berlin havaalanından şehir merkezine ulaşım

Berlin Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Berlin Havaalanından Berlin şehir merkezine aşağıda yer alan ulaşım araçları kullanarak ulaşılabilir.

 • Halk otobüsleri (Hızlı otobüs - Otobüs X71 – Otobüs X7 – Terminal 5 otobüsleri (163,164,171 numaralı) – Gece otobüsü N60) ile
 • Taksi ile
 • Berlin metrosu (S-Bahn (banliyö) veya U-Bahn (metro)) ile
 • Havaalanı ekspresi (airport express) ile
 • Uber ile
 • Özel transfer ile Berlin merkeze ulaşım sağlanmaktadır.

Berlin Brandenburg Havaalanı 31 Ekim 2020’de faal hale gelmiştir. Berlin Brandenburg Havaalanı, faal duruma geçmesiyle birlikte daha öncesinde aktif olup günümüz itibariyle kapalı durumda olan Berlin Tegel Havaalanı ve Berlin Schönefeld Havaalanının yerini almıştır. Berlin Brandenburg Havaalanı, Almanya vizesi ile, Berlin’e gelecek kişilerin ilk duraklarıdır.

Berlin Brandenburg Havaalanı, Berlin’in güneyinde, şehir merkezine 27 km uzaklıktadır. Berlin Brandenburg Havalimanının kapasitesi; taşıma için 27 milyon yolcu, barınma için ise 45 milyon yolcudur.

Berlin’de Kaç Adet Havalimanı Vardır?

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de sivil ve uluslararası statüde 2 adet havalimanı bulunmaktadır.

Berlin Schönefeld ( şimdiki adıyla Brandenburg ) Havalimanı Berlin’de bulunan tek aktif uluslararası statüdeki havalimanıdır.

Berlin Tegel Havalimanı 1939’da açılmış olup 31 Ekim 2020’de aktif faaliyeti sona ermiştir. Berlin Tegel Havalimanı 2018 senesinde Almanya’nın en işlek 4. havalimanı olma başarısını elde etmiştir.

Berlin Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

Berlin Brandenburg Havaalanı, Berlin şehir merkezine (Alexanderplatz) 27 kilometre uzaklıkta olup otomobil ile seyahat süresi 45 dakika sürmektedir ve Berlin’in güneyinde kalmaktadır.

Berlin Brandenburg Havalimanının 5.Terminali Berlin merkezine 22 kilometre uzaklıktadır ve seyahat süresi araçla 35 dakika sürmektedir.

Berlin Brandenburg Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Berlin Brandenburg Havaalanı’ndan Berlin şehrinin merkezine gitmenin yollarından biri Berlin Brandenburg Havalimanının belirli terminallerden kalkan halk otobüslerini tercih etmektir.

Halk otobüslerinin fiyatı Berlin B bölgesi için 2,80, Berlin BC bölgesi için 3,10 ve Berlin ABC bölgesi için 3,40 Euro olarak belirlenmiştir. Berlin halk otobüsleri biletleri gişelerden veya bilet otomatlarından satın alınabilmektedir.

Berlin Brandenburg Havaalanından, Berlin şehrinin merkezine giden halk otobüsleri ile ilgili bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

 • Hızlı Otobüs: Berlin Brandenburg Havaalanı servisi (BER1), Steglitz Rathaus (Berlin belediye binası) ile Berlin Brandenburg Havalimanının 1 ve 2. Terminalleri arasında saatte bir hareket eder.
  Berlin Brandenburg Havalimanından Steglitz Rathaus’a gitmek yaklaşık 45 dakika sürmektedir ve fiyatı 12.50 Euro’dur (2021 fiyatı). Steglitz Rathaus’a varıldığında, S-Bahn’a geçilebilir veya U-Bahn’a ulaşmak için birkaç adım yürünebilir ve Berlin şehir merkezine gidilebilir.
 • Otobüs X71: X71 servisi, Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 1-2 ve Terminal 5’ten Rudow, Johannisthaler Chaussee ve Alt Mariendorf’a seyahat eden yeni bir hizmettir. Haftanın yedi günü 03:59 ile 22:11 arasında çalışır ve her 20 dakikada bir hareket eder.
  X71 servisinin fiyatı 3.40 Euro’dur.(2021 fiyatı) X71 servisinin rotasında belirtilen duraklardan herhangi birinden, şehir merkezine ulaşabilmek için U-Bahn’a aktarma yapılabilir.
 • Otobüs X7 (JetExpressBus): Otobüs X7, Berlin Brandenburg Havalimanı’nın 5. Terminali ile U-Bahn istasyonu olan Rudow arasında çalışan bir servistir. Otobüs X7 ile U-Bahn istasyonu olan Rudow’a 7 dakikada ulaşılır. Rudow istasyonunda inilip U-Bahn ile Berlin şehir merkezine gidilebilir.
  Otobüs X7 5 dakikada bir Berlin Brandenburg Havalimanı’nın 5.terminalinden kalkmaktadır. Otobüs X7’nin fiyatı 2.80 Euro’dur.(2021 fiyatı)
 • Terminal 5 Otobüsleri: Berlin Brandenburg Havalimanı’nın 5. terminalinden kalkan 163,164,171 numaralı otobüsler, rota üzerinde belirli duraklarda durup seyahat eden kişinin S-Bahn veya U-Bahn hatlarına bağlanmasını sağlar. 163 numaralı Terminal 5 hattı Grünau, Adlershof ve S Schöneweide’de durur. 164 numaralı Terminal 5 hattı Adlershof ve Köpenick’te durur. 171 numaralı Terminal 5 hattıRudow, Grenzallee, Neukölln, Sonnenallee ve Hermannplatz’da durur.
  Terminal 5 otobüsleri her 20 dakikada bir kalkış yapmaktadır. Terminal 5 otobüslerinin fiyatı 3.40 Euro’dur.(2021 fiyatı)
 • Gece Otobüsü N60: N60 gece otobüsü, 00.50’de çalışmaya başlar ve 4.20’de seferleri sona erer. N60 gece otobüsü, seyahat eden kişiyi Alexanderplatz’a yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonunda ulaştırır. N60 gece otobüsünün fiyatı 3.40 Euro’dur.(2021 fiyatı ) N60 gece otobüsü çalıştığı süre içerisinde 30 dakikada bir kalkmaktadır.

Berlin Brandenburg Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin Brandenburg Havaalanından, Berlin şehir merkezine gitmenin yollarından biri de taksi kullanmaktır. Taksilere, Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal A çıkışında bulunan taksi duraklarından ulaşılabilinir.

Berlin Bradenburg Havaalanından Berlin şehir merkezine taksi ücreti, şehrin batısına (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) gidilecekse ortalama 45 Euro, doğusuna (Alexanderplatz) gidilecekse 42 Euro civarında tutmaktadır.

Berlin’de taksi ücretleri için daha farklı bir uygulama bulunmaktadır. Berlin Brandenburg Havaalanından Berlin şehir merkezine gitmek için 1,50 Euro, valiz başına 1 Euro, 5 veya daha fazla kişi olunması durumunda kişi başı 1,50 Euro, kredi kartı ile ödemek yapmak istenirse 1,50 Euro ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir.

Berlin Brandenburg Havaalanından Şehir Merkezine S-Bahn Trenleri ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin’deki metrolar Bahn olarak adlandırılır. Berlin metrolarından biri banliyö olarak hizmet veren S- Bahn’dır.

S-Bahn, Berlin Brandenburg Havaalanına kadar uzanır. S-Bahn’ın avantajı hafta sonları kesintisiz çalışmasıdır. Almanya’ya seyahat eden kişinin bindiği uçak hafta sonu gece geç saatlerde inerse, S-Bahn Berlin şehir merkezine ulaşmak için iyi bir seçenektir.

S-Bahn trenini kullanabilmek için kişinin Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 1 ve 2 ye gitmesi gerekmektedir. Berlin havalimanından Batı veya Doğu Berlin’e ulaşmak isteniyorsa S9 veya S45 hatlarının kullanılması gerekmektedir. S9, Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 5’ten ve Terminal 1-2’den ayrılır ve Alexanderplatz’a kadar gider. S45 hattı yalnızca, hat değiştirilmesi gereken Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 1 ve 2 ile Südkreuz arasında ulaşımı sağlar.

Hafta içi S-Bahn trenleri sabah 4.30 civarında çalışmaya başlar ve saat 1.30’da durur. S-Bahn trenleri günün saatine bağlı olarak her 5, 10 veya 20 dakikada bir hareket eder. Hafta sonları S-Bahn trenleri her 30 dakikada bir 24 saat boyunca çalışır.

Berlin Brandenburg Havaalanından Şehir Merkezine Havaalanı Ekspresi (Airport Express) ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin Brandenburg Havaalanından Berlin şehir merkezine ulaşım için Airport Express (Havaalanı Ekspres) isimli tren hatlarını kullanmak seçeneklerden biridir. Havaalanı Ekspresi her 10 dakikada bir sefer yapmaktadır ve Berlin şehir merkezine ulaşılması yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Berlin Brandenburg Havaalanından Berlin şehir merkezine Havaalanı Ekspresi ile ulaşım için 3 hat bulunmaktadır.

 • RE 7
 • RB 14
 • RB 22
 • R7
 • RB 14

Havaalanı Ekspresi RE 7 durakları: Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt

Havaalanı Ekspresi RB 14 durakları: Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld

Havaalanı Ekspresi RB 22 durakları: Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Schönefeld – Königs Wusterhausen

Havaalanı Ekspresi trenlerinin fiyatı ise, Berlin Brandenburg Havaalanı’ndan ulaşımın da dahil olduğu Berlin ABC Bölgesi içerisinde tüm gün limitsiz seyahat ücreti 7.70 Euro’dur.

Yetişkinler için Berlin Brandenburg Havaalanı ile Berlin şehir merkezi arası Havaalanı Ekspresi tek seferlik tek yön bilet ücreti 3.40 Euro, 6-14 yaş arası çocuklar için ise 2.50 Euro’dur. (2021 fiyatı)

Berlin Schönefeld Havaalanından Halk Otobüsleri ile Şehre Nasıl Ulaşılır?

Berlin Schönefeld Havaalanından Berlin şehir merkezine ulaşım için seçilebilecek yöntemlerden birisi halk otobüslerinin kullanılmasıdır.

Halk otobüslerin bulunduğu yere ulaşabilmek için Berlin Schönefeld Havaalanı Terminal A kapısından çıkılması gerekmektedir.

Berlin'e ulaşım için 5 halk otobüsü hattı bulunmaktadır.

 • 163
 • 171
 • X7
 • N7
 • N60

5 halk otobüsü hattından ikisi olan N7 ve N60 gece otobüslerinin hafta içi günlerde 00.30-04.00 arası her 30 dakikada bir, hafta sonu ise 00.30-07.00 arası her 30 dakikada bir seferi bulunmaktadır. N7 otobüs hattı Spandau durağına, N60 otobüs hattı ise S Adlershof durağına kadar gitmektedir.

163 numaralı halk otobüsü hattının son durağı S Kaulsdorf, 171 numaralı hattın son durağı U Hermannplatz’dır. X7 numaralı halk otobüs hattı ise ekspres hatlardan birisidir ve Schönefeld-U Rudow arası sefer yapmaktadır. 3 halk otobüsü hattı için de her 10 dakikada bir, maksimum 30 dakikada bir sefer bulunmaktadır.

Halk otobüsleri ile Berlin Schönefeld Havaalanından Berlin şehir merkezine direkt olarak gitmek mümkün değildir ancak varılan son duraklardan, U- Bahn metrosu veya S Bahn trenleri kullanılarak Berlin şehir merkezine ulaşabilmek mümkündür.

Halk otobüsleri Berlin AB bölgesi için 2,80; Berlin BC bölgesi için 3,10 ve Berlin ABC bölgesi için 3,40 Euro tutmaktadır.

Berlin Schönefeld Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin Schönefeld Havaalanından, Berlin şehir merkezine gitmenin yollarından biri de taksi kullanmaktır. Taksilere, Berlin Schönefeld Havaalanı Terminal A çıkışında bulunan duraktan ulaşılabilinmektedir.

Berlin Schönefeld Havaalanından Berlin şehir merkezine taksi ücreti, şehrin batısına (Hayvanat Bahçesi İstasyonu) gidilecekse ortalama 45 Euro, doğusuna (Alexanderplatz) gidilecekse 42 Euro civarında tutmaktadır. Berlin’de taksi ücretleri için daha farklı bir uygulama bulunmaktadır.

Berlin Schönefeld Havaalanından Berlin şehir merkezine gitmek için 1,50 Euro, valiz başına 1 Euro, 5 veya daha fazla kişi olunması durumunda kişi başı 1,50 Euro, kredi kartı ile ödemek yapmak istenirse 1,50 Euro ekstra ödenmesi gerekmektedir

Berlin Schönefeld Havaalanından Şehir Merkezine S-Bahn Trenleri ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin’deki metrolar Bahn olarak adlandırılır. Berlin metrolarından biri banliyö olarak hizmet veren S- Bahn’dır.

S-Bahn, Berlin Schönefeld Havaalanına kadar uzanır. S-Bahn’ın avantajı hafta sonları kesintisiz çalışmasıdır. Almanya’ya seyahat eden kişinin bindiği uçak hafta sonu gece geç saatlerde inerse, S-Bahn Berlin şehir merkezine ulaşmak için iyi bir seçenektir.

S-Bahn trenini kullanabilmek için kişinin Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 1 ve 2 ye gitmesi gerekmektedir. Berlin havalimanından Batı veya Doğu Berlin’e ulaşmak isteniyorsa S9 veya S45 hatlarının kullanılması gerekmektedir. S9, Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 5’ten ve Terminal 1-2’den ayrılır ve Alexanderplatz’a kadar gider. S45 hattı yalnızca, hat değiştirilmesi gereken Berlin Brandenburg Havaalanı Terminal 1 ve 2 ile Südkreuz arasında ulaşımı sağlar.

Hafta içi S-Bahn trenleri sabah 4.30 civarında çalışmaya başlar ve saat 1.30’da durur. S-Bahn trenleri günün saatine bağlı olarak her 5, 10 veya 20 dakikada bir hareket eder. Hafta sonları S-Bahn trenleri her 30 dakikada bir 24 saat boyunca çalışır.

Berlin Schönefeld Havaalanından Şehir Merkezine Havaalanı Ekspresi (Airport Express) ile Nasıl Ulaşılır?

Berlin Schönefeld Havaalanından Berlin şehir merkezine ulaşım için Airport Express (Havaalanı Ekspres) isimli tren hatlarını kullanmak seçeneklerden biridir. Havaalanı Ekspresi her 10 dakikada bir sefer yapmaktadır ve Berlin şehir merkezine ulaşılması yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Berlin Brandenburg Havaalanından Berlin şehir merkezine Havaalanı Ekspresi ile ulaşım için 3 hat bulunmaktadır.

 • RE 7
 • RB 14
 • RB 22

Havaalanı Ekspresi RE 7 durakları: Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt

Havaalanı Ekspresi RB 14 durakları: Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld

Havaalanı Ekspresi RB 22 durakları: Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Schönefeld – Königs Wusterhausen

Havaalanı Ekspresi trenlerinin fiyatı ise, Berlin Brandenburg Havaalanı’ndan ulaşımın da dahil olduğu Berlin ABC Bölgesi içerisinde tüm gün limitsiz seyahat ücreti 7.70 Euro’dur.

Yetişkinler için Berlin Brandenburg Havaalanı ile Berlin şehir merkezi arası Havaalanı Ekspresi tek seferlik tek yön bilet ücreti 3.40 Euro, 6-14 yaş arası çocuklar için ise 2.50 Euro’dur. (2021 fiyatı)

Berlin’e Giderek Dil Eğitimi Alınabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşları Berlin’e giderek dil eğitimi alabilir.

Almanya’ya turist vizesi ile gelen bir kişi Berlin’de bir dil okuluna kayıt olabilir ve 3 aylık vize süresi boyunca dil eğitimi alabilmektedir. Almanya dil okulları minimum 20 dersten oluşmakta olup 3 aya kadar süren kurslar için Almanya turist vizesi yeterli olurken daha uzun süreli programlar için Almanya öğrenci vizesi istenmektedir.

Almanya Berlin’e gelen bir kişinin dil eğitimi alabileceği Almanya dil okulları aşağıda listelenmektedir.

 • Alpadia – Language Schools Berlin
 • İnlingua Berlin
 • F+U Academy of Languages
 • BWS Germanlingua Berlin
 • Carl Duisberg Centrum Berlin
 • Did Deutsch – İnstitut Berlin
 • Homestay Trainer Berlin
 • GLS German Language School
 • Die Neue Schule
 • Alpadia Berlin Wannsee (Çocuklar için)

Berlin’de Yaşam Nasıldır?

Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Almanya’nın kuzeydoğu tarafına bulunan şehrin merkezinin nüfusu 3.7 milyon kişi civarındadır. Berlin şehri günümüzde çok kültürlü ve toleranslı yapısı, hareketli gece hayatı, müzeleri ve sanat galerileri ile her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası olmaktadır.

Berlin şehri Almanya’nın başkenti olmasına rağmen nüfusu, diğer gelişmiş ülkelerin başkentlerine kıyasla düşük kalmaktadır ve bu nedenle Berlin’de ulaşım oldukça rahattır. Berlin çok düzenli ve yeşil bir şehirdir. Berlin’de yaşayan vatandaşların büyük bir kısmı bisiklet ile ulaşımını sağlamaktadır. Berlin ve Almanya’da yaşam kalitesi diğer Avrupa ülke ortalamasına kıyasla daha yüksektedir.

Berlin’de gezilebilecek turistik yerler aşağıda listelenmektedir.

 • Reichstag (Parlamento Binası)
 • Brandenburger Gate (Brandenburg Kapısı)
 • Alexanderplatz
 • Berliner Dom (Berlin Katedrali)
 • Checkpoint Charlie
 • East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi)
 • Holocaust Memorial (Soykırım Anıtı)
 • Yahudi Müzesi
 • Kaiser-Wilhelm Kilisesi (Yıkık Kilise)
 • TV Kulesi
 • Sony Center
 • Potsdamer Platz
 • Bode-Museum
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: