almanya da yaşam şartları ve masrafları

Almanya'da Yaşam Masrafları ve Koşulları

Almanya’da yaşam masrafları ve koşulları; Almanya’da yaşanacak süre boyunca yapılacak harcama ve bu süreçteki yaşamın her alandaki niteliklerini belirtir ve şehirden şehre değişiklik gösterebilmektedir. Almanya’da yaşam masrafları temel olarak barınma (öğrenciler için yurt), yemek, giyim, ulaşım, fatura ve eğlence kalemleri şeklinde sıralanabilir.

Almanya yaşam koşulları ve masrafları için gerekli detaylı bilgiler yazının devamında aktarılacaktır.

Almanya’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Almanya yaşam şartları bakımından diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yüksek yaşam standardı sunan bir ülkedir. Kozmopolit ve demokratik bir ülke olan Almanya’nın nüfusu 2021 yılı itibariyle 83,920,769 kişidir. Avrupa’nın kalbinde yer alan Almanya’nın refah seviyesi yüksektir ve Almanya nüfusunun yaklaşık %78’i ekonomik kaygı duymamaktadır.

Almanya için 2021 yılı verilerine göre işsizlik oranı %6 olarak saptanmıştır. Almanya, Avrupa ülkeleri istihdam edilme oranı sıralamasında 3. sırada yer almaktadır.

2018 yılı Dünya Bankası verilerine göre Almanya ortalama yaşam süresi (beklenen yaşam süresi) 80,89 olarak ölçülmüştür.

Almanya, 2020 yılı Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında 189 ülke arasından 6. sırada yer almıştır ve yüksek yaşam standartlarına sahip ülkeler arasında bulunmaktadır. Almanya Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan sağlık hizmetlerine ulaşım imkanları sıralamasında ise 25. sıradadır.

Almanya’da İş ve Çalışma İmkanları

Almanya’da iş bulmak diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten daha kolaydır. Almanya’da 2021 yılı için işsizlik oranı % 6 olarak belirlenmiştir. Almanya’da iş arayan bir kişinin istihdam edilme oranı 2021 yılı için % 75,8 olarak ölçülmüştür. Almanya mühendislik ve teknoloji alanlarda daha ileri seviyede olan bir ülkedir, ülkede bulunan çok sayıda mühendislik ve teknik alanlarda faaliyet gösteren şirket de bu bilgiyi doğrulamaktadır, teknoloji sektörünü, hizmet sektörü takip etmektedir.

Almanya’da en çok tercih edilen meslekler Almanya Büyükelçiliği resmi sitesi verilerine göre aşağıda verilmiştir.

 1. Yazılım geliştiricisi ve programcı
 2. Elektronik mühendisi, elektrik teknisyeni, elektrikçi
 3. BT uzmanları
 4. Hasta bakıcı
 5. IT danışmanı, IT analisti
 6. İktisatçı, işletmeci
 7. Doğa bilimci
 8. Müşteri temsilcisi, müşteri danışmanı, hesap yöneticisi
 9. Üretimde ara eleman, usta
 10. Satış uzmanı, satış asistanı
 11. Satış müdürü, ürün sorumlusu
 12. Mimar, inşaat mühendisi

Almanya’da Beslenme ve Gıda Masrafları

Almanya’da temel market masrafları, şehir bazında değişmekle birlikte ortalama değerler üzerinden 2021 Almanya’da market masrafı tablosu aşağıda listelenmiştir.

Süt (normal), (1 litre)0,87 €
Taze Beyaz Ekmek (500g)1,33 €
Pirinç (beyaz), (1kg)1,95 €
Yumurtalar (normal) (12)2,24 €
Yerel Peynir (1kg)8,18 €
Tavuk Fileto (1kg)7,09 €
Sığır Eti (1kg) (veya Eşdeğer Arka Bacak Kırmızı Eti)10,38 €
Elma (1kg)2,38 €
Muz (1kg)1,67 €
Portakal (1kg)1,94 €
Domates (1kg)2,51 €
Patates (1kg)1,30 €
Soğan (1kg)1,30 €
Marul (1 baş)0,98 €
Su (1,5 litrelik şişe)0,38 €
Bir Şişe Şarap (Orta Sınıf)5,00 €
Yerli Bira (0,5 litre şişe)0,68 €
İthal Bira (0,33 litre şişe)1,35 €
Sigaralar 20 Paket (Marlboro)7,00 €

Almanya’da market masrafları Almanyada günlük yaşam masraflarının yaklaşık %18’ini oluşturmaktadır.

Bireysel, ve 4 kişilik aile baz alınarak oluşturulan Almanya yaşam maliyeti tablosunda kira giderleri dahil değildir.

1 kişi771,39 €
4 kişilik aile2.647.36 €

Hanesine 3000 Euro giren 4 kişilik bir ailenin Almanya’da yaşam standartlarını karşılaması için kira giderinin olmaması gerekir.

Almanya’da Barınma ve Konaklama Masrafları

Almanya’da ev kiraları şehir merkezi ve merkezin dışı maliyetleri olmak üzere aşağıda yer alan tabloda görülebilmektedir.

Şehir Merkezinde Daire (1 yatak odası)727,66 €
Merkezin Dışında Daire (1 yatak odası)549,77 €
Şehir Merkezinde Daire (3 yatak odası)1.380,03 €
Merkezin Dışında Daire (3 yatak odası)1.037,69 €

Almanya’da ortalama aylık kiraların şehirlere göre fiyat bilgisi aşağıda yer alan tablodaki gibidir.

ŞehirOrtalama Aylık Kira
Aachen534.65 €
Dusseldorf672.22€
Augsburg613.57€
Frankfurt868.91€
Berlin795.90€
Hamburg838.94 €
Bochum406.67€
Hannover591€
Bonn653.75€
Ingolstadt708.33€
Bremen560.00€
Leipzig490.80€
Cologne727.14€
Mainz668.00€
Dortmund460.00€
Münih1,094.30€
Dresden533.33€
Paderborn512.50€
Essen451.83€
Stuttgart846.43€

Almanya’da Kıyafet Masrafları

Almanya mağazalarında satılan bazı giyim sektörü ürünlerine ait fiyat listesi aşağıda verilen tabloda görülebilmektedir.

Kot pantolon (Levis 501 veya benzeri)68,00 €
Zincir Mağazada 1 Yazlık Elbise (Zara, H&M, …)35,13 €
1 Çift Nike Koşu Ayakkabısı (Erkek)79,21 €
1 Çift Erkek Deri İş Ayakkabısı106,08 €

Almanya Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Almanya’da şehirleşme bölgeden bölgeye değişmekle birlikte merkezde genel olarak apartman yaşantısı olduğu, merkezden uzaklaştıkça ise müstakil konutlaşmanın arttığı söylenebilir.

Almanya’da düzenli bir şehirleşme söz konusudur. Almanya’da yeşil alan dağılımı üzerine ileriye yönelik planlamalar yapılmaktadır. Özellikle Almanya mimarisi temel olarak Alman barok mimari ve modern mimari olmak üzere 2 dönemde incelenmektedir.

Alman mimarları arasında Barok dönemde Rezidans Würzburg eseriyle Balthasar Neumann; modern dönemde ise Berlin Filarmonik eseri ile Hans Scharoun öne çıkmaktadır.

Almanya’da Görünmesi Gereken Tarihi Eserler Nedir?

Aşağıda Almanya’da bulunan tarihi yapıların önem veya tarihi sıra belirtmeksizin Almanya’da görülmesi gereken tarihi eserlerin listesi verilmiştir.

 • Brandenburg Kapısı
 • Müze Adası
 • Berlin Duvarı
 • Köln Kadetrali
 • Aziz Micheal kilisesi
 • Marienplatz
 • Frauenkirche
 • Sanssouci Sarayı ve Parkı
 • Neuschwanstein kalesi
 • Gendarmenmarkt
 • Kunsthalle Museum

Özellikle tarih ve mimarlık öğrencilerinin görmesi önerilen tarihi yapılar tüm meslek gruplarına ve Almanya’yı ziyaret etmeyi amaçlayan tüm turistlere tavsiye edilmektedir. Geniş bir yelpazede bilgi sunması sebebiyle Almanya mimarisi gezilmesi önerilen değerlerdir.

Almanya’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Almanya’da ulaşım koşulları gelişmiştir. Almanya’da şehir içi ulaşım pek çok yolla sağlanabilmektedir. Almanya’nın köy ve kasabalarında genellikle yürüyerek ulaşım sağlanmakta; süpermarket, iş veya okullara ise genellikle bisiklet ile gidilmektedir. Almanya’da şehir içi pek çok yerde bisiklet yolları bulunmaktadır.

Almanya’da şehir içi ulaşım toplu taşıma araçlarından tramvay, otobüs, banliyö treni, taksi ve metro gibi araçlarla da sağlanabilmektedir. Almanya içi ulaşım toplu taşıma araçlarında oldukça sistemlidir; çocuklara, öğrencilere, üniversitelilere, engellilere ve yaşlılara çoğunlukla indirim uygulanır.

Almanya toplu taşıma araçlarına binebilmek için alınması gereken bilet, çoğunlukla istasyonlardaki ve duraklardaki otomatik bilet makinelerinden alınır. Almanya’da ulaşım sağlanan süre boyunca biletin saklanması gerekir çünkü otobüs ve raylı araçlarda bilet kontrolü yapılabilmektedir. Almanya’da toplu taşıma ve bisiklet dışında otomobille de ulaşım sağlanmaktadır. Alman şehirlerinde çoğu paralı olmakla birlikte park yerleri ve kapalı otoparklar bulunmaktadır.

Almanya geneli ortalama ulaşım yolları ve maliyetleri şu aşağıda verilmiştir.

DeutscheBahn (DB) bilet makinelerinde tren, metro, otobüs ve tramvay bilet ücretleri

 • İlk üç durağa kadar 1.60-2.10 Euro arası değişmektedir.
 • 3 ila 10 durak arası 2.70-4.00 Euro arası değişmektedir.
 • Birbirine yakın şehirlerde geçiş ücretleri 7-11 Euro arası değişmektedir.
 • Günlük tüm Almanya bileti (Lands Ticket) 18 saat geçerlidir ve tek kişi 44 eurodur.
 • Eyalet içinde günlük tek kişilik bilet (alınan gün ve bir sonraki gün saat 03.00’e kadar geçerlidir) 33 Euro’dur ve bu biletle o gün müzeleri de ücretsiz gezmek mümkündür.

Almanya’da Uber uygulaması ile yolcu taşınmasına müsaade edilmez. Almanya şehirleri arası ulaşımda benzer Uber’e bir telefon uygulaması olarak BlaBlacar bulunmaktadır; yaklaşık 350 km’lik mesafe şoförün masrafına ortak olunarak kişi başı 15-18 Euro’ya seyahat edilebilir.

Almanya’da Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

Almanya’da ulaşım masrafları ulaşım sağlanan yere ve ulaşım sağlanan yönteme göre değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya’da şehirlerarası otobüs taşımacılığının çok yaygın olmaması nedeniyle şehirlerarası otobüs terminalleri bulunmamaktadır. Almanya’da FlixBus otobüsleri seyahat süresi bakımından trene göre daha uzun sürmekle birlikte erken alındığında trenden çok daha uygun bir fiyata ulaşım imkanı sağlamaktadır. Almanya’da trenle 350 km bir yol 80-90 Euro ödenerek gidilirken FlixBus ile 20-40 Euro arası ücretlerle gitmek mümkündür.

Almanya’da şehirlerarası ulaşım için kampanyalar takip edilip 2-3 ay öncesinden bilet alındığında 20-30 Euro’ya uçakla seyahat etmek mümkündür; örneğin Stuttgart Düsseldorf arası trenle 120 Euro iken uçakla 60-80 Euro’ya seyahat etmek mümkündür.

Almanya’da Trafik Var Mıdır?

Almanya’da trafik vardır. Almanya’da Tom Tom’un trafik endeksine dayanılarak insanların trafik kuyruğu ya da başka nedenlerle trafikte sıkışıp kaldığı belirtilmektedir.

İnsanların en uzun süreyle Almanya, Stuttgart’ta otobanlarda, caddelerde trafik kuyruğunda beklediği ve kentteki trafik durumunun gittikçe daha da kötüleştiği belirtilmektedir.

Örnek olarak Ruhr Havzası (Ruhrgebiet)’nın Doğu bölgesindeki Bochum ve Dortmund kentlerinde her sabah işe giderken ve akşam mesai bitimi sonrasında eve dönüşte yarım saat otomobil kullanan birinin, bu yarım saatin 15 dakikasını trafikte kuyrukta bekleyerek geçirdiği hesaplanmıştır.

Almanya’da Eğitim Nasıldır?

Almanya’da eğitim gelişmiştir. 2015 OECD verilerine göre Almanya, bütçesinin %4,2 sini eğitime ayırarak Avrupa ortalaması olan %4,7 nin altında kalmıştır.

Almanya’da eğitim konusunda genel olarak yetkili kurum eyalet yönetimleridir ve Federal hükümetin eğitim konusunda daha küçük sorumlulukları vardır.

Almanya’da bir üniversiteye girmek için lise öğrencilerinin Abitur sınavını başarıyla geçmeleri gerekmektedir fakat bunun yanında mesleki okul diplomasına sahip öğrenciler de üniversite için başvuruda bulunabilmektedir. Almanya’nın özel staj sistemi olan Duale Ausbildung, mesleki eğitim öğrencilerine okullarına devam ederken aynı zamanda başka şirket bünyesinde çalışmalarına imkân tanımaktadır.

Almanya güçlü bir eğitim sistemi geçmişine sahip olmasına rağmen son PISA öğrenci değerlendirmelerinde güncel konularda önceki senelere göre daha zayıf bir performans sergilemiştir; 2000 yılında yapılan ve 43 ülkenin katıldığı testte, Almanya okuma alanında 21. sırada yer alırken matematik ve doğal bilimleri alanlarının her ikisinde de 20. sırada yer almıştır.

Almanya’da dil eğitimi de köklü ve deneyimli dil okulları tarafından verilmektedir. Özellikle Almanca ve İngilizce öğrenmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dil eğitimi için Almanya'da dil eğitimi almayı tercih etmektedir.

Almanya’da bulunan en iyi üniversitelerinden bazıları aşağıda verilmiştir.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Aachen Teknik RWTH (TU)AachenAlmanya’nın en büyük teknik üniversitesidir
Aachen (FH)AachenOnlarca bölümde uygulamalı bilimler eğitimi veren üniversitedir
Bayreuth ÜniversitesiBayreuth60’dan fazla bölümüyle dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır
Berlin Wildau Teknik (TH)BerlinRaylı Sistemler alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır
Bremen ÜniversitesiBremenKendi bünyesinde Almanca hazırlık kursu olan ödüllü üniversitedir
Clausthal Teknik (TU)Clausthal- ZellerfeldEn iyi on teknik üniversite arasında yer almaktadır
Cottbus BTU Teknik (TU)Senftenberg2. öğretim imkanı sunmaktadır
Dortmund Teknik (TU)DortmundAvrupa’nın en büyük teknoloji parklarından birine sahip üniversitedir
Dresden Teknik (TU)DresdenAraştırma ve geliştirme alanında Almanya’nın en iyi üniversitelerinden birisidir
Duisburg Essen ÜniversitesiDuisburgAlmanya’nın en genç ve en fazla öğrenci barındıran üniversitesidir
Erfurt ÜniversitesiErfurt1392 yılında kurulmuş Almanya’nın en eski üniversitesidir
Erfurt (FH)ErfurtErfurt şehrinde uygulamalı bilimler üniversitesidir
Giessen ÜniversitesiGiessenAlmanya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden birisidir
Goethe Frankfurt ÜniversitesiFrankfurtFinans ve Ticaret merkezi Frankfurt’ta uluslararası bir üniversitedir
Hamburg Teknik ÜniversitesiHamburgDünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında yer almaktadır
Hannover ÜniversitesiHannoverTU9 grubuna dahil üniversitede çok geniş bölüm yelpazesi bulunmaktadır
Heidelberg ÜniversitesiHeidelberg1386’da kurulmuş olan üniversite, Almanya’nın en köklü ve prestijli kurumları arasında
Jena FSUJena1558 kuruluşlu üniversite öğrenci şehri Jena’da
Jena (FH)Jena30’dan fazla bölümde uygulamalı eğitim
Karlsruhe Institute of TechnologyKarlsruheEn iyi 9 teknik üniversite arasında, mükemmel bir araştırma enstitüsü
Mainz Üniversitesi JGUMainzAlmanya’da medyanın merkezi Mainz şehrinde onlarca bölümüyle
Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAUNürnbergAlmanya’nın en iyi 10 üniversitesinden biridir
Paderborn ÜniversitesiPaderbornDevasa teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan üniversite Paderborn şehrinde bulunmaktadır
Ruhr Bochum ÜniversitesiBochumAlmanya’nın beş büyük üniversitesinden birisidir
Siegen ÜniversitesiSiegenAlmanya’nın öğrenci şehirlerinden Siegen’de, yer almaktadır. Vestfalya’nın en kaliteli üniversitelerinden birisidir
Stuttgart ÜniversitesiStuttgartDünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisi olan Stuttgart’ta önemli bir üniversitedir

Almanya’da bulunan özel üniversitelerden bazıları aşağıda verilmiştir.

ÜniversiteŞehirAçıklama
University of Applied Sciences EuropeBerlin, Hamburg, IserlohnPsikoloji’den Oyun Tasarımı’na Almanca ve İngilizce eğitim alınabilecek onlarca bölüm
Brand University of Applied SciencesHamburgİletişim Tasarımı, Dijial Yönetim ve Uluslararası Marka Yönetimi alanlarında girişimciler ve iş adamlarıyla ortak çalışma yapılan yönetim okulu
Gisma University of Applied SciencesBerlin, HannoverInovasyon, Girişimcilik, Marka Yönetimi ve Uluslararası Pazarlama gibi alanlarda Almanya’nın en iyilerinden
Berlin School of Business and Innovation (BSBI)BerlinEkonomi ve İşletme gibi alanlarda İngilizce eğitim alınabilecek girişimcilik okulu
Berlin International University of Applied SciencesBerlinAlmanya’da İngilizce Mimarlık, İç Mimarlık, Grafik, Tasarım, İşletme gibi alanlarda eğitim alınabilecek özel üniversite
Cologne Business School (CBS)Köln2019’da Almanya’nın en iyi İşletme okulu seçilen Köln merkezli üniversite
New European CollegeMünihUluslararası ve İşletme gibi bölümlerde lisans ve master düzeyinde eğitim alınabilir.

Almanya’da Ekonomi Nasıldır?

Almanya ekonomisi son derece gelişmiş bir sosyal piyasa ekonomisidir. Almanya, dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Avrupa’daki en büyük ulusal ekonomiye sahip olan Almanya, dünyadaki nominal GSYİH’ya göre dördüncü ve SAGP GSYİH açısından beşinci büyüklüğe sahiptir. 2017 yılında, Almanya IMF’ye göre Euro bölgesi ekonomisinin %28’ini oluşturmaktadır. Almanya, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesinin kurucu üyesidir.

2016 yılında Almanya, 310 milyar dolar değeriyle dünyanın en yüksek ticaret fazlasını gerçekleştirerek en büyük sermaye ihracatçısı olmuştur.

Alman ekonomisi için ana güç unsuru, yüksek ihracat girdisidir. Almanya, 2016 yılında dış satım mal ve hizmetlerde 1,21 trilyon Euro (1,27 trilyon dolar) ile dünyanın üçüncü büyük ihracatçısı konumuna yerleşmiştir.

Almanya, Euro para birimini kullanmakta olup para politikalarında Frankfurt’ta bulunan Avrupa Merkez Bankası’na bağlıdır. Toplam GSYİH’nın %70’ini hizmetler işkolu, %29,1’ini sanayi işkolu ve %0,9’unu da tarım iş kolu oluşturmaktadır.

Almanya’da kişi başına düşen milli gelir 2020 yılı itibariyle 46,259 USD ile Almanya’yı ülkeler sıralamasında 18. Sıraya yerleştirmiştir.

Almanya İklimi Nasıldır?

Almanya Orta Avrupa’da konumlanmış 3 tarafı denizler ile çevrili olan; sadece kuzey tarafında Baltık ve Kuzey Denizi bulunan bir Avrupa ülkesidir. Almanya’da coğrafi konumu dolayısıyla görülen yoğun iklim karasal iklimdir.

Yüzölçümü oldukça geniş olan Almanya, Alp Dağları’nın yamacında konumlanmıştır. Almanya’nın en yüksek noktası 3 bin metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Almanya’nın en düşük rakımlı alanlar ise göl ve nehir kenarlarıdır.

Almanya’nın iç kesimleri kışları oldukça soğuktur; yazları ise sıcak ve nemlidir. Almanya yılın neredeyse her ayı yağış alabilmektedir. Almanya’da yazları genelde sıcaklık 30 dereceyi aşarken kışları da 0’ın altına düşebilmektedir.

Ilıman iklim kuşağında bulunan Almanya iklimi kendine has özellikler barındırmaktadır. Almanya iklimi çok uç farklılıkları olmayan 4 ana bölgede incelenmektedir. Bu bölgeler; Doğu Almanya, Kuzey Denizi yakını bölgeler, Ren Bölgesi ve Orta - Güney Almanya bölgeleridir.

Almanya Coğrafyası Nasıldır?

Almanya Orta Avrupa’da, Alpler’den, Kuzey Avrupa Ovasına; oradan da Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne ulaşan oldukça geniş bir ülkedir. Almanya, Rusya’nın Avrupa’da kalan parçasından sonra, Avrupa’nın en çok nüfusa sahip ülkesidir.

Almanya’nın yüzölçümü olarak kapladığı 357021 km² nin 349223 km2’si karada; 7798 km² sini denizdedir. En yüksek noktası Alpler’deki Zugspitze (2962 m.) noktasıdır. Ülkenin düşük rakımlı noktaları ise nehir ve göl seviyesindeki noktalardır.

En ünlü nerhirlere Ren, Elbe ve Tuna nehirleri örnek verilebilir.

Almanya merkezi konumu sayesinde, Almanya coğrafyası başka hiçbir kıta ülkesinde olmayan sayıda ülkeyle komşudur. Kuzeyinde Danimarka; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunur.

Almanya Toplum Yapısı Nasıldır?

Almanya toplum yapısının %87,2’ini Alman vatandaşları oluştururken Toplam nüfus içerisindeki Türk nüfusu %1,8 oranındadır. Almanya federal parlamenter bir Cumhuriyettir ve 16 eyaletten oluşmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir.

Almanya topraklarında yaşayan yaklaşık 83 milyon insan ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip ülkesidir ve bu nüfusun, Birleşmiş Milletler tahminine göre, %14,88 oranında göçmenlerden oluşması Almanya sosyal yapısını oldukça etkilemekte; Almanya’yı Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesi yapmaktadır.

Almanya’nın başkenti Berlin, aynı zamanda en yüksek nüfuslu şehri olup Berlin’i sırasıyla Hamburg, Münih ve Köln şehirleri takip eder. 2020 yılı itibariyle 84 milyon olan Almanya nüfusunun yaklaşık 41 milyon 36 bin 500’ü erkek, 42 milyon 112 bin 700’ü ise kadın; yaş ortalaması ise 45,9 dur.

Okur yazar oranı ise 15 yaş ve üzeri için incelenmiş olup toplam nüfusun %99’unu oluşturur. Almanya’da yaşayan Türklerin Almanya kültürü ile etkileşimi diğer azınlıklara göre daha yüksektir.

Almanya’da Eğlence Kültürü Nasıldır?

Almanya’da her türlü eğlence alanına yönelik çok çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Almanlar genelde futbol maçı izleme etkinlikleri, canlı müzik ve performans sanatları, pub veya barlarda buluşma gibi çeşitli etkinliklerde bir araya gelirler. Almanya pek çok film, müzik ve kültür festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya’nın ev sahipliği yaptığı bu festivallerden Berlinale Film Festivali; Karneval ve Oktoberfest Kültür Festivali örnek olarak verilebilir.

Berlin, Hamburg, München, ve Köln gibi kalabalık şehirler birçok gece klubü ve bara ev sahipliği yapmakta olup Almanya gece hayatı bu şehirlerde özellikle yaz aylarında hareketlidir.

Almanya’nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Almanya’da yaşayan tüm vatandaşlar cinsel yönelim, tercih ve kimliğini yaşamakta özgürdür. Yasalar lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel ve interseks bireyleri yani LGBTQIA+ topluluğunu korur.

Almanya’da her ne kadar yasalar eşcinsel bireyleri korusa da LGBTQIA+ topluluğunun üyeleri hala toplumdaki bazı insanların düşmanlık ve ayrımcılığına maruz kalmaktadır.

Almanya’da Irkçılık Var Mı?

Almanya’da ırkçılık yasalarla yasaklanmıştır. Irkçılığa maruz kalan vatandaşların hakları koruma altına alınmıştır fakat yine de ırkçılığın bireysel bir yaklaşım olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Almanya tarihine bakıldığında da geçmişte ırkçılıkla ilgili olaylar olduğu bilinen bir gerçektir.

Almanya İnanç Yapısı Nasıldır?

Almanya inanç yapısına göre toplumun yaklaşık %50’si kendini Hristiyan olarak tanımlamaktadır ve bu kişilerin yaklaşık yarısı ülkenin güney ve batısında daha yoğun olacak şekilde Katolik Kilisesi’ne, diğer yarısı ise ülkenin kuzeyinde daha yaygın olan Alman Evanjelik Kilisesi’ne (Alman Protestan Kilisesi) bağlıdır.

Alman toplumunun %5’i Müslüman olup daha küçük Budist, Yahudi ve Hindu azınlık gruplar da Almanya’da yaşamaktadır.

Alman halkının geriye kalan yaklaşık %40’lık kısmı ise herhangi bir dini kuruma bağlı olmayıp, ateist, agnostik veya diğer dini inanç sahibi olmayan gruplardan oluşmaktadır. Almanya’da din özgürlüğü yasalarla garanti altındadır.

Almanya Politik Anlayışı Nasıldır?

Almanya’nın siyasi yapısı federasyondur. Almanya’nın federatif yapısını oluşturan 16 eyaletin (Bundesländer) kendi Başbakanları, Parlamentoları ve anayasaları bulunmaktadır. Almanya federal hükümeti ile Parlamento temel yasaları çıkarmakta ve ekonomi politikasını belirlemektedir.

2013 Almanya genel seçimlerinde %41,5 oy oranı ile Hristiyan Demokrat Birlik en yüksek oyu alarak hâkim parti olmuştur. Hemen ardından %25,7 ile sosyal demokrat parti; onun ardından da %8,6 ile de sol parti izlemiştir. Son yıllarda Almanya'nın siyasi yapısı sağ merkezli partiler için artış göstermektedir.

Almanya’da Suç Oranları Nasıldır?

Almanya’da 2019 için suç oranı 100 bin kişi başına 6.548 suç olarak belirlenmiş ve bu değer ülkede suç oranının düşüşte olduğu üst üste üçüncü yıl olmuştur.

Genel suçtaki son azalmalara rağmen, Almanya’da işlenen cinayetlerin sayısında artış gözlemlenmektedir, 2018’de 901 cinayet vakası kaydedilmekle birlikte 2000 yılından bu yana bir yılda yaşanan en yüksek cinayet sayısı 930 olmuştur.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) verilerine göre 100.000 kişi başına düşen yıllık Almanya suç oranı kasıtlı cinayetler için 0,95 olarak belirlenmiştir.

Almanya’ya Yerleşmek için Nedenler Nedir?

Almanya’ya yerleşmek için nedenler aşağıda verilen listede görülebilmektedir.

 • Almanya, muhteşem doğa güzellikleri ve tarihi eserleri ile görülmeye değer ülkelerdendir.
 • Almanya, vatandaşlarına kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır.
 • Almanya demokratik bir ülkedir.
 • Almanya suç oranı düşük ülkeler arasındadır.
 • Almanya üniversitelerinin çoğu oldukça kaliteli üniversitelerdir.
 • Almanya inanç ve düşünce özgürlüğü olan bir ülkedir.
 • Almanya Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi sıralamasında 189 ülke arasından 6. sırada yer almıştır.
 • Almanya Avrupa birliği ve Schengen ülke birliklerine üyedir.
 • Almanya birçok teknoloji alanında iş arayanlara istihdam fırsatı sunmaktadır.
 • Almanya iş imkânı bakımından dışarıdan en çok göç alan Avrupa ülkelerinden biridir.
 • Almanya 2010 yılında Avrupa’nın en büyük ekonomisi olmuştur.

Almanya’da Eyaletler Arası Seyahat Kuralları Nedir?

Almanya’da 16 tane eyalet bulunmakla birlikte Covid – 19 kısıtlamaları kapsamında gelen saat sınırlamaları dışında eyaletler arası seyahatlerde herhangi bir kural bulunmamaktadır.

Almanya Yaşam Belgesi Nedir ve Nasıl Doldurulur?

Yaşam belgeleri Alman Posta Kurumu’nun Emeklilik Servisi tarafından Alman Emeklilik Sigortası adına yurt dışında yaşayan emeklilik, malulen emeklilik veya dul ve yetim aylığı alanlara gönderilir ve hak sahibinin hayatta olduğunu kanıtlamak amaçlı kullanılan bir belgedir.

Bulunulan ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da doğrudan Alman Sigorta Kurumu’na müracaat ile gönderilebilmektedir.

Paylaş: