır ve köylerde insanlar genellikle geçimlerini küçük gıda işletmeleriyle sürdürmektedir. Almanya’nın önemli köylerinden birisi Rothenburg od der Tauber’dir. En yakın havalimanı Nünberg’e 1.5 saat uzaklıkta olan Rothenburg od der Tauber’e ulaşım için tren veya otobüs tercih edimesi durumunda mesafe 2 saate çıkabilmektedir.

Almanya’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Almanya’da ulaşım koşulları gelişmiştir. Almanya; yüksek hızlı trenler, modern kentsel metro sistemler, temiz otobüsler, tramvaylar ve lisanslı taksileri bünyesinde barındıran, ünlü ve verimli bir toplu taşıma sistemine sahiptir.

Almanya’da bisiklette çokça tercih edilen bir ulaşım aracıdır. Almanya ulaşım açısından Kuzey ve Batı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında daha ucuz toplu taşıma fiyatlarına sahiptir.

Almanya’da Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

Almanya şehirlerarası ulaşım için gelişmiş bir demiryolu ağına sahiptir. Devlete ait olan Almanya Demiryolu çok çeşitli tren hizmetleri sunmaktadır. Almanya’da tren ücretleri seçilen hizmete göre değişmekle beraber çok uygun değildir. Berlin- Münih arası yedi saatlik bir tren yolculuğunun maliyeti 130 Euro’dur.

Almanya’da Trafik Var mıdır?

2020 Statista verilerine göre, Almanya’da trafik Fransa’dan daha fazla olmakla birlikte İngiltere, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’dan daha azdır. Almanya’nın 25 dar boğazında İnrix.com‘dan alınan bilgilere göre haftada ortalama 34 saat trafik sıkışıklığı yaşanmaktadır. Almanya’da trafikte olmak için kötü zaman ve yer Cuma günleri 16.00- 17.00 saatleri arası Stuttgart yoludur.

Almanya’da Araba Kullanmak için Ne Gerekir?

Almanya’da araba kullanmak için Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi gereğince Türkiye’de alınan ehliyet 6 ay süreyle kullanılabilmektedir. 6 ay dolduktan sonra Almanya kanunlarına göre yeniden sınava girerek ehliyet alınması gerekmektedir. Türkiye’de ehliyeti olan kişiler teorik derslerden muaf olabilmekte ve daha az süreli test sürüşlerine katılabilmektedir.

Almanya’da Eğitim Nasıldır?

Almanya’da eğitim kişinin 6 yaşından itibaren 9 yıllık tam zamanlı ve diğer genel eğitim okullarında 10 yıl tam zamanlı eğitimi tamamlayana kadar devam etme zorunluluğu vardır.

Almanya’nın en eski ve aynı zamanda en saygın üniversiteleri; Heidelberg Üniversitesi, Köln Üniversitesi, Leipzig Üniversitesi, Rostock Üniversitesi, Greifswald Üniversitesi, Freiburg Üniversitesi, LMU Münih Üniversitesi ve Tübingen Üniversitesi, Almanya’da üniversite okumak ve kaliteli bir eğitim hayatı sürmek için en çok tercih edilen ve önerilen üniveristelerdir.

Almanya’da Ekonomi Nasıldır?

Almanya’da ekonomi oldukça gelişmiş bir sosyal piyasaya sahiptir. Almanya; Avrupa’nın en büyük ekonomisine ve dünyanın nominal GSYİH’e göre dördüncü en büyük ekonomisine sahiptir.

2017 Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Euro bölgesi ekonomisinin %28’ini Almanya ekonomisi oluşturmaktaydı.

Almanya Vergi Oranları Ne Kadardır?

Almanya’da vergi oranları, Almanya’da para kazanılıyorsa kişinin geliri üzerinden hesaplanmaktadır. Almanya, vergi oranının vergilendirilebilir gelirle birlikte arttığı artan oranlı bir vergi sistemi uygulanmaktadır. Almanya’da çalışanların çoğu işverenleri tarafından yapılan bordro kesintileri yoluyla vergilerini ödemektedir. Almanya’da kişinin birden fazla mesleği, kendi işi veya serbest meslek erbabı ise gelir vergisini hesaplamak için yıllık vergi beyannamesi vermesi gerekmektedir.

Almanya’da kişinin gelir düzeyi 9.744 Euro’dan az ise %0, 9.745- 57.918 Euro aralığında ise %14- %42, 57.919- 274.612 Euro aralığında ise %42, 274.613 ve daha fazla Euro geliri var ise %45 oranı ile vergi vermektedir.

Almanya’da İş Hayatı Nasıldır?

Almanya’da iş hayatı yoğun ve iş imkanları geniştir. Almanya’da ortalama çalışma saatleri haftada 36 ile 40 saat arasındadır ve tarafından sıkı bir şekilde denetlenen çalışma saatleri; günlük 8, haftalık 48 saatten fazla olamamaktadır. Almanya’daki çoğu insan öğlen 30 dakika mola ile birlikte günde ortalama 7- 8 saat çalışmaktadır. Almanya’da ortalama saatten fazla çalışılması gereken kişiye daha yüksek maaş veya fazladan tatil verilmektedir. Almanya’da kadınların istihdama katılım oranı %73 iken, erkeklerin istihdama katılım oranı %80’dir.

Almanya İklim Özellikleri Nasıldır?

Almanya iklim özellikleri ılıman olarak bilinmekle beraber kışları soğuk, bulutlu ve yazları ılıktır. Almanya’da ara sıra ılık Föhn Rüzgarları esmektedir.

Almanya’nın büyük bir kısmı nemli batı rüzgarlarının hakim olduğu serin- ılıman iklim bölgesinde yer almaktadır. Almanya iklimi kuzeybatı ve kuzeyde okyanus iklimi hakimdir ve yıl boyu yağış alır. Kışlar nispeten ılıman ve yazlar nispeten serindir. Doğuda iklim belirgin karasal özellikler göstermektedir kışlar uzun süre çok soğuk, yazlar ise çok sıcak olabilmektedir. Almanya’nın yıllık yağış miktarı 582 mm’dir.

Almanya Coğrafyası Nasıldır?

Almanya coğrafyasında orta ve güney bölgelerinde Tuna, Main ve Ren Nehri vadileri tarafından kesilen ormanlık tepeler ve dağlar bulunur.

Almanya’nın Kuzeyinde manzara Kuzey Denizi’ne uzanan geniş bir ovaya doğru düzleşir. Almanya coğrafyası uç noktalar arasında çeşitlilikler göstermektedir. Avrupa’nın tam göbeğinde bulunan Almanya’nın yüzölçümü 357.386 km²’dir.

Almanya Toplum Yapısı Nasıldır?

Almanya’nın da toplum yapısını üst- orta sınıf, zengin sınıf ve yoksul sınıf dengelemektedir. Almanya’nın nüfusu 83.24 milyondur ve nüfusun yaş ortalaması 45’tir. Almanya’nın nüfusunun 41 milyonu erkek, 42 milyonu ise kadındır. Almanya’da toplumun %57’si üniversite mezunudur.

Almanya Gece Hayatı Nasıldır?

almanya eğlence hayatı

Almanya’da gece hayatı modernitenin ortaçağ kültürüyle harmanlandığı bir hissiyat yansıtmaktadır. Doğanın güzellikleri, kadim geçmişi ve yarı ahşap kasabaları olan Almanya’da gece hayatı, sokağın her köşesinde yer alan çok sayıda tekno-oyun kulübü, kokteyl barları ve gece kulüplerinden oluşmaktadır. Almanya eğlence hayatının popüler mekanları; Hackesche Höfe ve Oranienburger Starbe Berlin, Kreuzkölln Berlin, Reeperbahn Hamburg, Schwabing Münih, Kunstpark Ost Münih, Innenstadt ve Alt-Sachsenhausen Frankfurt, Milla Berlin, Hofbrauhaus Münih, Dauth Schneider Frankfurt’dur.

Almanya Berlin’de Gece Hayatı Nasıldır?

Almanya Berlin’de gece hayatı, günlerce süren kulüp geceleri ve kıtadaki en iyi gece mekanlarına sahip olmasıyla bilinmektedir. Berlin’in gece hayatı sahnesi hemen hemen her topluluğa uyarlanmış geceleri kapsamaktadır.

Berlin’de güneş battıktan sonra heyecan verici bir eğlence mekanı bulamamak oldukça zordur. Almanya Berlin için en popüler gece hayatı mekanları; Hoe Mies, Coctail D’Amore, Buttons, Trade, Weeeirdos, Room 4 Resistance, Sunday Club, Pornceptual, Bodysnatch’dir.

Almanya Frankfurt’ta Gece Hayatı Nasıldır?

Almanya Frankfurt gece hayatı, lüks şarap barlarından caz salonlarına ve tekno kulüplerine kadar her şeyi kapsamaktadır. Frankfurt’un mahallelerinin her biri farklı bir havaya sahip olması gece için isteğe bağlı bir merkez seçmeyi kolaylaştırmaktadır. Almanya Frankfurt’un en popüler mekanları; Club Voltaire, Roberth Johnson, Jazzkeller, Mainstrand’dir.

Almanya Köln’de Gece Hayatı Nasıldır?

Almanya Köln’de gece hayatı birahaneleri ve geleneksel İngiliz pubları ile meşhurdur. Şehrin etrafına dağılmış gece kulüpleri ve şık barlar da bulunmakta. Köln’deki en popüler mekanlar; Küba Barı, Früh am Dom, Seibertler, Wartesaal am Dom, Artheater, Luksor’dur.

Berlin’deki En Ünlü Gece Kulüpleri Hangileridir?

Berlin’deki en ünlü gece kulüpleri aşağıda listelenmiştir.

 • Berghain
 • Anomalie Art Club
 • Loophole Berlin
 • Kater Blau
 • KitKat
 • Süss War Gestern
 • Club der Visionaere
 • Ritter Butzke
 • Watergate
 • Golden Gate
 • YAAM
 • SchwuZ
 • Sisyphos
 • Salon Zur Wilden Renate
 • Prince Charles

Almanya’nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Almanya’nın eşcinsellere yaklaşımı son on yılda önemli ölçüde gelişmiştir. Almanya Berlin’de 1930 yılı ve sonralarında eşcinsel bireyler toplum tarafından hoşgörüyle karşılanmış ve çevrede eşcinseller için çeşitli barlar ve kulüpler açılmıştır. Almanya’da eskiden zulümlere maruz kalan eşcinsel bireyler 1950 yılında yürürlülükten kaldırılan eşcinsel ilişki yasağıyla beraber özgürlüklerine kavuşmuşlardır.

Almanya’da Kürtaj Yasağı Var Mıdır?

Almanya’da kürtaj yasağı vardır. Almanya’da kürtaj yaptıranlar 3 yıla kadar hapisle cezalandırılabilmektedir. Alman ceza kanunun kürtaj sorumluluğuna istisna olarak adlandırılan bir bölümünde ilk üç aylık dönemde danışmanlık eşliğinde yapılan kürtajlar ve yasa dışı cinsel eylemler (istismar) gibi nedenlerle istisna yapılabilmektedir.

Almanya’da Irkçılık Var Mıdır?

Almanya’da ırkçılık sömürge zamanlarındaki soykırımlarla bağlantılıdır. Irkçılık, Nazi rejimi sırasında zirveye ulaşarak Holokost adı verilen devlet destekli programın oluşmasına yol açmıştır. Avrupa Komisyonu’nun raporlarına göre Alman toplumunun bazı kesimlerinde daha hafif olsa da ırkçılık hala mevcuttur.

Almanya’da Türklerin Yaşamı Nasıldır?

Almanya’da Türklerin yaşamı daha çok gurbetçiler tanımını benimsenmektedir. Geçtiğimiz 40 yıl içerisinde Türkiye’den Almanya’ya ortalama 3 milyon insan göç etmiştir. Almanya’daki yabancılar genellikle yabancı misafir işçi sınıfına aittirler ve çalışma amacıyla göç etmiştirler. Alman toplumu, Almanya’ya işçi alımı ile gelen insanları sadece iş için gelen misafirler olarak kabullenmişlerdir.

Almanya İnanç Yapısı Nasıldır?

Almanya inanç yapısı olarak Hristiyanlık baskın din iken İslam en büyük azınlık dinidir.

Almanya’da nüfusun %3- 4’ünü oluşturan birkaç inanç daha vardır. Almanya dini olarak vatandaşların inanmakta oldukları diğer dinler; Yahudilik, Budizm, Hinduizm, Sihizm ve Yezidi’dir.

Almanya Politik Anlayışı Nasıldır?

Almanya politik anlayış bazında sağlık sigortası, iş borsaları ve üniversiteler gibi devlet hizmetlerini yönetmektedir. Almanya politik merkezde sağ kolda yer alan Hristiyan Demoktrat partisi seçimlerde en başarılı parti olmuştur. Demokrat Parti, piyasa yanlısı, sosyal olarak muhafazakar politikalar izlemektedir.

Demokrat Parti’nin ülke yönetimindeki üye ismi Angela Merkel’dir. Son seçim oranlarına bakıldığında ise Hristiyan Demokrat partisi %32.9 oy ile en yüksek oyu alarak iktidara gelirken, takip eden Martin Schulz’un önderliğinde Sosyal Demokrat Partisi %20.5 oy alarak ikinci olmuştur.

Almanya’da Suç Oranları Nasıldır?

Bundeskriminalamt 2017 verilerine göre Almanya suç oranlarında, devlet otoritesine karşı direniş ve saldırılar %39.9, pornografik materyallerin yayılması %13.6, Alman uyuşturucu yasasına karşı suçlar % 8.3 artış görülmüştür. Almanya suç oranı 2016 yılına göre %6.1 oranında artmıştır.

Almanya’da narkotikle ilgili suçlar %5.5 oranında Alman silah yasasını ihlal etmektedir. Almanya suç oranı cinsel saldırı, tecavüz, ölümcül sonuçlar olan vakalar dahil cinsel tacizde %18.2, hırsızlıkta %16.3, göçmen yasalarının ihlalinde %9.3, dolandırıcılıkta %7.6 ve sokak suçlarında %6 oranlarında tespit edilmiştir.

Almanya’da Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Almanya’da emeklilik yaşı, 65 yıl 10 aydır. Almanya, emeklilik sisteminin uzun süreli sürdürülebilirliğini iyileştirmek amacıyla yasal emeklilik yaşını kademeli olarak geri çekmektedir. Almanya’da 45 yıl boyunca emekli maaşı ödeyen insanlar için istisnalar yapılmaktave emeklilik yaşı 63’e çekilmektedir.

Almanya’nın Nesi Meşhurdur?

Almanya’nın meşhur şeyleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bira
 • Arabalar
 • Kaleler
 • Sosisler
 • Müik
 • Belin
 • Freikörperkultur

Almanya, geniş ormanlar, dağlar ve nehirlerden oluşan bir arazinin ortasında yer alan bir Batı Avrupa ülkesidir. Almanya alışveriş ve kültür seyahatlerini süsleyen unsurlar Almanya’nın coğrafi konumundan esintiler taşımaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: