İngiltere'ye Yerleşmek

2023'te İngiltere'ye Yerleşmek ve İngiltere'de Yaşamak İçin Gerekenler

İngiltere, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört büyük ülkeden bir tanesidir. Piyasa odaklı bir ekonomiye sahip olan İngiltere oldukça gelişmiş bir sosyal pazara sahiptir. İngiltere en küreselleşmiş ekonomilerden biridir. 2021 yılında İngiltere nominal olarak beşinci, Satın Alma Gücü Paritesi bakımından dokuzuncu, IMF’ye göre 21. en büyük ekonomiye sahip ülkedir.

İngiltere’nin yabancı ülke vatandaşları tarafından yaşamak için tercih edilme sebepleri; iş olanaklarının çeşitli olması, sosyal olanakların fazla olması, yüksek maaş ve hayat standartlarının yüksek olmasıdır. Çalışma, iş kurma, eğitim alma ve aile birleşimi gibi çeşitli nedenlerle yabancı ülke vatandaşları gerekli şartları karşılamaları halinde İngiltere’ye yerleşebilmektedir.

Vizem.net, İngiltere'ye yerleşmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Birleşik Krallık vizesi ve oturma izni başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'ye Yerleşmek için Şartlar Nelerdir?

İngiltere’ye yerleşmek için gereken şartlar başvuru yapılacak uzun dönemli İngiltere vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’ye yerleşmek için başvuru yapılırken uyulması gereken ortak şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere'ye yerleşmek için geçerli bir İngiltere vizesine sahip olunmalıdır.
 • Temiz bir adli sicil kaydı olunmalıdır.
 • İngiltere'de yaşamak için yeterli gelir kaynağına veya finansal birikime sahip olunmalıdır.
 • İngiltere'de yaşamak için yeterli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olunmalıdır.

İngiltere'ye Nasıl Yerleşilir?

İngiltere’ye yerleşme seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma yoluyla İngiltere yerleşmek
 • İş kurarak İngiltere’ye yerleşmek
 • Eğitim yoluyla İngiltere’ye yerleşmek
 • Aile birleşimi yoluyla İngiltere’ye yerleşmek
 • Evlilik yoluyla İngiltere’ye yerleşmek

Çalışma Yoluyla İngiltere'ye Nasıl Yerleşilir?

Çalışma yoluyla İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişilerin İngiltere’de bulunan bir işe başvurması ve bir iş teklifi alması gerekmektedir. Çalışma yoluyla İngiltere’ye yerleşmek için, işverenden alınan İngiltere COS belgesi ve diğer vize evrakları ile Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesine gov.UK üzerinden online çalışma vizesi başvurusunda bulunulması ardından randevu ile aracı kurum başvuru merkezine biyometri kaydı verilmesi gerekmektedir. İngiltere uzun süreli çalışma vizesi diğer adıyla İngiltere skilled worker vizesi hamiline İngiltere’de beş yıl süreyle yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır ve uygun şartların sağlanması durumunda belli bir süre sonra kalıcı oturma izni ve İngiltere vatandaşlığı vermektedir.

İş Kurarak İngiltere'ye Nasıl Yerleşilir?

İş kurarak İngiltere’ye startup vizesi ve innovator vizesi alarak yerleşilir. İngiltere startup vizesi sahiplerine 2 yıllık oturum izni hakkı vermektedir. İngiltere innovator vizesi ile İngiltere’ye giden yatırımcılara 3 yıllık oturma izni ve 3 yılın ardından vize süresini uzatma hakkı vermektedir.

İngiltere innovator vizesi sahipleri kurulan iş performans ve gereklilik şartlarını karşılayabilmeleri durumunda 3 ila 5 yıl sonra kalıcı oturum iznine başvuru hakkı alabilmektedir.

Eğitim Yoluyla İngiltere'ye Nasıl Yerleşilir?

Eğitim yoluyla İngiltere’ye yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşları uzun süreli öğrenci vizesi alarak İngiltere’de bir lisans, yüksek lisans veya doktora eğitim almaları durumunda geçici oturma izni alabilmektedir. Eğitimini tamamlayan kişiler İngiltere yeni mezun vizesine başvurarak İngiltere’de iş arama ve çalışma için 2 yıllık İngiltere oturma çalışma izni hakkı elde edebilmektedir.

İngiltere yeni mezun vizesine başvuranlar iş buldukları taktirde 2 yılın sonunda çalışma vizesi alarak İngiltere’de yaşamaya ve çalışmaya devam edebilmektedir.

İngiltere'de 5 yıllık düzenli ikamet süresini dolduran ve gerekli diğer şartları sağlayan kişiler süresiz oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Aile Birleşimi ve Evlilik Yoluyla İngiltere'ye Nasıl Yerleşilir?

Aile birleşimi ve evlilik yoluyla İngiltere’ye yerleşmek isteyen kişiler, ülkede yaşayan eşlerinin, kayıtlı partnerlerinin veya ebeveynleri aracılığıyla oturma izni alabilir. Aile birleşimi yoluyla İngiltere’ye giden kişilere 2 yıl 9 ay süreyle oturum izni verilmektedir. Aile birleşimi ve evlilik yoluyla İngiltere’ye giden kişilere eğitim alma, çalışma ve ulusal sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı tanınmaktadır.

İngiltere aile birleşimi vize süresinin sonunda vize uzatma işlemi yapılabilmektedir. İngiltere aile birleşimi vizesi ile İngiltere’de 5 yıllık düzenli ikamet süresini dolduran ve gerekli diğer şartları sağlayan kişiler süresiz oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

İngiltere'ye Yerleşmek için Hangi Vize Türleri Alınabilir?

İngiltere'ye yerleşmek için gerekli ikamet süresinin sonunda süresiz oturum iznine olanak sağlayan vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 • İngiltere nitelikli işçi vizesi
 • İngiltere innovator vizesi
 • İngiltere global talent
 • İngiltere yeni mezun vizesi
 • İngiltere aile birleşimi vizesi
 • İngiltere evlilik vizesi

İngiltere'ye Yerleşmek için Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere’ye yerleşmek için göçmenlik başvurusu, Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresine yapılmaktadır. İngiltere’ye yerleşmek için göçmenlik başvurusu çalışma, eğitim, iş kurma ve aile birleşimi gibi amaçlarla yapılmaktadır.

İngiltere yerleşmek için göçmenlik başvurusu online olarak yapıldıktan sonra randevu alınarak yetkili aracı kurum üzerinden biyometri kaydı verilmelidir. Başvurulacak İngiltere vize türü için istenilen evrakların hazırlanıp vize randevusunda ilgili memura teslim edilmesi veya randevudan önce online olarak yüklenmesi ve başvuru merkezinde biyometri işlemlerinin tamamlanması ile İngiltere göçmenlik başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net, gerekli şartları sağlayan başvuru sahiplerinin uzun süreli İngiltere vizesi ve oturum izni başvuruları için evrak kontrolü, çevrimiçi belge yükleme ve takip işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç boyunca danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere'de Süresiz Yerleşim İzni Nasıl Alınır?

İngiltere’de süresiz yerleşim izni almak için aile birleşimi, ticari gibi İngiltere vize türlerinden biri alınarak İngiltere’de belirli bir süre yaşandığı kanıtlanmalıdır. İngiltere'de süresiz oturum izni almak için ülke sınırları içerisinden oturum izni başvurusu yapılmalıdır.

İngiltere’de süresiz yerleşim izni vizesi almak isteyenler, İngiltere vize süresi sona ermeden en erken 28 gün önce Gov.uk adresinden İngiltere yerleşim izni başvurusu yapmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere'ye yerleşmek ve İngiltere'de yaşam şartları hakkında danışmanlarımıza en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İngiltere'de Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere oturma ve çalışma izni almak için İngiltere'de sponsorluk lisansı bulunan bir firmadan iş teklifi ve COS belgesi alındıktan sonra, çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. İngiltere’de çalışma vizesi ile 5 yıl boyunca oturum izni hakkı elde edilir.

İngiltere sınırları içerisine girdikten sonraki 10 gün içinde biyometrik oturum izni, sonucu başvuru sahibine bildiren posta ofisinden veya sponsor kurumdan alınması gerekmektedir. Gov.uk web sitesi üzerinden İngiltere’de çalışma izni almak için randevu alınabilmektedir.

İngiltere'ye Yerleşenler Ne Zaman Vatandaşlık Alabilir?

İngiltere’ye yerleşenler genel olarak altı yılda vatandaşlık başvuru hakkı almaktadır. İngiltere’de 5 yıl yasal olarak ikamet ettikten sonra süresiz oturum izni alınabilmektedir. İngiltere’de süresiz oturum izni alanlar 1 yıl sonra vatandaşlığa geçiş için başvuru yapabilmektedir.

İngiliz vatandaşı ile evli olan kişiler İngiliz vatandaşlığı almak için İngiltere’de 3 yıl yaşadıktan sonra süresiz oturum izni alıp hemen ardından vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere'de Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de yaşamanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Dünyanın en iyi tasarlanmış parkları ve eğlence merkezleri İngiltere’de bulunur.
 • İngiltere dünya moda merkezlerinden biridir. İngiltere’de istenilen marka istenilen fiyata bulunabilmektedir.
 • İngiltere’de ekonominin iyi olması nedeniyle istenilen araba veya ev kısa bir süre içerisinde alınabilmektedir.
 • İngiltere eğitimde öncü bir ülkedir.
 • İngiltere’nin sektörel açıdan iş olanakları çok çeşitlidir.

Yaşamak için En İyi İngiltere Şehirleri Hangileridir?

Yaşamak için en iyi İngiltere şehirleri; Brighton, Bristol, Londra, Cambridge, Manchester, Oxford, Liverpool, Nottingham, Bath ve Southampton’dır. Yaşamak için en iyi İngiltere şehirleri ekonomileri, doğal yaşamları, suç oranlarının düşük olması, öğrenciler için sunulan imkanları, çalışma olanakları, ulaşım altyapıları ve tarihi yapıları sebebiyle tercih edilmektedir.

Brighton suç oranlarının düşük olması ve yabancı öğrenci yoğunluğu sebebiyle en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Oxford dünyadaki en kaliteli üniversitelerin bulunduğu şehirdir. Oxford hem öğrenci şehri olması hem de tarihi ve kültürel değerlere sahip olmasıyla yaşamak için en çok tercih edilen İngiltere şehirleri arkasındadır. Londra İngiltere’nin başkenti olması sebebiyle ülkenin sanat, eğitim, ticaret, moda, finans ve turizm merkezi konumundadır. Londra yaşamak için Avrupa’nın en çok göç alan kenti olarak bilinmektedir.

İngiltere'de Ortalama Yaşam Masrafları Nasıldır?

İngiltere’de ortalama yaşam masrafları bakımından Ceo World'ün 2020 yılı sıralamasına göre 27. sırada yer almaktadır. İngiltere'de bir kişinin kira hariç bir aylık yeme içme, fatura, market ve kişisel harcamaları ortalama 651 eurodur. İngiltere'de 85m2 bir dairenin elektrik, su, ısıtma harcamaları dahil fatura masrafları 166 eurodur. İngiltere'de ortalama bir restorantta yemek fiyatı 20 eurodur.

İngiltere'de Ev Kiraları Nasıldır?

İngiltere’de ev kiraları, Londra gibi büyük şehirlerde yüksektir. İngiltere’de üç odalı bahçeli bir ev ortalama 2.500 euro iken apartman dairelerinde bu fiyat 600 euroya kadar düşmektedir.

İngiltere’nin kırsal kesimlerinde ev kiraları düşüktür. Keele gibi daha çok öğrencilerin bulunduğu sakin bölgelerde İngiltere ev kiraları metropol şehirlere kıyasla daha ucuzdur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: