İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 2 Vizesi; yüksek nitelikli çalışanlar, lisanslı sporcular, din adamları ve Tier 2 şirket içi transferler olarak 4 ayrı kategoriye ayrılan bir çalışma vizesi türüdür. Tier 2 vizesi 1 Aralık 2020’de Nitelikli İşçi Vizesi olarak güncellenmiştir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Nedir?

Tier 2 vizesi, İngiltere’de çalışma yeri teklif edilen ve UKVI yetkili işverenler tarafından desteklenen nitelikli göçmen işçilerin başvurabileceği bir vizedir. Tier 2 vizesi almak için işveren, UKVI sponsorluk lisansına sahip Birleşik Krallık’ta bulunan bir kuruluş olmalıdır. İngiltere’de bulunan tüm lisanslı sponsorların listesine (tier 2 sponsor list) buradan ulaşılabilir.

İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi Şartları

İngiltere, dünyanın en sistematik ülkelerinden biridir ve önemli beceri eksikliklerinin bulunduğu teknoloji, finans, otelcilik ve sağlık disiplinleri gibi sektörlerde çalışanlar için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Tier 2 vize başvurusu yapacak bireyler, geçerli tier 2 sponsor lisansına sahip işverenler tarafından davet edilmelidir. Ayrıca başvuru sahibine işvereni tarafından bir sponsorluk sertifikası olan CoS verilmelidir. CoS, başvuru yapan göçmen ve başvuru yapılan iş hakkında bilgiler içermektedir. Ayrıca CoS, iş başvurusunda bulunan birey daha önce tier 4 (genel öğrenci) vizesinden geçiş yapmamış ise, başvuru sahibine ödenecek maaşı da içermektedir.

CoS, işin İkamet İşgücü Piyasası (RLMT) testini geçtiğini de doğrulamalıdır. CoS, Tier 2 genel vize başvurusunda bulunan önemli bir sertifika olarak bilinmektedir.

Genel Çalışma Vizesi Tier 2 Başvuru Aşamaları

Tier 2 vize işlemleri çeşitli test aşamalarından oluşur. Başvuru yapan bireylerin bu test üzerinden 70 puana ulaşmaları gerekmektedir. Geçerli bir sponsorluk belgesinin yanı sıra işverenin başvuru sahibinin mesleğine ve işine uygun bir oranda maaş ödeyeceğinin belgelerini sunmak gerekmektedir.

İşverenden alınan sponsorluk belgesi, iş için uygun oranda veya daha fazla ödeme yapılacağını belirtmelidir. Uygun maaş, başvurulan vize türü ve başvurulan iş pozisyonu için asgari bir maaştır. Ayrıca başvuru yapan bireyin banka hesabında en az 90 gün boyunca muhafaza edilen 945£ ‘luk bir kişisel tasarruf bakım fonu biriktirilmelidir. Bunun yanında okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümlerinden oluşan IELTS sınavında en az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliğine sahip olunduğu kanıtlanmalıdır. Eğer dil yeterliliği bulunmuyorsa İngiltere’deki dil okullarında İngilizce eğitimi alındıktan sonra da başvuru yapılabilir.

Tier 2 başvurusu puanlama sistemi aşağıda verilmiştir:

 • Geçerli bir sponsorluk belgesi - 30 puan
 • Uygun maaş - 20 puan
 • B1 İngilizce seviyesi belgeleri - 10 puan
 • Bakım fonları - 10 puan

İngiltere Tier 2 vizesi için ayrıca tüberküloz negatif test sonucu gerekmektedir. Tier 2 vizesi alanlar için asgari maaş yıllık 30.000£’dur.

Sağlık görevlisi, hemşire veya öğretmenlik gibi bazı mesleklerde bu miktar biraz daha az olabilmektedir. Ayrıca genel işçi vizesi tier 2 ile İngiltere’de çalışmaya hak kazanan bireyler aile üyelerini de yanlarında götürebilmektedir.

İngiltere 2 Vizesi Nasıl Alınır?

Vizem.net İngiltere Tier 2 vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılacak İngiltere tier 2 vizesi için aşağıdaki prosedür izlenmektedir.

 1. 0850 241 1868 aranarak kişisel koşula uygun Tier 2 vize çeşidi ilgili danışman tarafından belirlenir.
 2. Kişi ön görüşme için vizem.net merkez ofisine gelerek gerekli evrakları bu aşamada danışmana teslim eder.
 3. İlgili danışman başvuru formunu doldurup vize dilekçesini düzenler. Başvuru sahibi adına vize başvuru merkezinden randevu alır.
 4. Randevu tarihinde saha ekibinden bir danışman buradaki işlemler için başvuru sahibine refakat eder ve işlemleri hızlandırır. Bu aşamanın tamamlanması ile Tier 2 vize başvurusu tamamlanmış olur.
 5. Vizenin onaylanıp tekrar vize başvuru merkezine ulaşması ile saha danışmanı vizesi onaylanmış pasaportu buradan alarak tekrar başvuru sahibine kargolar.

Tier 2 vize başvurularında en önemli aşama doğru evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru formunun doğru doldurulmasıdır. İsteğe bağlı olarak sadece başvuru formu ve randevu oluşturma hizmetleri alınabilir. Bu durumda başvuru sahibi süreci kendi tamamlanmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Tier 2 Vizesi için Gerekli Belgeler

İngiltere Tier 2 Vizesi için Gerekli Belgeler

Destekleyici belgeler her vize başvurusu için çok önemlidir. Tier 2 genel çalışma vizesi için aşağıdaki belgelerin sağlanması gerekmektedir:

 • CoS referans numarası
 • B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olunduğunun kanıtı
 • 945 sterlinlik bir birikime sahip olunduğunu gösteren banka dokümanları
 • Geçerli bir pasaport
 • Seyahat geçmişi bulunuyorsa geçmiş seyahat belgeleri ve pasaportlar
 • Tüberküloz test sonuçları
 • Sabıka ve sicil kayıtları

Tier 2 Çalışma Vizesi için Randevu İşlemleri

Gov.uk adresinden kişisel duruma göre bilgiler girilerek ilgili başvuru için gerekli evrak listesi oluşturulmaktadır. Bu evrak listesini hazırlayarak yine sistem üzerinden en yakın İngiltere vize başvuru merkezi TLS contact İngiltere vize merkezinden randevu alınmalıdır. Başvuru sahibinin ajandasına uygun tarih sistem üzerinden seçilebilmektedir. Randevu alındıktan sonra sistem vize harcı ve aracı kurum ücretini tahsil etmek için başvuru sahibini online ödeme sistemine yönlendirmektedir.

Ödemenin yapılması ile randevu tarihi girilen mail adresine gönderilmektedir. Verilen randevu tarihinde vize başvuru merkezinde bulunulmaması durumunda randevu süreci için işlemlere baştan başlanılmalıdır.

İngiltere Tier 2 Vizes Ücreti

Tier 2 Vizes Ücreti

Tier 2 vizesi ücreti 641 USD’dir. Bu tutar İngiltere Konsolosluğu’na ödenen vize vize harç ücreti ve aracı kurum ücretlerini kapsamaktadır.

vizem.net danışmanlığında yapılacak başvurular için İngiltere tier 2 çalışma vize ücreti alınacak danışmanlık hizmetine göre değişiklik gösterir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

İngiltere Tier 2 vizesi ile ilgili sık sorulan sorular aşağıda listelenmiştir.

Tier 2 Vizesine Bağımlı Olarak Kimler Başvurabilir?

Tier 2 Dependent Visa, yani Tier 2 bağımlı vizesi; Tier 2 vizesine sahip bireylerin eşlerinin, evlilik bağı olmayan partnerlerinin, 18 yaşın altındaki çocuklarının ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin İngiltere’ye gitmek için alabilecekleri bir vize türüdür. Tier 2 Bağımlı Vize Dökümanları (Tier 2 dependent visa documents ) aşağıda listelenmiştir:

 • En az 6 aylık geçerli bir pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Renkli bir İngiltere vizesi fotoğrafı
 • Orijinal doğum belgesi veya evlilik cüzdanı ( bağımlı bireyin tier 2 vizesi sahibi ile ilişkisine kanıt olarak)
 • Önceki seyahat geçmişi belgeleri
 • İngilizce olmayan bütün belgelerin çevirileri
 • Tüberküloz test sonucu

Evlendikten Sonraki İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Çıkarılır?

İngiltere çalışma iznine sahip kişinin evlenmesi ile çalışma iznini yenilemesi gerekmemektedir. Evlilik sebebiyle pasaport değişimi yapılmadan eski pasaporttaki İngiltere çalışma vizesi geçerliliğini korumaktadır.

Tier 2 Genel Vizesi Kimler için Uygundur

Bir konuda özel yeteneğe sahip olan kişiler genel tier 2 çalışma vizesi için başvuruda bulunabilir. Başvurunun onaylanması için İngiltere merkezli bir sponsordan CoS referans numarasının temin edilmesi gerekmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi ile Aile Bireyleri

Türkiye merkezli bir şirketin İngiltere operasyonlarında yer almak üzere şirket içi geçişlerde tier 2 şirket 2 transfer vizesine başvurulmalıdır.

Bu vize haftada 20 saate kadar ikinci bir işte çalışabilir, aynı zamanda eğitim alınabilmektedir. İngiltere’ye sınırsız giriş çıkış yapılabilir ve birinci dereceden aile bireyleri için de İngiltere oturum izni başvurusunda bulunulabilir.

Tier 2 Seçkin Sporcu Vizesine Kimler Başvurabilir?

İcra ettikleri spor dallarında uluslararası bilinirliğe ve başarıya sahip sporcular Tier 2 seçkin sporcu vizesi için başvuru yapmaları uygundur.

İngiltere’de Çalışmak için Ne Yapmalıyım?

İngiltere’de çalışmak için öncelikle İngiltere’ye gitmek için hangi çalışma vizesine başvurulacağının belirlenmesi gerekmektedir. Kişisel duruma uygun vize türü belirlenip başvuru yapıldıktan sonra sonra İngiltere’de çalışmak için gerekli ilk adım atılmış olur.

Başvuru sahibi vize onayı ile İngiltere’de yasal olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır. İngiltere’de düzenli bulunduğu ve kimseye muhtaç olmadan hayatını idame ettirebildiği sürece İngiltere’de çalışmaya devam edebilmektedir.

Başvuru ve Bilgi İçin: 0850 241 1868

Paylaş: