İngiltere'nin Başkenti Londra

İngiltere Başkenti Londra Gezi ve Yaşam Rehberi

Londra, İngiltere’nin başkenti ve en büyük şehridir; İngiltere’nin güneydoğu kısmında yer alır. Londra’nın nüfusu 9 milyonun üzerindedir. Kuzey Denizi’ne dökülen Thames Nehri, Londra’nın içinden geçmektedir. Londra, nüfus yoğunluğu bakımından İngiltere’nin en büyük şehri olmasının yanı sıra Avrupa’nın ekonomi merkezidir ve dünyanın en önemli finans merkezlerinden biridir. 2021 yılı itibariyle Londra, herhangi bir şehirden daha çok milyonere sahip olan bir şehir haline gelmiştir. Londra aynı zamanda 5 yıldızlı otellerin en çok bulunduğu şehirdir.

Londra şehri çalışmak, eğitim görmek, yaşamak veya ziyaret etmek için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Birçok göçmenin Londra’da yaşamak istemesinin sebebi Londra’daki iş imkanları, Avrupa ülkelerine olan yakınlığı, ulaşım imkanları ve yaşam kalitesidir. Londra şehrinin turistik ziyaretler için çok fazla tercih edilmesinin sebebi şehirdeki müzeler, tarihi binalar ve ikonik yapılardır. Özellikle Buckingham Sarayı, St. Paul Katedrali, Westminster Manastırı, Tower Bridge yapıları yurt dışında en çok bilinen Londra yapıları olarak Londra’nın turizm akışının başlıca nedenleridir.

Londra Nerededir?

Londra İngiltere’nin güneydoğu kısmında yer almaktadır. Londra, İngiltere’nin Büyük Londra eyaletine bağlı şehridir. Londra’ya yakın şehirler Essex, Kent, Hertford, Guildford, Windsor ve Aylesbury şehirleridir. Londra Essex şehrine 55 kilometre, Kent şehrine 62 kilometre, Hertford şehrine 53 kilometre, Guildford şehrine 60 kilometre, Windsor şehrine 45 kilometre, Aylesbury şehrine 75 kilometre uzaklıktadır.

Londra şehri Thames Nehri’nin kıyılarında büyümüş bir başkenttir. Thames Nehri, 80 kilometre boyunca Londra’nın içinden geçmekte ve ardından Kuzey Denizi’ne dökülmektedir. Londra, Kuzey Denizi’ne direkt olarak bağlı değildir.

Londra, genel olarak yükseltisiz bir coğrafyada, Londra havzası üzerinde bulunmaktadır. Londra’nın bağlı olduğu Büyük Londra eyaletinin çevresinde ise Shooters Tepesi, Jugg Tepesi (194 m) ve Sanderstead Tepesi yükselmektedir.

Londra'da Deniz Var Mıdır?

Londra’da deniz bulunmamaktadır. Londra, şehrin ortasından geçen Thames Nehri’ne ve Thames Nehri sayesinde bir limana sahiptir. Londra limanı, genel olarak nehir taşımacılığı için kullanılmaktadır ve Kuzey Denizi’ne kıyısı bulunmamaktadır. Londra, doğu yönünde Kuzey Denizi’ne yaklaşık 80 kilometre, güney yönünde Manş Denizi’ne yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.

Londra Haritası Nasıldır?

Londra haritası görseli aşağıda verilmiştir.

Londra Haritası Nasıldır?
Londra Haritası Nasıldır?

Londra Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Londra tarihindeki önemli olaylar kentin kuruluşu, Viking saldırıları, veba salgınları, İngiliz iç savaşı, büyük Londra yangını ve sömürge dönemidir. Tarih öncesine ait buluntular olsa da Londra şehrinin kuruluşu Romalıların milattan sonra 47 yılında Londinium adıyla büyük bir yerleşim yeri kurmasına dayanır. Roma’nın çöküşü ile Londinium şehrinde Anglo-Sakson hakimiyeti başlamıştır ve bu dönemden sonra şehir sık sık Viking saldırıları altında kalmıştır. 851, 886 ve 994 yıllarında 3 büyük Viking saldırısı kaydedilmiştir ve bunlardan yalnız sonuncusunda Londra direnebilmiştir.

Londra, Viking saldırıları ile sık sık gerilese de özellikle 11. yüzyılda çok hızlı bir büyüme yaşamıştır. 11. yüzyıldan sonra İngiltere ve Fransa arasında küçük çaplı muharebeler yaşanmaya başlamış ve bunlardan bazılarında Fransız Normanlar galip gelmiştir. Şehir giderek büyüyerek ticaret merkezi haline gelmiştir. Londra, kara ölüm olarak da bilinen kara veba salgını sebebiyle 14. yüzyılda nüfusunun 3’te 1’ini kaybetmiştir. Şehir bir sonraki vebasını 17. yüzyılda yaşamıştır. Büyük Londra Vebası olarak tarihe geçen salgında şehir nüfusunun %15’ini kaybetmiştir.

Londra iç savaşı 17. yüzyılın en önemli olaylarından biridir. "Yuvarlak Kafalar" ve "Kraliyet” yanlıları arasında gerçekleşen iç savaş krallığın zayıflaması ile sonuçlanmıştır ve Yuvarlak Kafalar galip gelmiştir. Büyük Londra Yangını 17. yüzyılda tarihe geçen ve Londra’nın ahşap binalarına hızla yayılarak şehrin bir bölümünü yok eden olaydır. Büyük Londra Yangını sonrasında şehrin tekrar eski halini alması 10 yıldan fazla sürmüştür.

İngiltere’nin sömürge döneminden en çok etkilenen şehirlerden biri de Londra olmuştur. Özellikle 19. yüzyıldaki Hindistan sömürgeciliği sırasında şehrin nüfusu hızla artmış ve Londra dünyanın en büyük şehri haline gelmiştir.

Londra’nın İklimi Nasıldır?

Londra’nın iklimi ılıman okyanus iklimidir. Londra’nın yıllık aldığı yağış miktarı New York ve Avrupa şehirlerine kıyasla düşük olmasına karşın yağış aldığı gün sayısı fazladır. Londra’nın yazları ılık, kışları serindir. En kurak ayları genellikle yaz aylarıdır ve kışın kar yağışı yoğun olmamakla birlikte görülmektedir. Londra’nın en sıcak ayları haziran, temmuz ve ağustosken bu aylar içinde görülen sıcaklıklar ortalama 23 santigrat derecedir. Londra’nın en soğuk ayları aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Yılın en soğuk zamanlarında Londra’nın sıcaklığı 2,8 santigrat derecedir.

Londra'nın Nüfusu Kaçtır?

Londra’nın nüfusu 2022 yılında Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin belirttiği verilere göre 9.540.576’dır.

Londra'da Hangi Dil Konuşuluyor?

Londra’da İngilizce konuşulmaktadır. Londra’da işçi popülasyonunun konuştuğu diller sebebiyle Londra’da hızla gelişen bir dil çeşitliliği vardır. Londra’da çalışan kesimin konuştuğu İngilizce dışındaki diller arasında İngiliz İşaret Dili, Galce, Yidiş, Karayip Kreyolu, Kernevekçe ve Man Galcesi bulunmaktadır.

Londra’da yaşayan göçmen nüfusu ile birlikte 105.683 kişi ile Lehçe, 50.158 kişi ile Fransızca, 47.892 kişi ile Guceratça, 44.307 kişi ile İspanyolca ve 41.689 kişi ile Portekizce Londra’nın en çok konuşulan dilleri arasına girmiştir. Londra’da Türkçe konuşan kişi sayısı 24.569’dur.

Londra'da Yaşam Nasıldır?

Londra’da yaşam standartları oldukça yüksektir. Londra, hemen herkese hitap eden aktivite olanaklarına, eğitim kurumlarına, müzelere ve tarihi yapılara, çeşitli kültürlerin mutfaklarına ve kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. Tek bir kişi için Londra’da yaşam masrafları kira hariç 919,68 İngiliz sterlinidir. Londra’da yaşam masrafları açısından en pahalı alan kira giderleridir. Londra şehrinin dışındaki ortalama bir tek yatak odalı dairenin aylık kirası yaklaşık 1.289,23 İngiliz sterlinidir.

Londra’da bireysel özel sağlık sigortası masrafı yıllık 1.435 İngiliz sterlinidir. Londra suç oranları nispeten yüksek bir şehirdir. Numbeo 2022 suç verileri araştırmasına göre Londra dünyanın en güvenli 329. şehridir. Londra eğitim bakımından çok önemli uluslararası okullara sahiptir. Dünyanın pek çok ülkesinden Londra’ya eğitim için öğrenci gelmektedir.

Londra'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Londra’da eğitim imkanları özellikle üniversite eğitimi ve dil eğitimi bakımından kalitelidir. Londra okulları şehrin kültürel çeşitliliği, iş fırsatları, cazibe merkezleri, sosyal yaşamın canlılığı ve dil geliştirme imkanları gibi nedenlerle uluslararası popülariteye sahiptir. Londra eğitim görmek için pahalı bir şehir olsa da Londra’daki üniversiteler biraz daha uygun fiyatlı yaşam koşulları sunmaktadır.

Londra’da toplamda 90 üniversite bulunmaktadır. Londra üniversitelerinden 43’ü küresel listelerde ilk 200 üniversite arasında yerini almıştır. Londra yüksek lisans yapmak için de tercih edilen şehirlerden biridir. Londra yüksek lisans eğitimi konusunda lisans eğitiminden daha zorlayıcıdır, ancak kariyer gelişimi ve kişisel gelişim için oldukça yararlı bir seçenektir. Londra’da yüksek lisans yapmak büyük iş fırsatları yakalamak için yardımcı olabilmektedir.

Londra dil okulları özellikle İngilizce dil eğitimi için uygundur. Londra, kültürel zenginliği sebebiyle pek çok dil için de uygun eğitim veren okullara sahiptir. Londra’da 20’den fazla dilin öğretildiği dil kursları bulunur. İngilizce dışında Londra’da Fransızca, Danca, İspanyolca, Türkçe, Almanca, Arapça, Kantonca, Çekçe, Hintçe, Japonca, Rusça, İtalyanca, Portekizce, Lehçe, İsveççe, Hırvatça, Korece ve İbranice dil kursları vardır.

Londra Üniversiteleri Hangileridir?

Londra üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Londra Üniversitesi
 • Londra Imperial Koleji
 • Londra King's Koleji
 • Doğu Londra Üniversitesi
 • Queen Mary, Londra Üniversitesi
 • Royal Holloway, Londra Üniversitesi
 • Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu (SOAS)
 • Birkbeck Koleji, Londra Üniversitesi
 • Londra Şehir Üniversitesi
 • Brunel Üniversitesi

Imperial College London

Imperial College London
Imperial College London

Imperial College London 2023 için QS Dünya Üniversite Sıralamasında 6. sırada yer almıştır. Imperial College London kampüsü, konum olarak Güney Kensington’da bulunmaktadır. Okul mühendislik, tıp, doğa bilimleri ve işletme fakultesi olmak üzere toplamda 5 fakülteye sahiptir. Imperial College London 2020-2021 yılında toplam 19.400 öğrenciye eğitim vermiştir ve bu öğrencilerin yaklaşık %60’ı Birleşik Krallık dışından gelen yabancı uyruklu öğrencilerdir.

Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi

Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi
Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi

Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi kısaca LAMDA olarak geçmektedir. Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi Londra’nın merkezinde, Talgarth Road üzerinde bulunmaktadır. LAMDA, dünya üzerinde en iyi 25 drama okulu arasında 6. sırada yer alır. Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi her yıl sadece 400 öğrenciye eğitim vermektedir ve öğrencilerinin bir kısmı yabancı uyrukludur. Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi fiyatları yıllık 14.200 İngiliz sterlininden başlamaktadır.

Londra Dil Okulları Hangileridir?

Londra dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Edwards Language School
 • TELC UK
 • The London School of English
 • St George International
 • Language Studies International
 • Speak Up London
 • EC London 30+
 • Delfin English School
 • St Giles International
 • International House London
 • Regent Language School

Londra dil okulu fiyatları ortalama olarak aylık 600 İngiliz sterlini civarındadır.

İngiltere Başkenti Londra'da Çalışma Hayatı Nasıldır?

İngiltere Başkenti Londra’da çalışma hayatı çok çeşitli fırsatlarla doludur. Hemen hemen her meslek grubu için çeşitli kariyer imkanlarını Londra’da bulmak mümkündür. Londra’da iş imkanları dünyanın her yerinden göçmen alınmasının ana sebeplerinden biridir.

Londra hem finans, mühendislik, sağlık sektörleri gibi alışıldık iş fırsatlarının yanında daha yaratıcı olan sanat, moda, tasarım, film sektörleri gibi alanlarda da iş fırsatları barındırır. Londra iş kültürü meslek gruplarına göre farklı yaşanmaktadır. Londra iş kültüründe finansal sektörler gibi alanlarda belirli çalışma saatleri ve resmi kıyafetler bulunurken moda ve tasarım gibi daha yaratıcı alanlarda esnek çalışma saatleri ve resmi olmayan kıyafetler tercih edilmektedir.

Londra, konaklama ve eğitim masraflarının fazlalığı gibi sebeplerle yaşamın pahalı olan şehirlerden biridir. Londra’da maaşlar da yüksek yaşam masraflarına paralel olarak yüksektir. Londra’da ortalama maaş vergi kesintileri sonrası 2.899,41 İngiliz sterlinidir.

Londra'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Londra'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Londra'da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Londra ulaşım yeraltında metro ağları, tren ve otobüs güzergahları ile sağlanmaktadır. Londra hem şehir içi ulaşım hem de şehirlerarası ulaşım bakımından dünyanın en büyük ulaşım ağlarına sahiptir. Londra çift katlı şehir otobüsleri ile meşhurdur. Çift katlı şehir otobüsleri güzergahları ve ücretleri sayesinde şehir turu yapmanın uygun fiyatlı bir yoludur.

Londra metrosu, yeraltında gelişmiş bir ulaşım yoludur. İngiltere metro haritası Londra bağlantıları sayesinde Londra’dan diğer şehirlere seyahat etmek de mümkün olmaktadır. Londra’nın içinden geçen ve şehri ikiye bölen Thames Nehri sayesinde Londra’da nehir teknesi ile seyahat etmek de bir alternatiftir.

Londra’da hem şehir içi hem de şehirlerarası seyahat için en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri de trenlerdir. Trenler sayesinde daha farklı güzergahlarda ilerlemek ve metro ağının ötesinde bölgelere ulaşmak mümkündür. Londra şehir içi ulaşım için taksiler de sıklıkla tercih edilmektedir. Londra taksileri siyah renkleri ile bir ikon haline gelmiştir.

Londra nispeten daha yeni gelişmekte olan şehiriçi tramvaylar, hava hattı teleferikleri ve hafif raylı DLR sistemleri ile şehir içinde ulaşım imkanı sunmaktadır. Londra, bisiklet kiralama konusunda da uygun bir şehirdir.

Londra, şehrin gelişmiş ulaşım imkanlarına rağmen oldukça sıkışık bir trafiğe sahiptir. Şehir trafiği sebebiyle Londra’nın en işlek caddelerinde 8 kilometrelik bir yolu geçmek yaklaşık 30 dakika sürmekte ve durum her yıl daha da kötüleşmektedir.

Londra, çevresindeki büyük şehirlere seyahat etmek için tren kullanımı oldukça yaygındır. Londra’dan Oxford’a gitmek için Paddington istasyonundan trene binmek yeterlidir. Londra’dan York’a seyahat etmek için King's Cross'tan kuzey trenine binmek, Birmingham’a gitmek için Euston'dan trene binmek ve Edinburgh’a gitmek için King’s Cross’tan kuzey trenine binmek gereklidir. Londra’dan Paris’e gitmek için direkt olarak St. Pancras istasyonundan Eurostar trenine binmek yeterlidir.

Londra’nın Metro Haritası Nasıldır?

Londra metro haritası görseli aşağıda verilmiştir.

Londra’nın Metro Haritası Nasıldır?
Londra’nın Metro Haritası Nasıldır?

Londra Evleri Nasıldır?

Londra Evleri Nasıldır?
Londra Evleri Nasıldır?

Londra evleri şehrin tarih boyunca çeşitli nedenlerle yeniden inşa edilmesinden dolayı farklı mimari etkiler içerir. Londra mimarisinde Edward dönemi etkileri olarak ortaya çıkan Londra tuğla evleri, kırmızı renkleri ve mimari yapısıyla şehre farklı bir hava katmaktadır. Victoria döneminin devamı olan Edward dönemi toplu konutların inşa edildiği bir dönemdir. Geleneksel Londra tuğla evleri de orta sınıfa hitap eden toplu konut yapıları olarak inşa edilmiştir. Londra’da evler genellikle 2 katlıdır ancak 3 katlı olanları da bulunmaktadır. Kırmızı tuğla ile birlikte beyaz detaylar içerir. Yapımında tuğla kullanılması nedeniyle Londra tuğla evleri olarak da bilinir.

Londra’da Ev Fiyatları Nasıldır?

Londra ev fiyatları şehir merkezine yakınlık ve yatak odası sayısı gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Şehir merkezindeki Londra kiralık ev fiyatları tek yatak odalı evler için ortalama 1.800 İngiliz sterlini, şehir dışında yer alan Londra kiralık evleri için ortalama 1.300 İngiliz sterlinidir. Londra şehir içi ve şehir dışında bulunan 3 yatak odalı evler için kira fiyatları tek yatak odalkı evlerin yaklaşık 2 katıdır.

Londra satılık ev fiyatları şehir merkezi için metrekaresi ortalama 13.500 İngiliz sterlini ve şehrin dışında konumlanan satılık evler için metrekaresi ortalama 6.500 İngiliz sterlinidir. Londra emlak siteleri arasında en popülerleri, Rightmove, OnTheMarket, Zoopla, Prime Location, Mitula ve Home siteleridir.

Londra'nın Kültürel Özellikleri Nasıldır?

Londra’nın kültürel özellikleri genellikle iklimi, tarihi ve küresel ekonomideki boyutu ile şekillenmiştir. Londra sık sık bir kültür başkenti olarak tanımlanır ve hem müzeleri ve sanat etkinlikleriyle hem de teknolojik altyapısı ve finansal konumuyla öne çıkar.

Londra şehri West End tiyatro bölgesi ile popülerdir. Londra kültürünü ön plana çıkaran diğer kültürel yapıları British Museum, Tate Galleries, National Gallery, Notting Hill Karnavalı ve The O2’dir. Londra’nın filmler üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Özellikle İngiliz kültürü ile özdeşleşen atmosferi ile filmlerin çekim yeri olarak sık sık Londra tercih edilmektedir. Londra filmleri özellikle tarih konulu filmler için Londra’nın eski yapılarında çekilmektedir.

Londra’da yaşayan azınlık gruplar şehri büyük ölçüde etkilemiştir. Londra’da Birleşik Krallık haricinde doğan beyaz etnik kökenli insanların sayısı 1 milyon, siyahi etnik kökenli kişilerin sayısı 1 milyon, Asya kökenli kişilerin sayısı 1,5 milyon ve yabancı ülke doğumlu kişi sayısı ise 3 milyondur.

Londra azınlık grupların gelişmesiyle birlikte birtakım yabancı mahallelere ve sokaklara sahiptir. Edgware Yolu çevresi Arap bölgesi, Brick Lane çevresi Bangladeş mahallesi; Chinatown olarak geçen Westminster, Soho ve Theatreland Çin bölgesi; Southall, Hounslow ve Wembley Hint bölgesi, New Malden Kore bölgesi; Redbridge, Newham ve Waltham Forest Pakistan bölgesi olarak geçmektedir.

Londra Yemekleri Nelerdir?

Londra Yemekleri Nelerdir?
Londra Yemekleri Nelerdir?

Londra yemekleri hem geleneksel yemekleri hem de göçmenlerin kazandırdığı yeni lezzetleri içermektedir. Londra’da özellikle göçmen yoğunluklu mahallelerde farklı mutfaklara ait restoranları bulmak mümkündür. Özellikle Hint ve Çin yemekleri Londra’da rağbet görmektedir.

Londra’nın yemek kültüründe yer alan yiyecekler aşağıda listelenmiştir.

 • İngiliz kahvaltısı
 • Fish & Chips
 • Sunday roast
 • Tuzlu turtalar
 • Roast duck
 • Öğleden sonra çayı

Londra'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Londra’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Warner Bros. Londra Stüdyosu
 • Merlin Entertainments London Eye
 • London Ulaşım Müzesi
 • Emirates Royal Docks
 • Londra Kulesi
 • Shrek's Adventure! London
 • SEA LIFE London
 • Londra Su Sporları Merkezi
 • KidZania London
 • The Shard Gökdeleni
 • Madame Tussauds Londra Balmumu Heykel Müzesi

London Eye Nerededir?

London Eye Nerededir?
London Eye Nerededir?

London Eye, Merlin Entertainments London Eye isminin kısaltılmış halidir. İngiltere’nin başkenti Londra dönme dolap olan bilinen London Eye ile oldukça fazla turist çekmektedir. London Eye 135 metre yüksekliğe sahiptir ve Avrupa’nın en büyük dönme dolabıdır.

London Eye 31 Aralık 1999'da resmi olarak açılmıştır. Londra’nın cazibe merkezi olan dönme dolabı her yıl 3 milyona yakın kişi ziyaret etmektedir. London Eye toplam 32 yolcu kapsülüne sahiptir ve 13 numara atlanarak 1’den 33’e kadar numaralandırılmıştır.

London Eye biletleri rezervasyonla veya anlık olarak alınabilir. Ancak biletler hızlı tükendiği için online olarak bilet alarak rezervasyon yaptırılması önerilmektedir. London Eye bilet fiyatları kişi başı 36 İngiliz Sterlinidir. London Eye dönme dolap turu her seferinde 30 dakika sürmektedir.

Warner Bros Stüdyoları Nerededir?

Warner Bros Stüdyoları Nerededir?
Warner Bros Stüdyoları Nerededir?

Warner Bros stüdyoları Harry Potter serisinin çekildiği Londra film stüdyolarıdır. Warner Bros Londra stüdyo turu 31 Mart 2012 tarihinden beri yapılmaktadır ve 2012 yılından itibaren Londra için önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Londra Warner Bros stüdyosu Watford’da yer almaktadır. Londra Harry Potter studio Harry Potter serisinin çekildiği setlerden biridir ancak film Birleşik Krallık’taki diğer gerçek mekanları da kullanmıştır.

Warner Bros stüdyoları açıldığından beri yoğun zamanlarında günde 6.000'e kadar ziyaretçi ağırlamaktadır. Harry Potter evreni ile tanışmak isteyen turistlerin Londra’da ziyaret etmeden geçmediği önemli bir cazibe merkezidir. Warner Bros stüdyo turu için biletler www.wbstudiotour.co.uk sitesinden alınmakta ve önceden rezerve edilmektedir. Bilet ücretleri çocuklar için 39,95 İngiliz sterlini, yetişkinler için 49,95 İngiliz sterlini ve aile için 159 İngiliz sterlinidir.

Londra Saat Kulesi Nerededir?

Londra Saat Kulesi Nerededir?
Londra Saat Kulesi Nerededir?

Londra Saat Kulesi Big Ben adıyla bilinen ünlü Londra kulesidir. Londra Big Ben kulesinin resmiyetteki adı Elizabeth Kulesi’dir. Londra saat kulesi dört farklı yönde bulunan saatleri ile her yerden görülebilmektedir. Londra Big Ben saat kulesi 96 metre yüksekliktedir ve dünyanın dört taraflı en büyük 2. saat kulesidir. Neo-Gotik mimari tarzıyla oldukça dikkat çeken Londra saat kulesi 1859 yılında tamamlanmıştır. Big Ben Saat Kulesi 1987 yılından beri UNESCO tarafından korunmaktadır ve İngiltere kültürel miraslarından birisidir.

Londra Saat Kulesi, Westminster Londra’da bulunmaktadır. Londra Saat Kulesi ziyaretlerinde 334 basamağı aşarak kuleyi tırmanmak mümkündür. Big Ben Saat Kulesi’ni ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkündür.

Buckingham Sarayı Nerededir?

Buckingham Sarayı Nerededir?
Buckingham Sarayı Nerededir?

Buckingham Sarayı Londra kraliyet ailesinin ikametgahı ve Birleşik Krallık hükümdarının idari merkezidir. Buckingham Sarayı, Buckingham evi olarak 1710 yılında inşa edilmiştir. Saray Londra SW1A 1AA adresinde yer almaktadır.

Buckingham Sarayı her yıl temmuz ve ekim ayları arasında ziyarete açılmaktadır. Buckingham Sarayı ziyarete açıldığında sarayın bahçesi ve 19 odası görülebilir. Buckingham Sarayı yılın yalnızca belirli dönemlerinde ziyarete açık olduğu için önceden rezervasyon yaptırarak bilet almak gereklidir. Buckingham Sarayı ziyareti 25 yaş ve üstü kişiler için 30 İngiliz sterlinidir. Saray ziyareti biletleri çocuklar için 16,50 ve 18-24 yaş arasındaki gençler için 19,50 İngiliz sterlinidir. Buckingham Sarayı biletleri yalnızca 1 saat ziyaret izni ile sınırlandırılmıştır.

Windsor Kalesi Nerededir?

Windsor Kalesi Nerededir?
Windsor Kalesi Nerededir?

Windsor Kalesi veya Windsor Sarayı İngiliz Kraliyet ailesinin bir diğer önemli yerleşkelerinden biridir. Windsor Kalesi tarih boyunca en uzun süre ikametgah olarak kullanılmış saraydır. Windsor Kalesi Windsor SL4 1NJ adresinde yer almaktadır.

Windsor Kalesi tüm yıl boyunca ziyarete açıktır. 1070 yılında yapılan Windsor Kalesi İngiltere’nin yıl boyunca en çok ziyaretçi alan merkezlerinden biridir. Windsor Kalesi bilet fiyatları cumartesi günü ve haftanın geri kalan günleri olarak iki ayrı tarifeye sahiptir. Cumartesi günü ziyaret ücretleri çocuklar için 15,50 İngiliz sterlini, 18-24 yaş arası gençler için 18,50 İngiliz sterlini, 25 yaş ve üstü yetişkinler için 28,50 İngiliz sterlinidir. Pazar gününden cuma gününe kadarki ziyaretlerde çocuklar için 14,50 İngiliz sterlini, 18-24 yaş arası için 17,50 İngiliz sterlini, 25 yaş ve üstü yetişkinleri için ise 26,50 İngiliz sterlinidir. Windsor Kalesi, 5 yaşından küçük çocukların ziyareti için ücretsizdir.

Windsor Kalesi mart-kasım ayları arasında saat 10.00’dan 16.00’ya, kasım-mart ayları arasında 10.00’dan 15.00’e kadar ziyarete açıktır. Ziyaretçiler 1 saat boyunca Windsor Kalesi’ni gezebilirler.

Tower Bridge Nerededir?

Tower Bridge Nerededir?
Tower Bridge Nerededir?

Tower Bridge, Londra’da Thames Nehri üzerinde bulunan kule köprüsüdür. Kule Köprüsü 1894 yılında kullanıma açılmıştır. Londra Kule Köprüsü açılıp kapanabilir kanatlara ve yayaların yürümesi için yukarıda iki paralel alana sahiptir.

Londra Kule Köprüsü Tower Bridge Road SE1 2UP adresinde yer almaktadır. Tower Bridge, Londra’nın en ünlü simgelerinden biridir ve şehrin iki yakasını birleştiren köprüyü görmek için her yıl binlerce ziyaretçi gelmektedir. Tower Bridge ziyareti 9:30 ve 18:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Londra Kule Köprüsü bilet fiyatları çocuklar için 5,70 ve yetişkinler için 11,40 İngiliz sterlinidir.

Thames Nehri Nerededir?

Thames Nehri Nerededir?
Thames Nehri Nerededir?

Thames Nehri Güney İngiltere bölgesinde akan ve Kuzey Denizi’ne dökülen ünlü bir nehirdir. Thames Nehri’nin geçtiği şehirlerden biri de Londra’dır. Londra, nehrin 80 kilometrelik akış alanında bulunmakta ve nehir tarafından ikiye bölünmektedir.

Thames Nehri Londra’nın 71 semtinden geçmektedir. Thames Nehri şehri kuzey ve güney olarak iki kısma ayırmaktadır. Kuzey Londra, köken olarak orijinal Londra’dır ve Büyük Londra olarak bilinmektedir. Büyük Londra kendine ait yönetime ve kolluk kuvvetlerine sahiptir.

Londra, Thames Nehri üzerinde şehrin iki yakasını birleştiren köprülere sahiptir. Thames Nehri üzerindeki köprülerden en popüleri Tower Bridge’dir. Londra’da Thames Nehri üzerindeki köprüler Tower Bridge, Londra Köprüsü, Londra Westminster Köprüsü, Londra Waterloo Köprüsü, Londra Hungerford Köprüsü, Londra Millenium Köprüsü, Londra Blackfriars Köprüsü’dür.

En Ünlü Londra Müzeleri Nelerdir?

En Ünlü Londra Müzeleri Nelerdir?
En Ünlü Londra Müzeleri Nelerdir?

En ünlü Londra müzeleri aşağıda listelenmiştir.

 • British Museum: İngiliz Müzesi, yaygın bilinen adıyla British Museum, tüm dünyadan toplanmış ve tarih öncesine kadar uzanan eserlerin sergilendiği büyük bir müzedir.
 • Londra Doğa Tarihi Müzesi: Dünyanın en nadir bulunan hayvanlarına ev sahipliği yapan Doğa Tarihi Müzesi ayrıca bir dinozor sergisine de sahiptir.
 • Victoria ve Albert Müzesi: Dünyanın her yanından getirilmiş muhteşem sanat eserleriyle dolu Victoria ve Albert Müzesi yaklaşık 3.000 yıl öncesine kadar uzanan eserlerle doludur.
 • Londra Bilim Müzesi: Londra Bilim Müzesi matematik ve doğa bilimlerini konu alan bir müzedir. Bilim müzesinde 300 yıllık bir bilim tarihini incelemek mümkündür.
 • Greenwich Kraliyet Müzesi: UNESCO Dünya Mirası bölgelerinden biri olan Greenwich Kraliyet Müzesinde Ulusal Denizcilik Müzesi, Kraliçe'nin Evi, Kraliyet Gözlemevi gibi binaları bulmak mümkündür.
 • İmparatorluk Savaş Müzesi: İmparatorluk Savaş Müzesi I. Dünya Savaşı ve sonrasında yaşanan savaşların hikayelerini anlatan sergilerle doludur.
 • Londra Müzesi: Dünyanın en büyük şehir müzesi olan Londra müzesi, Londra tarihinden nesneleri sergilemektedir.
 • Londra Ulaşım Müzesi: Londra Ulaşım Müzesi, Londra’nın 200 yıllık tarihinde kullanılan ulaşım araçlarını sergilemektedir. Müze’de 80’den fazla farklı ulaşım aracı görmek mümkündür.
 • Londra Tasarım Müzesi: Londra Tasarım Müzesi her alandaki modern tasarımları konu alan ilgi çekici bir müzedir.
 • İngiltere Bankaları Müzesi: İngiliz Merkez Bankasının kuruluşundan itibaren İngiltere bankalarının tarihini konu almaktadır. İngiltere Bankaları Müzesi’nde gerçek bir altın külçe görmek ve çeşitli para sergilerini ziyaret etmek mümkündür.

En Ünlü Londra Kaleleri ve Sarayları Nelerdir?

En Ünlü Londra Kaleleri ve Sarayları Nelerdir?
En Ünlü Londra Kaleleri ve Sarayları Nelerdir?

Londra’nın ünlü kaleleri ve sarayları aşağıda listelenmiştir.

 • Hampton Court Sarayı: Kraliyet ailesinin ikamet ettiği yerlerden biri olmayan Hampton Court Sarayı Londra sınırında yer alır. Kraliyet ailesine ait önemli eserlerin sergilendiği bir saraydır. Saat 10.00’dan 16.30’a kadar ziyaret etmek mümkündür.
 • Londra Kulesi: Londra’daki tarihi yerlerarasında önemli bir parça olan Londra Kulesi, Londra’nın en eski kalelerinden biridir. Saat 09.00’dan 16.30’a kadar ziyarete açıktır.
 • Kensington Sarayı: Dünyaca ünlü olan Kensington Sarayı Kraliçe Victoria’nın doğum yeridir. Kensington Sarayı şu anda pek çok kraliyet mensubunun ikamet yeridir. Sabah 10.00 ve akşam 16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 • Buckingham Sarayı: Kraliyet etkinliklerin düzenlendiği yer olarak bilinen Buckingham Sarayı, yalnızca yaz dönemlerinde halka açıktır.
 • Hever Kalesi: Çift hendekli bir kale olan Hever Kalesi Anne Boleyn’in yaşamış olduğu yerdir. Londra’ya trenle 1 saat uzaklıktadır.
 • Leeds Kalesi: Leeds Kalesi Henry VIII ve ilk karısı olan Aragonlu Catherine'in yaşadıkları dönemdeki evidir. Londra’ya 2 saat uzaklıkta yer alır.
 • Highclere Kalesi: West Berkshire'da bulunan kale pek çok Mısır orijinli eserler ve mücevherler barındırmaktadır. İkamet adresi olduğu için ziyaretçilere yalnızca yılda 60-70 gün boyunca açılmaktadır.
 • Windsor Kalesi: Kraliçe’nin evi olan Windsor Kalesi, dünya’nın en eski ve en büyük kalesidir.
 • Clearwell Kalesi: Dean Ormanı'nda yer alan Clearwell Kalesi özellikle düğün etkinlikleri için kullanılmaktadır. Sabah 05.00 ve öğlen 12.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.
 • Pendennis Kalesi: Cornish kıyısında bulunan Pendennis Kalesi romantik organizasyonlar için tercih edilen kalelerden biridir. Pendennis Kalesi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Londra'nın Neyi Meşhur?

Londra'nın Neyi Meşhur?
Londra'nın Neyi Meşhur?

Londra’nın meşhur olan unsurları aşağıda listelenmiştir.

 • Telefon kulübesi
 • Piccadilly Circus kavsağı
 • İki katlı otobüsler
 • Londra Kraliyet askerleri
 • Siyah taksiler
 • Tower Bridge
 • The Shard
 • Baker Street
 • Borough Market
 • Oxford Caddesi
 • Thames Nehri
 • London Eye
 • Londra metrosu
 • İngiliz çayı
 • St. Paul Katedrali
 • Wireless Festival

Londra'da Ne Yapılır?

Londra’da yapılacak aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Hyde Park’ta gezintiye çıkmak ve kuğuları izlemek
 • Westminster Parlamento Meydanı’nda Nelson Mandela ve Winston Churchill gibi tarihi kişilerin heykellerini görmek
 • Camden’de alışveriş yapmak
 • London Eye’da manzaranın tadını çıkarmak
 • Soho’da gece hayatını tecrübe etmek
 • Hampstead Heath’de doğanın içinde kaybolmak
 • BFI’da film seyretmek
 • Thames Nehri'nde tekne turu yapmak
 • Sherlock Holmes'un yaşadığı sokak olan Baker Street’te dolaşmak
 • Brixton Academy’de canlı müziğin tadını çıkarmak
 • O2’nin çatısına tırmanmak
 • Müzeleri ve galerileri ziyaret etmek

En Popüler Londra Etkinlikleri Nelerdir?

En popüler Londra etkinlikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı gecesi geçit töreni: 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Londra sokaklarında düzenlenen etkinlikte şehrin pek çok önemli binası ışıl ışıl görünmektedir.
 • Londra Maratonu: Nisan ayında düzenlenen Londra maratonu Greenwich Parkı, St. John's Park ve Shooter's Hill’de düzenlenmektedir. Maraton 1981 yılından bu yana her yıl yapılmaktadır.
 • Tekne yarışı: Thames Nehri’nde nisan ayının ilk haftası yapılan tekne yarışı Putney Köprüsünden başlayıp Barnes Demiryolu Köprüsü ve Chiswick Köprüsü’nde bitmektedir.
 • Londra Kitap Fuarı: Earls Court Sergi Merkezinde 1971 yılından beri düzenlenen Londra kitap fuarı her yıl nisan ayında düzenlenmektedir.
 • Chelsea Çiçek Gösterisi: Çiçek gösterisi Chelsea Kraliyet Hastanesi’nde mayıs ayında yapılmaktadır. Dünyanın en ünlü çiçek gösterilerinden biridir. Çiçek gösterisi 1800’lü yıllarda ilk düzenlenmeye başladığında Kraliyet Bahçıvanlık Derneği Büyük Bahar Gösterisi olarak bilinmekteydi.

Londra'da Nerede Alışveriş Yapılır?

Londra’da alışveriş yapmak için çok çeşitli alışveriş yerleri bulunmaktadır. Alışveriş alanları olarak Londra pazarları çok ünlüdür. Şehirde bazı caddeler de alışverişe uygunluğu ile ünlenmiştir. Londra alışveriş mağazaları genel olarak Oxford Caddesi, Regent Caddesi, St. James’s yakınları ve Bond Caddesi’nde bulunmaktadır.

Londra’da bulunan pazarlar en ünlüleri olarak Portobello Market, Camden Market, Borough Market, Old Spitalfields Market ve Brick Lane Market’tir. Londra pazarları alışveriş merkezlerinden ziyade daha yerel ürünlerin bulunabildiği alışveriş alanlarıdır. Pazar alanlarında bölgeden bölgeye değişen yerel ürünler, yiyecekler, hediyelik eşyalar ve giyim ürünleri bulmak mümkündür.

Londra’da ünlü alışveriş yerlerinden bazıları da alışveriş merkezleridir. Daha küresel dükkanların olduğu ve aranılan pek çok şeyin bulunabileceği alışveriş merkezleri dükkanların toplandığı kapalı alanlardır. Westfield London Mall, Hay's Galleria, One New Change, Westfield Stratford City, Westfield Stratford City ve Brent Cross en ünlü Londra alışveriş merkezleri arasında yer almaktadır.

Londra'dan Hediyelik Ne Alınır?

Londra’da alınabilecek hediyelik eşyalar aşağıda listelenmiştir.

 • Çay takımı
 • İngiliz çayı
 • İngiliz çikolatası
 • Vintage tarz kıyafetler
 • Cin ya da viski
 • İngiliz çocuk kitapları
 • Atkı
 • Beatles bibloları
 • Harry Potter temalı eşyalar
 • Fortnum & Mason hasır sepetleri

Londra'da Nerede Ne Yenir?

Londra’da göçmen mahalleler sebebiyle belirli bölgelerde bazı yemek kültürleri daha gelişmiştir. Burger yemek için Camden, kebap yemek için Islington, Peru yemekleri için Shoreditch, Avrupa yemekleri için Clapham, et yemekleri için Soho, Karayip yemekleri için Brixton, Hint yemekleri için Brick Lane ve İngiliz yemekleri için Notting Hill bölgesi tercih edilmektedir.

Londra’da kahvaltı için gidilen yer genellikle Soho ve Covent Garden’dır. Bu bölgelerde kahvaltı yapmak için oldukça sık gidilen kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Londra’da en güzel İngiliz yemekleri yemek için tercih edilen yerler ise Covent Garden, Fitzrovia, Mayfair ve Soho’dur.

Londra Gece Hayatı Nasıldır?

Londra gece hayatı ağırlıklı olarak Mayfair, Soho, Doğu Londra, Shoreditch, Camden ve Güney Kensington’da yaşanmaktadır. Londra’nın en ünlü gece kulüpleri Cirque Le Soir, Funky Buddha, The Roof Gardens ve Boujis’dir. Londra’da gece hayatının yoğun yaşandığı caddeler Bond Caddesi, Oxford Caddesi ve Regent Caddesi’dir.

İngiltere'nin Başkenti Londra Hakkındaki İlginç Bilgiler Nelerdir?

İngiltere’nin başkenti Londra hakkındaki ilginç bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Londra şehri İngiltere’nin en küçük şehridir. Londra şehri genellikle Büyük Londra ile karıştırıldığı için bu konuda kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Büyük Londra esas Londra şehrini kapsayan bir bölgedir.
 • Londra şehri o kadar çok yeşil alan içerir ki adeta ormanın içine inşa edilmiş bir şehir gibidir.
 • Londra yeraltı güzergahlarının yarısı şehrin üst bölümünden geçmektedir.
 • Big Ben aslında kulenin adı değil saat çanının adıdır. Kulenin adı Elizabeth Kulesi’dir.
 • Londra aslında Avrupa’nın pek çok bölgesine göre daha az yağış almaktadır.
 • Londralıların çoğu Londra şehrinde yaşamamaktadır.
 • Londra’da Mumbai’dan daha fazla Hint restoranı vardır.
 • Londra’da trafik soldan akmaktadır.
 • Londra, dünya üzerindeki tek Londra değildir. Pek çok ülkede Londra adıyla şehir bulunmaktadır.

Londra'ya Nasıl Gidilir?

Londra’ya Türkiye’den uçakla, trenle veya otobüsle gitmek mümkündür. Türkiye’den Londra’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye-Londra arası direkt uçuşlar 4 saat ve aktarmalı uçuşlar 9 saat sürmektedir.

Türkiye ile Londra arasında direkt bir tren hattı bulunmamaktadır. Türkiye’den Londra’ya trenle gitmek ortalama 50 saat sürmektedir. Türkiye- Londra arası yolda otobüs güzergahları feribot veya tren aktarmaları kullanılmaktadır. Türkiye-Londra arası otobüs yolculuklarında yol süresi ortalama 40 saattir.

İstanbul Londra Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Londra Uçakla aktarmasız yolculuk yapıldığında 4 saat sürmektedir. İstanbul Londra arası aktarmalı uçuşlar ortalama 9 saat sürmektedir.

Londra Havaalanları Nelerdir?

Londra havaalanları şehir merkezine en yakında bulunan 6 havaalanından oluşmaktadır.

Londra havaalanları listesi aşağıda verilmiştir.

 • Londra Şehir Havalimanı
 • Londra Heathrow Havalimanı
 • Londra Luton Havalimanı
 • Farnborough Havaalanı
 • Gatwick Havalimanı
 • Londra Stansted Havalimanı

Londra havaalanları konumlarını gösteren harita aşağıda verilmiştir.

İstanbul Londra Uçakla Kaç Saat Sürer?
İstanbul Londra Uçakla Kaç Saat Sürer?

Arabayla Londra'ya Gitmek Ne Kadar Sürer?

Arabayla Londra’ya gitmek İstanbul’dan yola çıkıldığında toplam 31 saat sürmektedir. İstanbul Londra en kısa güzergahı 3.035 kilometredir.

Arabayla Londra’ya gitmek için Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Almanya ve Fransa ülkeleri geçilmelidir. Son olarak İngiltere sınırları içerisine girmek için İngiltere Fransa tüneli kullanılmalıdır.

Londra'ya Trenle Gitmek Ne Kadar Sürer?

Londra’ya trenle gitmek İstanbul’dan yola çıkıldığında yolculuk ortalama 50 saat sürmektedir. İstanbul Londra arasında direkt bir tren hattı olmadığı için sırasıyla Bükreş, Viyana, Köln, Brüksel ve Londra trenlerini kullanmak gereklidir.

Güzergahın bir alternatifi bulunmaktadır. İstanbul Londra arası tren hatları diğer güzergahında sırasıyla Sofya, Belgrad, Budapeşte, Zürih, Paris ve Londra trenleri bulunmaktadır.

Londra'ya Ne Zaman Gidilir?

Londra’ya turistik amaçlı genelde Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gidilir. Londra’nın mart ve mayıs ayları arasındaki zamanları hem şehrin havası, hem şehrin yeşil görüntüsü hem de etkinlik zamanları için uygundur.

Londra'da Nerede Kalınır?

Londra’da konaklamak için Clerkenwell, Covent Garden, Hampstead, Soho, Richmond, Shoreditch, Dalston ve Peckham şehrin etkinlik merkezlerine yakınlığı, ucuz veya lüks konaklama yerleri barındırmaları, yeme içme yerlerinin çeşitliliği ve gece hayatının canlılığı ile uygun bölgelerdir.

Londra Otelleri ve Otel Fiyatları Nasıldır?

Londra otelleri şehir pahalılığı nedeniyle yüksek fiyatlıdır. Londra’da uygun fiyatlı konaklama için şehir merkezinde YHA otelleri tercih edilmektedir. Londra’da uygun fiyatlı konaklamak için şehir merkezinin dışındaki oteller tercih edilebilir. Londra’da uygun fiyatlı otelleri Islington, Dalston, Hackney, Stratford, Fish Island, Peckham, Camberwell, Lewisham, Wimbledon ve çevre bölgelerde bulmak mümkündür; bu bölgelerde gecelik ortalama otel fiyatları 75 İngiliz sterlinidir. Londra’nın dışına çıkıldıkça otel fiyatları gecelik ortalama 50 İngiliz sterlinine kadar düşmektedir.

Londra otel fiyatları şehir merkezinde gecelik ortalama 550 İngiliz sterlinidir. Londra’nın en pahalı otelleri Soho, Convert Garden, Mayfair, Westminster, Fitzrovia, Paddington, Camden Town ve Bloomsbury’de bulunmaktadır.

Londra Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Londra'ya gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Londra Para Birimi Nedir?

Londra para birimi İngiliz sterlinidir. İngiliz sterlini uluslararası kısaltması GBP’dir. İngiliz sterlini alt birimi penidir ve sembol olarak £ işaretiyle gösterilir.

Londra Posta Kodu Nedir?

Londra posta kodu olarak Londra bölgelerinde değişkenlik gösteren kodlar kullanılmaktadır. Londra posta kodu alanları E, EC, N, NW, SE, SW, W, WC harfleriyle belirtilmektedir.

Londra Telefon Kodu Nedir?

Londra telefon kodu 020’dir.

Londra Türkiye Saat Farkı Nedir?

Londra Türkiye saat farkı 2 saattir. Londra, Türkiye’ye göre 2 saat geriden zamanı takip etmektedir.

Türkiye Londra Arası Kaç Km'dir?

Türkiye Londra arası mesafe Ankara varış noktası olarak baz alındığında ortalama 3.490 kilometredir.

Türkiye'den Londra'ya Turist Olarak Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Londra’ya turist olarak girmek için 6 aydan daha kısa süreli seyahatlerde geçerli olan şartların sağlanması ve İngiltere ziyaretçi vizesi alınması gerekmektedir. Londra’ya gitmek için gerekenler vize evrakları, online vize başvuru formunun doldurulması ve evrakların online olarak sisteme yüklenmesidir.

İngiltere vize başvuruları aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Akredite acenteler veya aracı kurum üzerinden şahsen yapılan başvurular ile Londra vize işlemleri online olarak tamamlanabilir.

Vizem.net Londra vize başvurularında çevrimiçi form doldurma ve evrak yükleme işlemleri de dahil olmak üzere tüm süreç için danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Londra'ya Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

Londra’ya yerleşmek için en büyük neden iş ve eğitim olanaklarıdır. Küresel ölçüde büyük bir merkez olan Londra’da çok çeşitli konularda kaliteli eğitim almak, yabancı dili kolayca geliştirmek ve kariyer yapmaya yardımcı işler bulmak mümkündür. Londra’ya yerleşmek için bir diğer büyük sebep kültürel çeşitliliğidir. Londra pek çok göçmenin yaşadığı çok kültürlü bir şehirdir ve çeşitli kültürel etkinliklerle doludur. Londra’dan diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmek kolay olduğu için de Londra yerleşmek için uygun bir yerdir. Londra şehir planı ayrıca yaşamak için çok uygun bir çevre sunar. Sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması ve şehir içi ulaşımın bol alternatiflere sahip olması da Londra’yı yaşamak için cazip bir yer yapar.

Londra’da yaşamak için pek çok iyi sebep olsa da Londra hayli pahalı bir şehirdir. Londra’nın ulaşım altyapısı ne kadar gelişmiş olursa olsun Londra trafiği yaklaşık 100 senedir iyileştirilememiştir ve şehirde trafik sorunu yaşanmaktadır. Londra’nın çok kalabalık bir şehir olması, her zaman çok temiz olmaması, dışarı çıkarken genellikle rezervasyon ihtiyacının olması Londra’nın diğer dezavantajlarındadır.

Londra’da yaşamak için İngiltere uzun süreli vize alarak İngiltere’ye göç etmek gerekmektedir. Londra’da yaşamak için gerekli olan İngiltere’ye yerleşmek için şartlar yerine getirildiğinde Londra’da uzun süreli olarak ikamet etmek mümkün olmaktadır.

Londra Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Londra çalışma izni almak için sponsorluk lisansı bulunan bir işverenden geçerli bir iş teklifi almak, işverenden sponsorluk belgesi almak, vize evraklarını hazırlamak ve İngiltere hükümeti web sayfası üzerinden evraklarla birlikte online vize başvurusunu tamamlamak gereklidir.

Londra çalışma izni almak için kişinin çalışmasına onay veren bir uzun süreli vize almak gerekmektedir. Akredite acenteler veya aracı kurum merkezi üzerinden Birleşik Krallık çalışma izni için başvuru yapmak mümkündür.

Londra Oturma İzni Nasıl Alınır?

Londra oturma izni çalışmak, iş kurmak, eğitim almak veya aile birleşimi amaçlarıyla 6 aydan daha uzun süreli olarak alınmaktadır. Uzun süreli vize sahipleri İngiltere’ye giriş yaptıktan sonraki 10 gün içerisinde geçici oturma statüsü veren biyometrik oturma izni almaktadır. Londra’da daimi oturma izni almak için başvuru hakları vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere Londra Türk Konsolosluğu Nerededir?

İngiltere Londra Türk Konsolosluğu büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir ve 43 Belgrave Square, London SW1X 8PA adresinde bulunmaktadır. Londra Türkiye Büyükelçiliğinin konsolosluk biriminin adresi ise 43 Belgrave Square, London SW1X 8PA’dır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: