İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Süreci 2023

İngiltere evlilik vizesi, Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı olmayan bireylerin bir İngiliz vatandaşı veya Birleşik Krallık yerleşik statüsüne sahip eşleri ya da partnerleri ile Birleşik Krallık’a girmelerine veya Birleşik Krallık’ta ikamet etmelerine müsaade eden eş durumundan İngiltere vizesidir.

İngiltere evlilik vizesi aynı zamanda İngiltere eş vizesi olarak da bilinmektedir. Alındıktan itibaren 2 yıl 9 ay Birleşik Krallık içerisinde yaşama ve seyahat etme hakkını veren İngiltere aile birleşimi vizesi süresi talep edildiğinde uzatılabilmektedir.

Vizem.net Türkiye’den yapılan İngiltere evlilik vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolü ve online yükleme işlemlerinden başvuru takibine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Evlilik Yoluyla İngiltere'ye Gitmek için Vize Şartları Nelerdir?

Evlilik yolu ile İngiltere’ye gitmek için vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi ve eşinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi ve eşi, İngiltere’de kalıcı olarak birlikte yaşamayı planlamalıdır.
 • Başvuru sahibinin eşi halihazırda Birleşik Krallık’ta ikamet etmeli veya ikamet etmek amacıyla başvuru sahibi ile birlikte Birleşik Krallık’a taşınma amacında olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Birleşik Krallık’ta tanınan bir birlikteliğinin veya evliliğinin olması ya da nişanlı olarak Birleşik Krallık’a gelmesinin ardından 6 ay içinde evleneceğini ya da yasal bir birliktelik içine gireceğini kanıtlaması gerekmektedir.
 • Sosyal yardım almaksızın başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin barınabilecekleri uygun ve yeterli bir konaklama yerinin bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi ve eşinin en az 18.600 İngiliz sterlini toplam gelire sahip olması veya sosyal yardım almaksızın hayatlarını sürdürebilecek yeterli birikime sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sahibinin kendisine ekonomik açıdan bağımlı çocukları varsa, finansal gereksinim daha da yükselmektedir.
 • Kişinin İngilizce dil gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir.
 • 6 aydan daha uzun süreyle İngiltere'de kalma amacıyla vize başvurusunda bulunduğu durumlarda, başvuru sahibinin ‘’göç sağlığı ek ücreti’’ olarak da bilinen, Ulusal Sağlık Sistemini (NHS) kullanabilmek için gerekli olan ödemeyi yapması gereklidir.

İngiltere Evlilik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere evlilik vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere evlilik vizesi başvuru formu: Çevrimiçi ve İngilizce olarak Gov.Uk internet sitesi üzerinden eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az 1 boş sayfa içeren ve vize bitiminden 3 ay daha geçerliliği olan pasaport ile pasaportun fotoğraflı sayfası ve geçmiş vizelerin fotokopileri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 3,5 cm x 4,5 cm ölçülere sahip 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Evlilik cüzdanı: Başvuru sahibi ile İngiltere’de bulunan partner evli ise, orijinal evlilik cüzdanı sunulmalıdır.
 • İlişki kanıt belgeleri: Başvuru sahibi ve İngiltere’de ikamet eden eşi arasındaki ilişkinin kanıtı niteliğinde, kira sözleşmesi ya da ortak ödenen faturalar gibi belgeler gereklidir.
 • Adli sicil kaydı : E-Devletten veya bulunulan şehrin nüfus müdürlüğünden alınmış adli sicil belgesi gerekli evraklar arasına eklenmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-Devletten alınmış ve barkodlu, başvuru sahibinin tüm aile üyeleri bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır.
 • Finansal duruma dair kanıt: İngiltere evlilik vizesi almak isteyen başvuru sahibinin ve eşinin yıllık kazancını gösteren son 6 aya ait banka hesap dökümü, maaş bordroları ve işveren yazısı gerekmektedir.
 • Konaklama imkanlarına dair kanıt: İngiltere’de nerede ikamet edileceğini gösteren tapu, kira kontratı veya ev sahibi beyannamesi gerekli evraklar arasındadır.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: İngilizce öğretilen veya araştırılan bir derece veya akademik yeterlilik kanıtı ya da onaylanmış bir ingilizce dil sınavından Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ölçeğinde en az A1 düzeyinde başarı gösterildiğine dair belge gerekmektedir.
 • İngiltere sponsorluk formu: Başvuru sahibi eşe ait finansal belge bulunmaması halinde, İngiltere’de ikamet eden eşin SU07 sponsorluk formunu doldurması gerekmektedir.
 • İngiltere’de yaşayan eşe ait belgeler: Pasaport ve oturma izni fotokopisi, varsa geçmiş evlilik bilgilerini gösteren belge ve varsa başka evliliklerden olan çocuğa dair belgeler İngiltere’deki eşe ait belgeler arasındadır.
 • İngiltere vize başvuru ücreti: Çevrimiçi başvuru sırasında ödeme yapılmalıdır.

Vize başvurusunda sunulan tüm belgelerin doğru bilgiler içermesi, güncel olması ve İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. İlişkiye dair kanıt teşkil eden belgelerin olabildiğince detaylandırılması vize ret ihtimalini düşürmektedir.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere evlilik vizesi başvuru formu Gov.Uk internet sitesi başvuru portalında çevrimiçi olarak vize başvuru sahibi veya İngiltere'de ikamet eden eş tarafından doldurulmalıdır. Vize başvuru formunun İngiltere’de ikamet eden eş tarafından doldurulması halinde tüm bilgiler vize başvuru sahibine ait olmalıdır.

İngiltere Eş Vizesi için İlişkiyi Kanıtlayan Belgeler Nelerdir?

İngiltere eş vizesi için son 4 yıl içinde hükümetten, bir bankadan, ev sahibinden, kamu hizmeti sağlayıcısından veya bir tıp uzmanından gelen mektup veya dokümanlar çiftler arasındaki ilişkiyi kanıtlamak için kullanılan belgelerdir.

Evlilik cüzdanı veya hemcins birlikteliği belgesi; aynı adreste ikamet edildiği veya faturaların birlikte ödenmiş olduğunu teyit eden bir kira sözleşmesi; elektrik faturası ya da belediye vergisi faturası; ortak bir banka hesabı ya da aynı adreste yaşandığı teyit edilebilen bir banka ekstresi; partner ya da eşlerin ortak doktoru veya diş hekiminden alınmış aynı adreste yaşandığını onaylayan bir mektup İngiltere eş vizesi için ilişkiyi kanıtlamak amacıyla uygun örnek belgeler arasında gösterilebilir.

İngiltere Evlilik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere evlilik vizesi başvurusu İngiliz hükümeti internet sitesinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Gov.Uk çevrimiçi başvuru portalı üzerinden başvuru formu eksiksiz doldurulduktan sonra ücret ödemesi ve vize randevu alma işlemleri yapılır. Gerekli vize evrakları hazırlanır, randevu tarihinde evrak teslimi ve biyometri işlemleri başvuru merkezine şahsen giderek tamamlanır. Gerekli evrakların başvuru sahibi tarafından çevrimiçi ortama yüklenmesi olanağı da bulunmaktadır ve bu yöntemi seçenlerin sadece pasaport teslimi ve biyometri işlemleri için aracı kuruma gitmesi gerekir. İngiltere vize başvuruları için aracı kurum, TLS Contact vize başvuru merkezidir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere eş vizesi başvurularında gerekli vize evraklarının kontrolü, yeminli tercüme, randevu alma ve online evrak yükleme işlemleri tek çatı altında uzman ülke danışmanları tarafından yürütülmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 251 1868

İngiltere için Evlilik Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere için evlilik vizesi ücreti 1.538 İngiliz sterlinidir ve ödeme çevrimiçi başvuru sırasında kredi kartı ile yapılmaktadır.

2022 yılı için İngiltere evlilik vizesi masrafları; başvuru harcı, dilekçe yazımı, yeminli tercüme, çevrimiçi evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 2.120 euro tutmaktadır.

İngiltere Evlilik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere evlilik vizesi, başvuru sahibinin vize başvuru merkezindeki randevusuna katılmasından 12 hafta sonra çıkmaktadır.

Evlilik Vizesi İngiltere'de Ne Kadar Süre Kalma Hakkı Verir?

Evlilik vizesi İngiltere’de 2 yıl 9 ay kalma hakkı tanımaktadır. Evlilik vizesi süresinin dolmasının ardından İngiltere’de ikamet süresinin uzatılması amacıyla başvuru yapılabilmektedir

İngiltere Evlilik Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere evlilik vizesi uzatma başvurusu mevcut vize süresinin dolmasından en geç 28 gün önce yapılmalıdır. Evlilik vize süresi uzatıldıktan sonra başvuru sahibine 2 yıl 6 ay daha süreyle İngiltere’de kalma hakkı tanınmaktadır. Eş vizesi uzatma işlemleri için; mevcut vize süresinin 28 günden fazla olması, partner veya eş ile olan ilişkinin gerçek ve kalıcı olduğunun kanıtlanması, başvuru sahibi ve ona bağlı tüm çocuklar için yeterli konaklamaya sahip olunduğunun gösterilmesi ve yıllık 18.600 İngiliz sterlini mali gereksinimlerin hala karşılanıyor olması gerekmektedir.

İngiltere'ye Evlilik Vizesi Almak Zor Mudur?

İngiltere’ye evlilik vizesi alınabilmesi için öncelikle evliliğin gerçek olduğunun kanıtlanması önem taşıdığı için başvuruda çok sayıda belgenin eksiksiz olarak sunulması gerektiğinden, başvuru süreci zor olabilmektedir. İngiltere evlilik vize başvurusunda bulunacak bireylerin kabul alabilmek için Birleşik Krallık göçmenlik sistemini ve kurallarını iyi biliyor olmaları gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında danışmanlık alınması, vize onaylaması ihtimalini olumlu yönde etkilemektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere evlilik vizesi işlemleri ve vize sahibine tanınan haklar ile ilgili merkezimize en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere Eş Vizesi Aldıktan Sonra Boşanma Durumunda Ne Olur?

İngiltere eş vizesi aldıktan sonra boşanma durumunda eğer eşlerden biri İngiliz vatandaşı veya Birleşik Krallık yerleşik statüsüne sahip ise İçişleri Bakanlığı’na durum bildirmelidir. İçişleri Bakanlığı’na boşanma halinin bildirilmesinin ardından vize sahibinin izin süresi 60 güne iner ve kişiye seçenekleri değerlendirmesi için bir zaman tanınır.

Ayrılık veya boşanma sebebi ile evlilik vizesi şartları artık karşılanmadığından, kişinin yasal statüsünü korumak için farklı bir vize türüne başvurması veya Birleşik Krallık’tan ayrılması gerekmektedir. Yasal göçmenlik başvurusu, çalışma vizesi, kalıcı yerleşim hakkı gibi vize ve barınma çeşitlerine başvurarak, kişi boşandıktan sonra da İngiltere’de yaşamaya devam edebilir.

İngiltere Evlilik Vizesi A1 Sınavı Nedir?

İngiltere evlilik vizesi A1 sınavı, İngiltere evlilik vizesi başvuru sahibinin genel olarak İngilizce konuşma ve dinleme becerilerini ölçen bir sınav olarak bilinmektedir. Kişinin, IELTS sınavından en az A1 düzeyinde İngilizce dil seviyesi puanını almış olması gerekmektedir.

İngiltere'de Evlenmek İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de evlenmek için kısa süreli ziyaretçi evlilik vizesi alınmalıdır. Kişi İngiltere vatandaşı ile evlenmek veya birlikte yaşamak, İngiltere’de evlilik veya birliktelik kurma bildiriminde bulunmak istiyorsa ve boşanma ya da ayrılma gibi durumlardan sonra İngiltere’de kalma planına sahip değilse kısa süreli ziyaretçi evlilik vizesine başvurabilir. Kısa süreli ziyaretçi evlilik vizesi 6 ay süre ile verilmektedir.

Kısa süreli ziyaretçi evlilik vizesi ile İngiltere’de 6 ay içinde evlenilebilmekte veya partner ile aynı evde yaşamaya başlanması ile birlikte seyahat ederken İngiltere’den transit geçme hakkına sahip olunmaktadır. Kısa süreli ziyaretçi evlilik vizesi hamiline kamu fonlarından yararlanmak, bakmakla yükümlü olduğu bireyleri İngiltere’ye getirmek, sık ziyaretler yoluyla İngiltere’de yaşamak, vize süresini uzatmak veya vize türünü değiştirmek ve toplantı gibi kısa süreli ülkeye giriş çıkışlar hariç çalışmak haklarını tanımamaktadır.

İngiltere'de Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere’de evlenmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İsim, doğum tarihi ve uyruk bilgisi içeren pasaport, vatandaşlık ya da göçmenlik belgeleri
 • İkamet durumunu gösteren, son 3 ay tarihli hizmet faturası, son ayın banka ekstresi, son belediye vergi faturası, ipotek beyanı, isim ve adresi gösteren Birleşik Krallık sürücü belgesi, mevcut konut kira sözleşmesi, ev sahibinden imzalı mektup gibi belgeler
 • Medeni durumu gösteren, boşanma veya ölüm belgesi gibi belgeler
 • Kullanılan başka isimler varsa bunu gösteren tapu gibi belgeler
 • Fotoğraf
 • Göçmen kontrolüne tabii olunduğu durumlarda, göçmenlik statüsünün kanıtı belgeler
 • Ücret ödendi belgeleri
 • Düğün töreni rezervasyonunun yapıldığı durumlarda rezervasyon onayı

İngiltere’de evlenmek isteyen çiftlerden birinin İngilizce’yi yeterli seviyede bilmediği durumlarda İngilizce bilmeyen partnerin söylediklerinin tercüme edilmesi amacıyla tercüman bulundurulması gerekmektedir.

Evli Olmayan Çiftler İngiltere'de Yaşamak İçin Hangi Vizeyi Almalıdır?

Evli olmayan çiftler, İngiltere’de yaşamak için İngiltere partner vizesini almalıdır. İngiltere partner vizesi, 33 ay süre ile verilmekle birlikte vize kalma iznini de kapsıyorsa süre 30 aya düşmektedir. Çiftler arasındaki birlikteliğin devamının kanıtlanması durumunda İngiltere partner vizesi 30 ay daha uzatılabilmektedir.

Partnerlerin 18 yaşını geçmiş olması, partnerler arasındaki ilişkinin gerçek ve kalıcı olmasıyla beraber en az 2 yıl birlikte yaşamış olması, Birleşik Krallık’ta kalıcı olarak birlikte yaşama niyetinde olunması ve gerekli İngilizce dil becerisine sahip olunması, İngiltere partner vizesi başvuru şartları arasında yer almaktadır. Belli bir ekonomik yeterliliğe sahip olmak da İngiltere partner vizesi başvuru şartlarından biridir.

İngiltere Eş Vizesi Sahibinin Çocukları İngiltere'ye Gidebilir Mi?

İngiltere eş vizesi sahibinin çocukları İngiltere’ye gidebilir.

Eş vizesi sahibinin çocukları vize sahibi ile aynı anda ülkeye giriş yapabilir. Eş vizesi sahibinin çocukları 18 yaşından küçük olmaları durumunda bakmakla yükümlü olunan bireyler olarak İngiltere dependant vize ile İngiltere’ye gidebilir.

İngiltere Evlilik Vizesi İle Kalıcı Oturum İzni Ne Zaman Alınabilir?

İngiltere evlilik vizesi ile kalıcı oturum izni evlendikten 2 yıl sonra alınabilir.

Evlilik vizesi ile kalıcı oturum izni almak isteyen kişi eşi veya partneriyle 2 yıl boyunca kesintisiz oturmak zorundadır. Partner veya eş ile 5 yıl sürekli yaşamanın ardından süresiz İngiltere oturum izni alınabilmektedir.

İngiltere Vatandaşlığı Evlilik Vizesi ile Ne Zaman Alınabilir?

İngiltere vatandaşlığı evlilik vizesi ile 12 ay boyunca süresiz ikamet edilmesinin ardından alınabilir.

İngiliz vatandaşlığı almak isteyen eş veya partner, 18 yaşından büyük olduğunu, bir İngiliz vatandaşı ile evli veya bir birliktelik içinde olduğunu veya başvuru tarihinden en az 3 yıl önce Birleşik Krallık’a taşınmış olduğunu, iyi derece İngilizce, Galce veya İskoç Galcesi bildiğini, iyi karakterli olduğunu kanıtlamalıdır.

Evlilik vizesi ile İngiltere vatandaşlığına iki yolla başvurulabilmektedir ve başvurunun bireysel olarak yapılması veya başvurunun bir acente veya temsilci kullanılarak yapılması mümkündür. İngiliz vatandaşlığı başvurusu bireysel olarak yapıldığı takdirde başvuru sahibi evlilik yoluyla İngiliz vatandaşlığı alma kılavuzunu okuyarak gerekli belgeleri öğrenmeli ve vatandaşlık başvuru formunu çevrimiçi olarak doldurmalıdır. Bir acente veya temsilci aracılığıyla yapılan başvurularda evlilik yoluyla İngiliz vatandaşlığı almak isteyen kişi, Göçmenlik Hizmetleri Komiserliği Ofisine (OISC) hizmet alınan acente veya temsilcinin kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelidir.

Hangi İngiltere Vizeleri Evlilik Vizesine Çevrilebilir?

Nişanlılık vizesi, çalışma vizesi veya öğrenci vizesine 6 aydan uzun bir süredir sahip olan çiftler, evlilik vizesine geçmek için başvuruda bulunabilmektedir.

İngiltere evlilik vizesi teorik olarak İngiltere nişanlılık vizesinin bir uzantısıdır; ancak bu geçiş sürecinin kendine göre talepleri ve şartları olmaktadır. Geçerli bir nişanlılık vizesine sahip olunması, ülkeye giriş çıkışlarda herhangi bir kuralın ihlal edilmemesi, nişanlılık vizesi sahibinin iyi bir karaktere sahip olması, çiftler arasındaki ilişki taleplerinin doğru olarak karşılandığı kanıtlanması, İngilizce dil seviyesinin en az CEFR A1 düzeyinde olması ve yıllık 18.600 İngiliz sterlini asgari yaşam tutarını sağlaması halinde, İngiltere nişanlılık vizesi İngiltere evlilik vizesine çevrilebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: