Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

9 Adımda Kanada Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

T.C vatandaşlarının Kanada’ya yapacakları kısa veya uzun süreli seyahatler için, kişinin pasaport türü fark etmeksizin Kanada vizesi sahibi olması gerekmektedir. Türkiye’den Kanada vizesi başvuruları hem online olarak hem de aracı kurum olan VFS Global vize merkezine giderek yapılabilmektedir.

Kanada vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar, Kanada hükümetinin yabancı vatandaşlar için sunduğu çok sayıdaki vize tipine ve göçmenlik programına göre farklılık göstermektedir. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) son yıllarda Kanada vizesi başvurularında artış olduğunu duyurmuştur. Kanada vize başvurularında istenilen vize başvuru belgelerinin tam ve dikkatli bir şekilde hazırlanmış olması vize onayı açısından oldukça önemlidir.

Vizem.net 2018-2021 yılları arasında Kanada vizesi başvurularında %96,2 ile, başvuru onay oranı en yüksek olan, IRCC sertifikalı akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’ya Vize Başvurusu Yapmak için Şartlar Nelerdir?

Kanada’ya vize başvurusu yapmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin sağlık durumunun iyi olduğunun bir kanıtını sunması gerekmektedir.
 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin suç kaydının olmaması ve göçe bağlı bir ihlali olmaması gerekmektedir.
 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin Kanada’da bulunduğu süre boyunca geçimini sağlayabilecek yeterli fonu olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin işi, evi, ailesi olduğunu belirtmesi gibi kendi ülkesine geri döneceğine dair kanıt sunması gerekmektedir.
 • Kanada’ya vize başvurusu yapmak için kişinin Kanada’da kalacağı süreyi belirtmesi gerekmektedir.

Kanada vize başvuru şartları, başvurulması talep edilen vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, yukarıdaki şartlar tüm Kanada vizeleri için aranan temel şartlardır.

Kanada Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada vize başvurusu online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesi üzerinden yapılmakta ve biyometri işlemleri için ilgili VFS ofislerinden randevu alınarak başvuru tamamlanmaktadır.

Kanada Vize Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Kanada vize başvuru süresi aşağıda listelenmiştir.

 1. Kanada vize başvurusunun çevrimiçi ya da fiziksel olarak yapılacağının seçilmesi gerekmektedir.
 2. Kanada vize başvurusu için istenen bilgi ve belgeleri içeren bir vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 3. Kanada vize işlem ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 4. Başvuru sahibine en yakın Kanada vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.
 5. Başvuru sahibinin pasaportu, fotoğrafları ve diğer VFS Global Kanada vize evraklarıyla birlikte vize başvuru merkezini ziyaret etmesi, parmak izi ve fotoğrafını vermesi gerekmektedir.
 6. Başvuru sahibinin vize başvuru formunu Kanada vize başvuru merkezine göndermesi gerekmektedir.
 7. Başvuru sahibi, takip numarasını içeren makbuzunu başvuru merkezinden alabilmektedir.

Kanada için Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada için online vize başvurusu Kanada hükümeti web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Kanada hükümetinin web sitesi olan https://www.canada.ca/ üzerinde; başvuru sahibinin talep ettiği vize türüne göre gerekli koşullar, başvuru için istenen evrakların listesi, başvuru adımlarının belirlenmesi ve diğer başvuru işlemleriyle ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.

Vatansız kişiler için yabancı pasaportu ve vatandaş olmayanlar için mülteci seyahat belgesi olan kişiler Kanada online vize başvurusu yapamamakta olup kağıt üstünden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kanada Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport: Son kullanma tarihi 6 aydan uzak olmalıdır.
 • Kişinin ülkesiyle olan bağlarını kanıtlayacak belgeler: Polis izni, istihdam beyanı, kişinin eğitim belgeleri gibi belgeler sunulmalıdır.
 • Fotoğraf: Beyaz arka plana sahip 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır. Fotoğraf son 90 günden önce çekilmiş olmamalıdır.
 • Yeminli bir beyanname veya davet mektubu: Yeminli beyanname ya da davet mektubu, başvuru sahibi akrabalarını ziyaret etmeyi veya onlarla yaşamayı planlıyorsa gereklidir.
 • Tıbbi izin belgesi: Kişinin uçuş yapmaya uygunluğunu değerlendirmek için talep edilmektedir.
 • Uçak rezervasyonu kanıtı: Kişinin dönüş bileti ve seyahat güzergahının fotokopisi sunulmalıdır.
 • Finansal dökümanlar: Kişi, Kanada’da bir süre yaşayacak kadar parası olduğunu kanıtlamak için banka dekontlarını sunmalıdır.

Talep edilen vize türüne ve çalışma durumuna göre Kanada vizesi için gerekli evraklar farklılık göstermekte olup, yukarıda verilen belgeler tüm Kanada vizeleri için hazırlanması gereken standart belgelerdir.

Kanada Vize Başvuru Ücreti Nedir ve Nereye Yatırılır?

Kanada vize başvuru ücreti, 2022 yılında biyometri işlemleri hariç, talep edilen kısa süreli vize türüne göre 100 ile 155 Kanada doları arasında değişmektedir, uzun süreli vizeler ise 1050 ile 2075 Kanada doları arasında değişiklik göstermektedir. Kanada biyometri işlemlerinden aracı kurumun aldığı ücret ise 85 Kanada dolarıdır. Türkiye’den Kanada vize başvuru harcının online olarak Kanada hükümeti adına yatırılması gerekmektedir.

Kanada Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Kanada vizesi için randevu VFS Global online randevu sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde alınabilmektedir. VFS Global Kanada randevusu almak için öncelikle talep edilen vize türünün belirlenmesinin ardından kişisel bilgiler doldurularak randevu alınabilmektedir.

Kanada vizesi için çeşitli randevu seçeneklerinin bulunduğu VFS Global sisteminin görseli aşağıda verilmiştir.

VFS Global Kanada Vizesi için Randevu Seçenekleri
VFS Global Kanada Vizesi için Randevu Seçenekleri

Kanada vize başvurularında yetkili VFS ofisleri Ankara ve İstanbul olup, diğer VFS ofislerinden randevu alınamamaktadır.

Kanada Vize Randevusu Nasıl Gerçekleşir?

Kanada vize randevusu, başvuru yöntemi online olarak seçilmişse, randevuda sadece biyometri işlemleri yapılarak başvuru tamamlanmaktadır.

Başvuru yöntemi fiziksel olarak seçilmiş ise, VFS Kanada randevu işlemleri tamamlanması ardından, randevu gününde VFS Global vize başvuru merkezine şahsen gidilerek evrakların teslimi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması ile vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Kanada vize başvurusu, vize takip ve sorgulama işlemleri aracı kurum olan VFS Global’in takip sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru sahibi, vize takibini vize başvuru merkezinden aldığı makbuzun üzerindeki takip numarasıyla yapabilmektedir.

VFS Global Kanada Vizesi Takip Adımları
VFS Global Kanada Vizesi Takip Adımları

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vize takip işlemleri Kanada vize departmanı tarafından takip edilerek düzenli SMS bilgilendirmeleri ile başvuru sahibine gönderilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Vize Başvuru İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada vize başvuru işlemleri ortalama sonuçlanma süreleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada ziyaretçi vizesi: 76 gün
 • Kanada aile ziyareti vizesi: 140 gün
 • Kanada öğrenci vizesi: 11 hafta
 • Kanada çalışma vizesi: 12 hafta
 • Kanada start-up vizesi: 12-16 hafta
 • Kanada aile birleşimi vizesi: 12 ay
 • Kanada ebeveyn vizesi: 20-24 ay

Vize tipine, başvuru yöntemine (online/ fiziksel), vize ofisi yoğunluğuna göre Kanada vize sonuçlanma süresi değişebilmektedir. Kanada vize onayı alındığında IRCC tarafından başvuru sahiplerine bilgilendirme yapılmaktadır.

Kanada Vize Onayı Alanlar Pasaportunu Nasıl Alabilir?

Kanada vize onayı alanlar pasaportunu ve diğer belgelerini vize başvuru merkezinden teslim alabilmekte ya da ek ücret karşılığında kurye ile teslim alabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: