İngiltere İş Kurma Vizesi

İngiltere İş Kurma Vizesi Danışmanlık Hizmetleri 2023

İngiltere, yabancı iş insanlarının iş kurmak için tercih ettiği ülkelerden biridir. İngiltere’nin başkenti Londra dünyada çoğu iş insanı tarafından uluslararası ticaretin merkezi olarak görülmektedir. İngiltere’nin 13 gün gibi kısa bir süre içerisinde yabancı şirketlere iş kurma imkanı sağlaması, sahip olduğu gelişmiş ekonomi ve bir çok Avrupa ülkesiyle yapmış olduğu ticaret anlaşmaları da İngiltere’nin iş kurmak için tercih edilme nedenler arasında sayılmaktadır.

İngiltere’de iş kurmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için uygulanan Tier 1 vizesi, Brexit süreci sonrası 29 Mart 2019 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmıştır. Tier 1 vizesinin yerine İngiltere ekonomisi için katkı sunacak iş fikirlerine dayanan aktif girişim projelerini destekleyen startup vizesi ve innovator vizesi gibi yeni vize türleri getirilmiştir.

İngiltere startup vizesi, yaratıcı ve büyüme potansiyeli olan yeni iş fikirleri için verilmektedir. Startup vizesi başvuru ücretleri, 308 euro ile 363 euro arasında değişmektedir. İngiltere startup vizesi için başvuru şartları esnektir ve girişimciler için minimum yatırım şartı aranmamaktadır.

İngiltere'de iş kurmak isteyen girişimciler için kurumsal vize danışmanlık hizmeti veren Vizem.net, ilgili başvuru sahiplerine 2019 yılından bu yana güncellenen Birleşik Krallık vize ve göçmenlik uygulamaları doğrultusunda destek sağlamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları İngiltere'de İş Kurabilir Mi?

Evet, yabancı ülke vatandaşları İngiltere’de iş kurabilir. İngiltere’de iş kurmak için iş ve yatırım amaçlı verilen uzun süreli bir İngiltere vizesine ve kayıtlı bir adrese sahip olmak gerekmektedir. İş kurmak için gerekli olan kayıtlı adres, kiralanmış veya satın alınmış, bir arkadaşa, aile üyesine veya işinizi adresine kayıt ettirmeyi kabul eden herhangi birisine ait olabilir. İngiltere’de iş kurmak için süresiz oturma izni şartı aranmamaktadır.

İngiltere İş Kurma Vizesi Türleri Nelerdir?

İngiltere iş kurma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • İlk defa iş kuranlar için start-up vizesi
 • Deneyimli bir iş insanı olarak en az50.0000 euroyatırım yapacaklar için innovator vizesi
 • Akademi, araştırma, sanat, kültür veya dijital teknoloji alanlarındanbirindelider veya potansiyel liderler için Global Talent vizesi

İngiltere'de Şube Açmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de şube açmak için İngiltere Expansion Worker vizesi (Küresel İş Hareketliliği) alınmalıdır. Uluslararası bir şirket için çalışan ve İngiltere’de bu şirketin bayisini açmak isteyenlerin İngiltere Expansion Worker vizesine başvurması gerekmektedir.

İngiltere Expansion Worker vizesi almak için işveren tarafından verilen geçerli bir sponsorluk sertifikasına sahip olmak, İngiltere dışında bir işveren için çalışmış olmak, elverişli iş pozisyonları listesinden bir işe sahip olmak ve yapılan iş için yeterli tutarda maaş almak gerekmektedir.

İngiltere Expansion Worker vizesi ile sponsorluk sertifikasında yazan iş başlama tarihinden itibaren 12 ay veya sertifikada belirtilen süreye ek 14 gün kalınabilmektedir. Gerektiğinde 12 ay kadar uzatılabilen İngiltere Expansion Worker vizesi ile İngiltere’de maksimum kalınabilecek süre 2 yıldır.

İngiltere Şirket Kurma Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere şirket kurma vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 18 yaşında olmak
 • Uygulanabilir, inovatif bir iş fikrine sahip olmak
 • Yetkili bir kurumdan (iş fikirlerini değerlendiren bir iş sponsoru) onay almak
 • Son 6 ay içerisinde alınmış temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak
 • İngilizce okuma, yazma, konuşma ve dinlemede en az B2 seviyesindeolduğunukanıtlamak
 • İngiltere’de bulunulan süre boyunca yetecek finansal güce sahip olmak
 • İngiltere innovator vizesi için herhangi bir meşru işte50.000 euroyatırım yapmış olmak

Talep edilen vize türüne göre İngiltere şirket kurma vizesi başvuru şartları değişiklik gösterebilmektedir.

İngiltere'de İş Kurma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de iş kurma vizesi almak için talep edilen vize türüne göre İngiltere’deki bir onay kuruluşundan iş planı onay mektubu alınmalıdır. Onay mektubu alındıktan sonraki 3 ay içerisinde gerekli vize evraklarının hazırlanarak İngiltere hükümeti web sitesine (Gov.Uk) online olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Online başvuru işlemleri tamamlandığında aracı kurum vize başvuru merkezinde İngiltere şirket kurma vizesi için biyometrik veri kaydı işlemleri tamamlanmalıdır.

Başvuru merkezindeki randevuya giderken randevu doğrulama e-mailinin çıktısı, herhangi bir ekstra servis için yapılan ödeme faturası, geçerli pasaport, verilmek istenen herhangi bir destekleyici belge ve vize başvuru formunun ilk sayfası hazırlanmalıdır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan İngiltere iş kurma vizesi başvurularında online form doldurma, randevu alma ve evrak yükleme işlemleri uzman danışmanlar tarafından tamamlanmaktadır.

Birleşik Krallık İş Kurma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Birleşik Krallık iş kurma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : En az 1 boş sayfa içeren, İngiltere’de bulunulan süreyi kapsayan geçerli bir pasaport olmalıdır.
 • İngiltere vizesi için onay mektubu : İngiltere’nin onaylanmış bir kurumundan alınmış bir onay mektubu olmalıdır.
 • Banka hesap dökümü : En az 90 gün boyunca hesabında minimum 945 euro olduğunu gösteren bir banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Tüberküloz test sonucu : Bu testleri yapan bir ülkedengeliniyor ise yaptırılmalıdır.
 • İngilizce dili yeterlilik belgesi : İngilizce dilinde yeterliliği gösteren bir belge sunulmalıdır.

Birleşik Krallık iş kurma vizesi için gerekli evrakların yanın sıra başvuru sahibinin kişisel koşullarına ve talep edilen vize türüne göre ek evraklar gerekmektedir. İngilizce veya Galce yazılmamış her dökümanın noter tasdikli çevirileri gerekli evraklar ile birlikte sunulmalıdır.

İngiltere İş Kurma Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İngiltere iş kurma vizesi süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

İngiltere iş kurma vizesi türüVize süresiVize uzatma süresi
Startup vizesi2 yılUzatılamaz
Innovator vizesi3 yıl3 yıl uzatılabilir
Global talent vizesiEn fazla 5 yıl1-5 yıl arasında uzatılabilir

İngiltere'de Ticari Vize ile İş Kurulabilir Mi?

Hayır, İngiltere’de ticari vize ile iş kurulamaz. İngiltere’de iş kurmak için ticari vize almak yeterli değildir.

İş kurma olanağı tanımayan İngiltere iş ziyareti vizesi ile İngiltere’de 6 aya kadar kalmak ve mülakat, toplantı ve konferanslara katılmak, kontratlar müzakere edip imzalamak, iş büyütmek için ticaret fuarlarına katılmak (ürün satılamaz), başka bir ülkede çalışılıyor ve eğer eğitim o ülkede erişilebilir değil ise iş ile ilgili eğitim almak, bir İngiliz şirketi tarafından ülke dışında çalışılan şirkete ürün ve hizmetlerin dağıtımı gözlemlemek mümkündür.

İngiltere'de İş Kurmanın Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de iş kurmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere’nin istikrarlı bir ekonomiye sahip olması
 • İngiltere’nin bulunduğu coğrafi konum
 • Şirket kurma ve kapatmanın kolaylığı
 • Vergi oranlarının düşük olması
 • İngiltere’nin Singapur, Polonya, Hollanda, Almanya gibi birçok ülke ile çifte vergi anlaşmalarının olması

Ekonomisinin öngörülebilirliği ve istikrarlı siyasi atmosferi İngiltere’de iş kurmak için pek çok iş insanını ve yatırımcıyı ülkeye çekmektedir.

İngiltere'de Şirket Kurarak Süresiz Oturum İzni Alınabilir Mi?

İngiltere’de şirket kurarak süresiz oturum izni almak startup vizesi ile mümkün değildir. İngiltere’de süresiz oturma izni, startup dışındaki iş kurmak için alınan vize türleri ile 3 yıl ikamet ettikten sonra alınabilmektedir.

İngiltere'de İş Kuranlar için Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de iş kuranlar için banka hesabı açma işlemi şubeye giderek veya online olarak yapılabilmektedir.

İş kurma amacıyla İngiltere’de banka hesabı açmak için, kimliğin kanıtlanması amacıyla pasaport, kimlik kartı veya sürücü belgesi ve adresin kanıtlanması için bir konaklama belgesi sunulmalıdır. İngiltere’deki her banka adres kanıtı için kendi gerekli doküman listesine sahiptir. İngiltere bankaları, genel olarak bir kira sözleşmesi veya ipotek beyanı, güncel elektrik veya doğalgaz faturası (3 aydan az) gibi belgeleri adres kanıtı olarak kabul etmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: