İngiltere Vize Şartları

İngiltere Vize Şartları; 2023 Birleşik Krallık Vize Güncellemesi

Birleşik Krallık vizesi başvuruları için, istenen belgelere sahip olmak, finansal gereklilikleri yerine getirmek, biyometri işlemlerini yapmak gibi bazı şartlar bulunmaktadır. İngiltere vize başvuru şartlarının sağlanması halinde, vize başvuruları onaylanmaktadır.

Vizem.net son 4 yılda Türkiye'den yapılan İngiltere vizesi başvurularında %92,3 ile en yüksek başvuru onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'ye Vize Alma Şartları Nelerdir?

İngiltere vize alma şartları aşağıda listelenmektedir.

  • İngiltere vizesinin süresi bittiğinde İngiltere'de kalınmayacağını ve tekrar ikamet edilen ülkeye dönüş yapılacağını kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
  • İngiltere seyahati için yeterli gelir, birikim veya geçerli bir sponsora sahip olunması gerekmektedir.
  • İngiltere'den dönebilmek için yeterli finansal kaynağa sahip olunması gerekmektedir.
  • Vize başvuru sahibi, İngiltere’de yaşamaya başlamak için İngiltere vizesinin süresini uzatarak ülkeye giriş çıkış yapmayacağını kanıtlanmalıdır.
  • İngiltere vizesi almak için biyometrik bilgi kaydı verilmesi gerekmektedir.
  • İngiltere vizesine başvuran kişi temiz bir adli sicil kaydına sahip olmalıdır.
  • Vize başvuru sahibi daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmalıdır.

İngiltere Vizesi Almak için Ülkeye Geri Dönme Şartı Nedir?

İngiltere vizesi almak için ülkeye geri dönme şartı, başvuru sahibinin vize bitiş tarihinden önce İngiltere'den ayrılacağını kanıtlaması ile sağlanmaktadır.

Vize başvuru sahibinin İngiltere’den vize bitiminde ayrılacağını kanıtlaması için kendi ülkesiyle bağını ispatlayan; ülkesinde çalıştığını gösteren işyeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü belgesi, kişinin ülkesinde eğitim aldığını gösteren öğrenci belgesi, kişinin okuduğu eğitim kurumundan aldığı izin yazısı, ülkesinde bakmakla yükümlü olduğu çocuğu gösteren doğum belgesi, nüfus kayıt örneği gibi her türlü destekleyici belgeyi beyan etmesi gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için Finansal Kaynak Şartı Nedir?

İngiltere vizesi için finansal kaynak şartı, vize başvuru sahibinin seyahat masrafları ve İngiltere'de kaldığı süre boyunca yapacağı harcamaları karşılayabilecek durumda olması şeklinde açıklanabilir.

İngiltere vizesi başvuru sahibinin gelir kaynaklarını belgeleme yöntemi; seyahatin amacına, seyahatin sponsorlu olup olmamasına ve talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterir.

İngiltere kısa süreli ziyaretçi vizesi için vize başvuru sahibinin banka hesabında bulunması gereken net bir miktar belirlenmemiştir; seyahat planı ve başvuru sahibinin finansal kaynakları her vize başvurusu için özel olarak değerlendirilir. Uzun süreli İngiltere vizelerinde başvuru yapılan vize türü, başvuru sahibinin yanında gidecek aile üyelerinin varlığı ve sayısı gibi durumlara bağlı olarak talep edilen finansal kaynak tutarı aylık 1.023 ile 1.550 İngiliz sterlini arasında değişmektedir.

İngiltere Vizesi için Parmak İzi Şartı Nedir?

İngiltere vizesi için parmak izi şartı, vize randevusu alınmasının ardından aracı kurumun başvuru merkezine gidilerek parmak izi kaydının verilmesi ile sağlanmaktadır.

Biyometri işlemleri kapsamında, vize başvuru sahiplerinin şahsen aracı kurum başvuru merkezlerine gitmesi ve parmak izi kaydı ile biyometrik fotoğraf çekimi gibi işlemleri yapması gerekmektedir.

Daha Önce Hüküm Giymiş Birisi İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Daha önce hüküm giymiş bir kişinin İngiltere vizesi alabilme durumu, suçun türü ve hapis cezasının süresine göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’ye giriş izni almak veya ülkede kalmak için başvuran kişilerin başvuruları, Birleşik Krallık’taki ceza mahkumiyetleri açısından kontrol edilir. İngiltere vizesine başvuran kişiler daha önce en az 1 yıl hapis cezası gerektiren bir suçtan hüküm giymiş ise genellikle vize başvuruları reddedilmektedir.

Daha Önceden Vize Reddi Alan Birisi İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce vize reddi alan bir kişi İngiltere vizesi alabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan ve ilk başvurudan ret almış İngiltere vize başvurularının onay oranı %81,7'dir. Başvuru sahiplerinin İngiltere vize reddi alması durumunda tekrar başvuru yapma şansları bulunmaktadır.

Daha Önce İngiltere Vize İhlalinde Bulunan Kişi İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce İngiltere vize ihlalinde bulunan kişi İngiltere vizesi alabilmektedir; ancak bu düşük bir olasılıktır.

Daha önce İngiltere vize ihlalinde bulunan kişinin tekrar İngiltere vizesi almak için yeni bir başvuru yapması gerekmektedir. İngiltere vize ihlali bulunan ve tekrar İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilerin yeni başvurularında, daha önceki vize ihlalinin gerekçesini bildirmeleri gerekmektedir.

Kredi veya Vergi Borcu Olan İngiltere Vizesi Alabilir Mi?

Kredi veya vergi borcu olan kişilerin İngiltere vizesi için başvuruda bulunmalarında bir sakınca yoktur ancak başvuru sahibinin İngiltere’de harcamalarını karşılayacak şekilde yeterli finansal kaynağa sahip olması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere vizesi; gerekli belgeleri eksiksiz şekilde sunmak, yeterli maddi duruma sahip olmak, biyometrik bilgilerin kaydını vermek, temiz bir adli sicil kaydına sahip olmak ve daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmak gibi İngiltere vizesi şartlarını yerine getiren kişilere verilmektedir.

Temiz bir adli sicile sahip olmayan İngiltere vizesi başvuru adaylarının vize alma durumu, işlenen suçun türün ve hapis cezasının süresine göre değişiklik göstermektedir. Daha önce vize reddi alan vize başvuru adayı ise tekrar yapacağı İngiltere vizesi başvurusunda onay alabilir.

Daha önce İngiltere vize ihlalinde bulunan kişiler de düşük bir ihtimal ile vize alabilmektedir. Birleşik Krallık vize başvurusu sahiplerinin seyahatleri süresince geçerli bir pasaport ve yurt dışı çıkış pulu bulundurmaları gerekmektedir.

Birleşik Krallık Vizesi ile İngiltere'ye Giriş Şartları Nelerdir?

Birleşik Krallık vizesi ile İngiltere’ye giriş şartları: seyahat süresi boyunca geçerli bir pasaporta sahip olmak ve yurt dışı çıkış pulu bulundurmaktır.

İngiltere’ye girişte sağlanması beklenen Covid-19 aşısı ve karantina süreci gereklilikleri, 18 Mart 2022 tarihi itibari ile İngiltere giriş şartları listesinden kaldırılmıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: