İngiltere Şehirleri

İngiltere Şehirleri ve Eyaletleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere, Avrupa’nın batısındaki büyük Biritanya adasında yer almaktadır. İngiltere, Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden en büyüğüdür. Birleşik Krallık ülkeleri; Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’dir.

İngiltere’de 51 şehir ve 9 eyalet bulunmaktadır. Bristol, Londra, Liverpool, Oxford, Preston, Manchester, Cambridge ve Derby en büyük Birleşik Krallık şehirleri arasında yer almaktadır.

Vizem.net son 5 yılda Türkiye’den yapılan İngiltere vizesi başvurularında %97,3 ile en yüksek akredite acente skorunu elde eden kuruluştur.

İngiltere vize türleri ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere'de Kaç Eyalet Var?

İngiltere’de 9 eyalet bulunmaktadır. İngiltere eyaletleri, 48 ilçeye ayrılmıştır. İngiltere illeri arasında yer alan başkent Londra, Büyük Londra bölgesinde bulunmaktadır. İngiltere’nin en büyük ilçesi Yorkshire en küçüğü ilçesi ise Ruthland’dır.

İngiltere eyalet isimleri; Büyük Londra, Güneydoğu İngiltere, Güney Batı İngiltere, Batı Midlands, Doğu Midlands, Kuzey Batı İngiltere, Kuzey Doğu İngiltere, Doğu İngiltere, YorkShire ve Humber’dır.

İngiltere Eyaletleri Nelerdir?

İngiltere Eyaletleri Nelerdir?
İngiltere Eyaletleri Nelerdir?

İngiltere eyaletleri aşağıda listelenmiştir.

 • Büyük Londra : Büyük Londra, İngiltere’nin en büyük şehri ve başkenti olan Londra’nın idari sınırını oluşturmaktadır.
 • Güneydoğu İngiltere : Güneydoğu İngiltere,ülkenin9 eyaletinden biridir. Güneydoğu İngiltere bölgesinin en önemli şehirlerinden olan Bristol ve Bath sanat, tarih ve müzik ortamı ile dikkat çekmektedir.
 • Güney Batı İngiltere : Güney batı İngiltere bölgesindeki Cornwall gibi şehrin uzağında bulunan plaj şehirleri İngiltere’nin gözde tatil yerleridir.
 • Batı Midlands : Midlands bölgesi Orta İngiltere olarak bilinmektedir. Midlands bölgesinde Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci şehri olan Birmingham bulunmaktadır. Birmingham şehrinde dünyanın en ünlü üniversiteleri olan Oxford ve Cambridge bulunmaktadır.
 • Doğu Midlands : İngiltere’nin en güzel kırsal alanları doğu Midlands bölgesinde yer almaktadır.Derbyshire, Leicestershire, Northamptonshire,Nottinghamshire,Rutland ve Lincolnshire East Midlands'ı oluşturur.
 • Kuzey Batı İngiltere : Kuzey Batı İngiltere sanayi devriminin merkezidir. Kuzey İngiltere'nin Manchester şehrinde ünlü futbol kulüpleri bulunmaktadır.
 • Kuzey Doğu İngiltere : Doğal güzellikleri ve Roma kalıntılarıyla kuzey batı İngiltere turizm sebebiyle tercih edilen bölgeler arasındadır. Newcastle, Sunderland ve Durham kuzeybatı İngiltere’nin en önemli şehirlerindendir.
 • YorkShire :İngiltere bölgeleri arasında yer alanYorkshire, ülkenin en büyük ilçesidir. Yorkshire güzel manzaraları, tarihi şehirleri ve geleneksel şirin barları ile dikkat çekmektedir. Yorkshire'daki büyük şehirler arasında York, Leeds ve Sheffield bulunur.

İngiltere'de Kaç Şehir Var?

İngiltere’de 51 şehir bulunmaktadır. İngiltere’nin en büyük şehirleri; Londra, Birmingham, Manchester, Newcastle, Sheffield, Liverpool, Leeds ve Bristol’dur.

İngiltere Şehirleri Haritası Nasıldır?

İngiltere şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

İngiltere Şehirleri Haritası Nasıldır?
İngiltere Şehirleri Haritası Nasıldır?

İ

İngiltere'nin En Büyük Şehirleri Hangileridir?

İngiltere’nin en büyük şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Londra : 8.294.058
 • Birmingham : 2.293.099
 • Manchester : 1.741.961
 • Liverpool : 830.112
 • Leeds : 750.700
 • Sheffield : 551.800
 • Teesside : 472.200
 • Bristol : 428.234
 • Bournemouth and Poole : 382.536
 • Stoke-on-Trent : 360.810
 • Leicester : 329.600
 • Wirral : 331.232
 • Coventry : 316.900
 • Nottingham : 303.900
 • Newcastle : 279.100
 • Bolton : 277.300
 • Brighton and Hove : 273.400
 • Plymouth : 256.384
 • Hull : 256.100
 • Preston : 252.209

İngiltere’nin önemli şehirleri olan Londra ve Birmingham nüfus yoğunluğu kalabalık İngiltere şehirleridir. İngiltere şehir isimleri arasında Londra başkent olması sebebi ile öne çıkmaktadır.

Londra Nerededir?

Londra Nerededir?
Londra Nerededir?

Londra, İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Londra nüfusu iş imkanları sebebiyle her geçen gün artmaktadır. Londra İngiltere’nin ticaret, eğitim, finans, moda ve turizm sektörlerinde önde gelen şehirlerinden biridir. Dünyanın kültür başkentlerinden biri olan Londra, Britanya Adası’nın güneydoğusunda bulunan Thames Nehri üzerindedir.

Londra üniversiteleri dünyanın en iyi eğitim veren üniversitelerindendir. Londra’nın en önemli yapıları; Aziz Paul Katedrali, Tower Bridge, Londra Köprüsü, Londra Kalesi ve Greenwich’tir. Londra İngiltere başkenti olması sebebiyle en gelişmiş şehirlerden birisidir.

Birmingham Nerededir?

Birmingham Nerededir?
Birmingham Nerededir?

Birmingham, İngiltere’nin Batı Midlands bölgesinde bulunmaktadır. Trent ve Severn nehrini ikiye ayırmış olan Birmingham şehrinde ekonomi, hizmet sektörü üzerinde yoğunlaşmıştır. Birmingham şehrinde City of Birmingham Senfoni Orkestrası, Birmingham Kraliyet Balesi gibi önemli kurumlar bulundurmaktadır. İngiltere Birmingham ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Birmingham tarihi açıdan önemli yapıları bünyesinde bulundurur.

Manchester Nerededir?

Manchester Nerededir?
Manchester Nerededir?

Manchester İngiltere’nin Kuzeybatısında yer alır. Manchester İngiltere'nin en kalabalık altıncı şehridir. Manchester Irwell Nehri’nin doğu sahilinde, Medlock ve Irk suyunun buluştuğu yerdedir.

Müzik alanında çok gelişmiş olan Manchester’da Manchester Halle Senfoni Orkestrası, Manchester Camerata, Kraliyet Kuzey Müzik Koleji ve Cheratham Müzik Okulu gibi önemli kuruluşlar bulunmaktadır. Manchester üniversitesi, İngiltere Manchester içerisinde yarı otonom kolej bulundurmayan en büyük öğrenci sayısına sahip üniversitesidir. Manchester’da yaşam koşulları gelişmiş olup bu sebeple nüfusu yüksektir.

Liverpool Nerededir?

Liverpool Nerededir?
Liverpool Nerededir?

Liverpool, İngiltere’nin Mersey Nehri doğusunda bulunmaktadır. Eski bir tarihe sahip olan Liverpool’da yüzyıllar öncesinden kalma yapılar bulunmaktadır. Liverpool şehrinde bulunan Liverpool Deniz Ticaret Şehri, UNESCO dünya miras listesine girmiştir. Liverpool John Moores Üniversitesi, Liverpool Hope Üniversitesi, Liverpool Üniversitesi, şehrin önemli üniversiteleridir. Liverpool’da yaşam daha çok spor alanında yoğunlaşmıştır. Beatles Müzesi, Liverpool Katedrali gibi yapılar Liverpool’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Leeds Nerededir?

Leeds Nerededir?
Leeds Nerededir?

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde Yorkshire ve Humber bölgesinde bulunmaktadır. 761.000 kişilik nüfusa sahip olan Leeds şehrinin önemli yapıları arasından Kirkstall Abbey ve Kraliçe Victoria döneminden kalma Şehir Yerel İdare Konağı bulunmaktadır. Leeds İngiltere bölgesinin ekonomisi sanayiye dayanmaktadır. Leeds üniversitesi şehrin en önemli üniversitesidir.

Bournemouth Nerededir?

Bournemouth Nerededir?
Bournemouth Nerededir?

Bournemouth, Birleşik Krallığın Dorset kontluğuna bağlı olan tek yerleşkesi ve yerel idare birimidir. İngiltere Bournemouth öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ekonomik bir şehirdir. Bournemouth dil okulu en sık tercih edilen dil okullarındandır. Londra’ya 170 km uzaklıkta olan Bournemouth yaklaşık 400.000 nüfusa sahiptir.

İngiltere Şehir İsimleri Nereden Gelir?

İngiltere’de şehir isimleri genel olarak şehrin ünlü yapılarından ilham alınarak belirlenmiştir. Örnek olarak Londra şehri ismini şehrin simgesi Thames nehrinden almaktadır. Londra şehrinin adı, Roma İmparatorluğu’nun İngiltere’yi işgal etmesi ile Londinium olmuş, zaman içerisinde değişerek günümüzdeki haline gelmiştir. Londra isminin anlamının “akan nehir” anlamına geldiği düşünülmektedir.

İngiltere'nin En Güzel Şehirleri Hangileridir?

İngiltere'nin En Güzel Şehirleri Hangileridir?
İngiltere'nin En Güzel Şehirleri Hangileridir?
İngiltere'nin En Güzel Şehirleri
İngiltere'nin En Güzel Şehirleri

İngiltere Bath şehri, ünlü İngiliz yazar Jane Austen ile bilinmektedir. Jane Austen Bath şehrinde yaşamış ve birçok romanını burada yazmıştır. Roma döneminden kalma Bath Spa Bath şehrinin en turistik yapılarından biridir.İngiltere Oxford şehri dünyaca ünlü üniversitelere sahiptir. St Mary’s Church kulesi Oxford şehrinin gözde yapılarındandır.

Canterbury İngiltere Güney Doğu İngiltere bölgesinde yer alır. Canterbury şehrinin önemli yapıları; Canterbury Katedrali, Augustin Abbey ve Marlowe Tiyatrosu’dur. Chichester İngiltere’nin güneydoğu bölgesinde bulunmaktadır. Chichester şehrinde her yıl temmuz ayında Chichester Sanat Festivali yapılmaktadır. Chichester şehrinin önemli yapıları arasında Chichester Katedrali ve Chichester Tren Garı bulunmaktadır.

Salisbury İngiltere’nin güney batı bölgesinde bulunan Wiltshire Konsolosluğuna bağlıdır. Salisbury şehri Wiltshire kontluğunun kuzeybatısındaki Salisbury ovasının yakınlarındadır. Salisbury şehrinde İngiliz katedral mimarisi çok gelişmiştir.

İngiltere'nin En Ucuz Şehirleri Hangileridir?

İngiltere en ucuz şehri, 950 Euro aylık yaşam masrafı ile Chester’dır. Chester Manchester’a 40 mil, Liverpool'a 15 mil uzaklıktadır. Chester sessiz ve ekonomik bir hayat için en çok tercih edilen şehirdir. Chester’da yaşam maliyetleri oldukça düşüktür. İngiltere’nin en ucuz şehirler arasında Chester’dan sonra Cardiff, Norwich, Birmingham ve Manchester şehirleri gelmektedir.

İngiltere'de Yaşanacak Şehirler Hangileridir?

İngiltere'de Yaşanacak Şehirler Hangileridir?
İngiltere'de Yaşanacak Şehirler Hangileridir?

İngiltere’de yaşanacak şehirler denilince akla İngiltere'nin en iyi şehirleri olan Oxford, Manchester ve Birmingham gelmektedir. Birmingham İngiltere'nin en büyük ikinci şehridir. Birmingham endüstriyel mirası ile ünlüdür. Hareketli bir şehir olan Birmingham, çok kültürlü müzelere, alışveriş ve kanal kenarında yemek olanaklarına sahiptir. Birmingham şehrinin Venedik'ten daha fazla kanalı bulunmaktadır. Birmingham Glasgow'un West End semti gençler arasında popülerken, Birmingham merkezde modern ve geleneksel evler turistlerin dikkatini çekmektedir. Birmingham merkezde bulunan Queens Park alanı, The Clockwork Orange adlı metro ve şehrin 30 kilometre uzağında bulunan Loch Lomond ve Trossachs milli parkı şehrin gözde yerleridir.

Oxford dünyaca ünlü üniveristelerinin yanında yüzyıllar boyu hayatta kalabilmiş kuleleri ile de ünlüdür. İngiltere'nin diğer şehirlerine oranla daha küçük olmasına rağmen Oxford, mahallelerinin çeşitliliğiyle öne çıkıyor. Bohem Jericho kafeleri ve Headington'un zengin sokaklarına kadar Oxford şehri, bir İngiliz atmosferi yaymaktadır.

Endüstriyel geçmişi, dünyaca ünlü futbol takımları ve müzik mirasıyla ünlü Manchester, bir dünya şehridir. Manchester'ın merkezinde, Deansgate bölgesi çevresinde yüksek binalar bulunmaktadır. Manchester’da bulunan Withington ve West Didsbury gibi banliyölerin uygun fiyatlı olduğu Manchester İngiltere’de yaşam kalitesi en yüksek şehirlerdendir.

İngiltere'nin En Güvenli Şehirleri Hangileridir?

İngiltere’nin en güvenli şehr,i https://crimerate.co.uk 2021 verilerine göre Telford, Burton Upon Trent ve Sutton Coldfield olarak belirlenmiştir.

Üniversite Eğitimi için En İyi İngiltere Şehri Hangisidir?

Üniversite Eğitimi için En İyi İngiltere Şehri Hangisidir?
Üniversite Eğitimi için En İyi İngiltere Şehri Hangisidir?

Üniversite eğitimi için en iyi İngiltere şehri, Londra’dır. Londra’daki en iyi üniversitelerinden bazıları; Imperial College Londra Üniversite Koleji Londra, King's College Londra ve Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu’dur.

Londra şehri İngiltere’de üniversite okumak için uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen şehirlerden biridir.

İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu İngiltere Şehri Hangisidir?

İş fırsatlarının en fazla olduğu İngiltere şehri, https://www.market-inspector.co.uk 2017 verilerine göre Londra’dır. Londra’nın canlı, ekonomik, kültürel ve sosyal faaliyetleri iş imkanlarının da artmasına olanak sağlamıştır. Londra, İngiltere'nin başkenti olması nedeniyle, en fazla fırsat sunan şehir olduğu kabul edilmiştir.

Londra, mezunlar için birçok iş fırsatına sahip şehirlerden biridir. Londra İngiltere iş imkanları açısından uluslararası öğrenciler için fırsatlarla dolu bir şehirdir.

İngiltere Şehir Takımları Nelerdir?

İngiltere şehir takımları aşağıda listelenmiştir

 • Chelsea Futbol kulübü, Londra
 • Arsenal, Londra
 • Leicester City, Leicester
 • Liverpool, Liverpool
 • Manchester City, Manchester
 • Aston Villa, Aston Birmingham
 • Birmingham City, Birmingham
 • Blackpool, Blackpool
 • Manchester United, Manchester
 • Norwich City, Norwich

İngiltere takımları ve şehirleri, dünyaca ünlü bir çok müsabakaya ev sahipliği yapmıştır.

Britanya Şehirlerinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Britanya şehrinde gezilecek yerler arasında en çok dikkat çekenler; Big Ben, Stonehenge, Royal Pavilion, Victoria Tunnel, Roma Hamamları Müzesi ve Windsor Sarayı’dır. İngiltere’nin kaleleri arasında en çok dikkat çekenler; Londra Kalesi, Oxford Kalesi, Stirling kalesi, Windsor Kalesi’dir.İngiltere’nin sarayları arasında en çok dikkat çekenler; Buckingham Sarayı, Addington Sarayı, Saint James Sarayı ve Whitehall Sarayı’dır.

İngiltere’nin meydanları arasında en çok dikkat çekenler; Trafalgar Meydanı, Paternoster Meydanı ve Printing House Meydanı’dır.İngiltere’nin köprüleri arasında en çok dikkat çekenler; Tower Bridge, Londra Köprüsü, Pulteney Köprüsü, Humber Köprüsü, Millennium Köprüsü ve Severn Köprüsü’dür. İngiltere’nin müzeleri arasında en çok dikkat çekenler; National Gallery, İngiltere Doğa Tarihi Müzesi, Tate Modern Müzesi ve British Müzesi’dir.

Vizem.net alanında uzman ekibi ile Birleşik Krallık turist vizesi ve İngiltere’ye gidecek kişilerin vize başvuruları için profesyonel danışmanlık hizmet sunmaktadır. Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: