İngiltere Tier 1 Vizesi İnvestor Visa Başvuru Merkezi

İngiltere Tier 1 Vizesi İnvestor Visa Başvuru Merkezi

İstikrarlı ekonomisi, refah seviyesi ve sosyal olanakları; İngiltere’nin Dünya’da bir ticaret merkezi haline gelmesine vesile olmuştur. İngiltere Tier 1 vizesi, İngiltere’de yatırım yapmaya ve ikamet etmeye imkan sağlayan bir vize türü olarak bilinmektedir.

Tier 1 Nedir?

Tier 1 vizesi, EEA (Avrupa Ekonomik Alanı) dışından başvuru yapacak bireylere sunulan puana dayalı bir vize sistemidir. İngiltere’de bir iş kurmak veya yatırım yapmak için en az 2.000.000 £ fona sahip olan yatırımcılar ve girişimciler ile birlikte onaylanmış bir iş planına sahip üniversite mezunları ve uzmanlık alanlarında olağanüstü yeteneklere sahip olduğu kabul edilen yüksek değerli göçmenlerin başvuru yapabileceği vize türüdür.

İngiltere Tier 1 vizesi yalnızca kalifiye göçmenler içindir. Kimlerin yüksek değerli kalifiye göçmen olarak nitelendirildiği aşağıda verilmiştir.

Kimler Tier 1 Vizesine Başvurubabilir

 • Olağanüstü yeteneğe sahip, bilim ve sanat dallarında uluslararası arenada tanınan kişiler
 • Girişimciler
 • Yatırımcılar
 • Mezun Girişimciler

Bu kategorilerde bulunan T.C vatandaşları İngiltere Tier 1 vizesi için başvuru hakkına sahiptir. Hangi amaç ile vize başvurusu yapılıyor olursa olsun tüm adaylar sınava tabidir.

Tier 1 Nedir

İngiltere Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

Fen Bilimleri, Sosyal bilimler, Mühendislik, Dijital Teknolojiler ve Sanat alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip ve bu yeteneklerini kanıtlayan belgelere sahip kişiler İngiltere Tier 1 girişimci vizesine başvurabilirler. Tier-1 olağanüstü yetenekliler vizesi için yıllık kontenjan 500 kişi ile sınırlı olup başvurular Nisan ve Ekim ayları arasında yapılmaktadır.

Bu kişilerden özel yeteneklerini belgelendirebildikleri ve tier 1 vize şartlarını karşıladıkları sürece İngiltere’de iş teklifi alma şartı aranmaz.

Vizem.net Olağanüstü yeteneğe sahip, bilim ve sanat dallarında uluslararası arenada tanınan kişiler için Tier 1 vizesi danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurularda vize uzmanlarının şahsen başvuru sahibi ile detaylı görüşme sağlıyor olması gerekmektedir. Bu yüzden evrakların gönderilmesi Tier 1 olağanüstü yetenek vizesi başvurusu için yeterli değildir.

İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi

İngiltere’de en az 50.000 GBP sermaye ile kurulacak işler için başvurulması gereken İngiltere Tier 1 girişimci vizesidir. Bu vize başvurusunda bulunurken iş modeli hazırlanmalı ve işin uzun vadede devam edebileceğini göstermek gerekmektedir. İngiltere Girişimci Tier 1 vizesi hamili Birleşik Krallık toprakları içerisinde sadece kendi girişiminde çalışma hakkına sahiptir.

Tier 1 Investor Visa Nedir

Tier 1 Investor Visa Nedir?

Tier 1 investor visa yani Tier 1 yatırımcı vizesi ile İngiltere’de yatırım yaparak uzun süreli vize ve oturum izni almak mümkündür. Yapılan yatırımın değeriyle doğru orantılı olarak İngiltere’de oturum izni alınmaktadır.

 • 2 milyon £ değerindeki yatırımdan 5 yıl sonra,
 • 5 milyon £ değerindeki yatırımdan 3 yıl sonra,
 • 10 milyon £ değerindeki yatırımdan 2 yıl sonra sınırsız oturum izni için başvuru hakkına sahip olunmaktadır.

Tier 1 yatırımcı vizesine başvuru yapabilmek için en az 2 milyon £ fona sahip olmak ve İngiltere’de kayıtlı bulunan şirketlere yatırım yapmak gerekmektedir.

Mezun Girişimci Tier 1 Vizesi Nedir?

Mezun girişimci Tier 1 vizesi uygun bir iş planı olan ve üniversite diplomasına sahip mezunların bir iş kurmak için Birleşik Krallık’a gelmelerine olanak sağlayan vize türüdür.

Bu vize başvuranlarının yapılabilmesi için öncelikle başvurunun Birleşik Krallık yüksek öğrenim kurumu veya UN Ticaret ve Yatırım departmanı tarafından onaylanması gerekmektedir.

Mezun Girişimci vizesi, her yıl Birleşik Krallık tarafından belirlenen yıllık bir limite tabidir. 2018 yılında başvuru limiti 2100 vizedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 1 vize sistemi puana dayalı bir vize sistemidir. Başvuru yapacak bireylerin vize değerlendirme testinden minimum 75 puana sahip olmaları gerekmektedir. Bu test bireylerin yaş, dil seviyesi ve başvurdukları kategorideki diğer koşullara bağlı olarak yeterliliklerini ölçmektedir.

İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi Şartları

Tier 1 yatırımcı vizesine başvuru yapabilmek için 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin 2 milyon sterlin fona sahip olmaları ve banka hesap hareketleri ile maddi yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Tier 1 Yatırımcı Vizesi başvuru koşulları aşağıda sıralanmıştır:

 • 2.000.000 £ ve üzeri fona sahip olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Yapılan sınav üzerinden en az 75 puan almak
 • Birleşik Krallık’ta bir banka hesabına sahip olmak
 • Paranın başvuru sahibine ya da ailesine ait olduğunu kanıtlamak
 • EEA (Avrupa Ekonomik Topluluğu) ve İsviçre vatandaşlığı dışında olmak
 • 2 milyon £ 2 yıldan daha kısa bir süredir banka hesabında bulunuyorsa bu fonun kaynağını gösterebiliyor olmak

Tier 1 Yatırımcı Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere tier 1 yatırımcı vizesi başvurusu için gerekli bazı evraklar bulunmaktadır. Bu vize türüne başvurmak için gerekeli evraklar listesi aşağıda sıralanmıştır.

 1. Pasaport
  Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az bir boş sayfası bulunan geçerli bir pasaport. Pasaportun geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalıdır.
 2. Yatırım Portfolyosu
  Mevcutta bulunan yatırım fonlarının kanıtlı dokümanları ( nerede tutulduğu, nereden geldiği ve pound para birimine çevrildiğinde yeterli miktarda olduğu kanıtlanmalıdır)
 3. Tüberküloz test sonucu
  Tüberküloz test sonucu 2012 yılından itibaren Türkiye’den başvuru yapacak yatırımcılar için kaldırılmıştır.
 4. Adli sicil belgesi
  Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi. İngiltere Konsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine verilmek üzere alındığı belirtilmelidir.
 5. B1 İngilizce seviyesi belgesi
  Toefl ya da Ielts test sonucu kabul edilmektedir.
 6. Harç Dekontu
  İlgili İngiltere dış temsilciliği hesabına banka şubesinden vize başvuru harcının yatırıldığına dair dekontun orijinali verilmelidir. Online bankacılık kullanılarak alınan dekontlar kabul edilmemektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda bu işlemi başvuru sahibine adına saha ekibinden bir personel gerçekleştirmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda İngiltere Tier 1 vizesi ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına yer verilmiştir.

Tier 1 Vizesi ile İngiltere’de Ne Kadar Kalabilirim?

Tier 1 Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’de maksimum 40 ay ikame edilmektedir. İngiltere’de yasal olarak kalmaya devam edebilmek için tier 1 vizesi uzatma başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca İngiltere’ye yapılacak yatırımdan en az 3 ay önce vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Tier 1 Yatırımcı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Tier 1 Yatırımcı vizesinin 1.623£ başvuru ücreti bulunmaktadır. Bu ücret doğrudan ilgili İngiltere dış temsilciliğine ödenmektedir. Kişisel durum ve alınan danışmanlığa bağlı olarak vizem.net danışmanlık ücreti değişebilmektedir.

Tier 1 vizesini uzatmak veya aile üyelerini İngiltere’ye getirmek mümkündür. Bu başvuruların her biri için de 1.623 £ harç bedeli ödenmelidir.

Ayrıca Tier 1 Yatırımcı vizesi başvurularına ek olarak sağlık sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. İlk defa İngiltere’ye gidecek olan kişiler tüm EEA alanında geçerli ve minimum 40000 £ teminatlı sağlık sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Kişi İngiltere’deki oturum iznini aldıktan sonra buradaki sağlık sisteminden faydalanma hakkına sahip olur.

İngiltere’de Yatırım Yapmak için Tier 1 Vize Şartı Var Mıdır?

İngiltere yatırım fırsatları için araştırma yapan yüzlerce T.C vatandaşı İngiltere’de yatırım yapmak için Tier 1 vize şartı bulunup bulunmadığını sorgulamaktadır. İngiltere’de yatırım yapmak için Tier 1 vizesi öncelikli adımdır. Bunun yanında Ankara Antlaşması, Innovator (yenilikçi) vizesi gibi alternatif yollarla da İngiltere’de yatırım yapmak ve iş kurmak mümkündür. Ancak bir vize sistemine tabii olmadan eğer bir İngiliz vatandaşlığı bulunmuyorsa ve başka yollardan elde edinilmiş bir oturum izni yoksa İngiltere’de yatırım yapmak mümkün değildir.

Innovator Vizesi Nedir?

Tier 1 Girişimci Vizesine, İngiltere’de bir iş kurmak ve çalıştırmak için başvuru yapılabilmektedir. İngiltere için Tier 1 Girişimci Vizesi, çok daha avantajlı ve uygun yollarla elde edilebilecek Innovator Vizesi olarak güncellenmiştir. Innovator Vizesi, Birleşik Krallık bünyesinde iş kurabilmek için başlangıçta 50.000£’e sahip bireylerin başvuru yapabileceği bir vize türüdür.

Tier 1 Girişimci Vizesinin bir diğer türü de üniversite mezunu girişimci vizesidir. Tier 1 Üniversite Mezunu Vizesi başvuru şartlarının öncelikli adımı yeterli İngilizce dil seviyesine sahip olmaktır. Bu vize türüne başvurabilmek için İngilizce eğitim veren eğitim kurumlarında bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesinde akademik çalışmaların yapılmış olması gerekmektedir. Ayrıca İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlanması adına IELTS sınavından yeterli puanın alınması gerekmektedir.

İngiltere Tier 1 Girişimci vizesi ve Innovator vizesi hakkında bilgi almak için gov.uk girişimci vizesi sayfası ziyaret edilebilir.

İngiltere Tier 1 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile İngiltere Tier 1 vize başvuruları için aşağıdaki süreç izlenmektedir.

 1. Kişisel duruma uygun Tier 1 vizesinin ve gerekli evrakların öğrenilmesi için 0850 532 1868 başvuru merkezi aranmalıdır
 2. Gerekli evraklar vizem.net merkez ofisine ulaştırılmalıdır
 3. Evrak kontrolünden sonra başvuru tamamlamak üzere parmak izi ve fotoğraf için aracı kuruma gelinmelidir

Daha önceden İngiltere vizesi alınmış olsa da başvuru sahibinin biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) almak için aracı kurum ofisine gelmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Güncelleme

6 Nisan 2019 yılında tier 1 vizesi başvuruları 6 Nisan 2021 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeni göçmenlik yasalarına uyum programı kapsamında 6 Nisan 2021 tarihinden sonra güncel bilgilere İngiltere Konsolosluğu ve vizem.net üzerinden öğrenilebilir.

Bu tarihten önce yapılan Tier 1 vizesi başvuruları sonuçlandırılmış ve kazanılmış haklar bakidir.

Daha önceden Tier 1 vizesi almaya hak kazanmış adayların Birleşik Krallık toprakları içerisinde Tier 1 vizesi ile yaşamaya devam etmeye ve aile bireylerinin vize sürelerinin uzatılmasına devam edilmektedir.

Paylaş: