Kanada Sağlıkçı Alımı

Kanada Sağlıkçı Alımı: 2023'te Gerekli Şartlar ve Prosedürler Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada sağlıkçı alımı, pandemi şartları sebebiyle, 2020 ve 2021 yıllarında birçok ülkede sağlık alanında oluşan istihdam açığı sonucunda Kanada tarafından izlenen bir politikadır. Doktor ve hemşireler, Kanada için öncelikle istihdam sağlanacak grup olmuştur.

Kanada oturum izni başvurusunda bulunan uluslararası sağlık çalışanları, Kanada Tıp Konseyi’nin değerlendirme sürecinden geçtikten ve ilgili eyalet makamından lisans aldıktan sonra çeşitli Kanada hastanelerinde çalışabilmektedir.

Vizem.net, Kanada sağlık personeli alımı için ilgili denklik işlemlerinde danışmanlık hizmeti sağlayan ve iş teklifi alan kişiler için Kanada vize başvuru süreçlerini tamamlayan akredite acentedir.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada sağlıkçı göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen hemşire, doktor, fizyoterapist ve diğer sağlık çalışanları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada’da En Çok İş İmkanı Bulunan Sağlık Meslekleri Nelerdir?

Kanada’da en çok iş imkanı bulunan sağlık meslekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Lisanslı uygulama hemşiresi
 • Lisanslı hemşire
 • İleri uygulama hemşiresi
 • Tıbbi idari asistan
 • Fizyoterapist
 • Hemşire amiri
 • Optik teknisyeni
 • Mesleki terapist
 • Solunum terapisti
 • Sağlık bilgi müdürü

Kanada’da Sağlık Çalışanı Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da sağlık çalışanı olmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da sağlık çalışanı olmak isteyen uluslararası vatandaşların, ikamet ettikleri ülkede tanınmış bir yükseköğretim kurumundan mezun olmaları gerekmektedir.
 • Kanada’da sağlık çalışanı olarak çalışmak için, uluslararası vatandaşların eğitim yeterliliklerinin Kanada standartlarına göre değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Kanada sağlık sektöründe çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin, ikamet ettikleri ülkedeki Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesi tarafından belirlenmiş profesyonel bir kuruluştan Kanada denklik değerlendirmesi sonuçlarını almaları gerekmektedir. Değerlendirme sonucunda kişilere, ikamet ettikleri ülkede aldıkları eğitimin Kanada’da karşılık geldiği düzeyi beyan eden bir rapor verilmektedir.
 • Kanada’da sağlık sektöründe çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin, TOEFL ve TSE gibi uluslararası sınavlara katılarak dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Kanada’nın Quebec eyaletinde sağlık sektöründe çalışmak isteyen kişiler, Fransızca sınavına tabi tutulmaktadır.
 • Tecrübe, Kanada sağlık sektöründe çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için önem taşımaktadır. Sağlık sektöründe 2 ile 5 yıl arasında tecrübesi bulunan uluslararası sağlık çalışanlarının Kanada’da çalışmaya başlayabilmesi daha kolaydır.

Kanada’da Sağlık Personeli Olarak Çalışmak için Diploma Seviyesi Ne Olmalıdır?

Kanada’da sağlık personeli olarak çalışmak için yabancı uyruklu vatandaşların, lisans veya lisans üzeri eğitim seviyesine sahip olmaları gerekmektedir.

Kanada Sağlık Personeli Alımı için Diploma Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada sağlık personeli alımı için gereken diploma denkliği, IRCC tarafından tanınan akreditasyon kurumlarınca yapılabilmektedir. Kanada doktorluk denklik işlemleri, Kanada Tıp Konseyi tarafından yürütülmektedir. Kanada sağlık sektöründe hemşire olarak çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların Kanada hemşirelik denklik işlemleri ise, Ulusal Hemşirelik Değerlendirme Servisi tarafından sağlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada diploma denklik işlemleri, diploma ve transkript belgeleri başvuru sahibi tarafından merkez ofise ulaştırıldıktan sonra ortalama 6 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Kanada Sağlık Çalışanı Alımı için Başvurular Nereye Yapılmalıdır?

Kanada sağlık çalışanı alımı için başvuru süreci, yabancı uyruklu vatandaşların önce diploma denkliği almaları, ardından Kanada Tıp Konseyi’nin değerlendirme sınavını geçmeleri ile başlamaktadır. Sınavı geçen uluslararası sağlık çalışanlarının, Kanada’da çalışmak istedikleri eyaletin ilgili makamından sağlıkçı lisansı almaları ve ardından bir iş görüşmesine katılarak resmi iş sözleşmesi yapmaları şarttır.

Resmi iş sözleşmeleri bulunan sağlık çalışanlarının, ilgili Kanada göçmenlik programlarından birisi kapsamında Kanada oturum izni almak için IRCC’ye başvurmaları gerekmektedir.

Kanada’da Sağlık Personeli Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kanada’da sağlık personelleri için oldukça yüksek bir istihdam açığı bulunmaktadır. Kanada’da 700’den fazla hastane, 400.000’e yakın pratisyen hekim, uzman doktor, hemşire ve sağlık profesyoneli bulunmaktadır.

Kanada sağlık personellerine, kariyerlerinde gelişmeleri ve ilerlemeleri için birçok program sunulmaktadır. Kanada sağlık çalışanları; esnek ve dengeli çalışma saatlerine, cazip bir emeklilik planına ve maluliyet sigortasına sahiptir. Eğitim, ebeveynlik, yakın bir ailenin bakımı gibi durumlarda Kanada sağlık personellerinin izin hakları saklı tutulmaktadır.

Kanada’da doktor olarak çalışan kişiler, haftada ortalama olarak 35 ile 40 saat arasında çalışmaktadır. Kanada’daki sağlık hizmeti kurumları bünyesinde beyin cerrahisi, plastik cerrahi, psikiyatri ve kardiyoloji gibi alanlarda çalışan doktorların yıllık ortalama maaşı 140.000 ile 226.000 Kanada doları arasında değişiklik göstermektedir.

Kanada, doktor maaşları bazında dünyada en yüksek kazanç sağlanan ülke konumundadır. Kanada’da giriş seviyesi sağlık personeli pozisyonlarında ortalama yıllık gelir 45.000 Kanada doları olmaktadır. Deneyimli sağlık personelleri, yılda ortalama 76.000 Kanada doları kazanabilmektedir.

Kanada Sağlık Çalışanı Maaşları Ne Kadardır?

Kanada sağlık çalışanı maaşları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

MeslekOrtalama maaş
Kayıtlı hemşire76.362 Kanada doları
Lisanslı hemşire59.333 Kanada doları
Psikolog94.451 Kanada doları
Veteriner49.452 Kanada doları
Dağıtım optisyeni39.375 Kanada doları
Sağlık hizmetleri yöneticisi87.500 Kanada doları
Solunum terapisti76.650 Kanada doları
Diş hijyenisti70.800 Kanada doları
Tıbbi radyasyon teknoloğu85.800 Kanada doları

Kanada’da Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Kanada’da doktor maaşları, uzmanlık alanlarına göre yıllık ortalama 140.000 ile 226.000 Kanada doları arasında değişmektedir. Kanada, en yüksek doktor maaşı ortalamalarına sahip ülke olarak bilinmektedir. Kanada’da doktorluk yapan kişiler, saatte ortalama 35,70 Kanada doları kazanmaktadır. Kanada’da giriş pozisyonlarında doktor olmak, yılda yaklaşık 38.368 Kanada doları kazandırmaktadır. Kanada’da bölge başına en yüksek maaş oranı, Britanya Kolumbiyası’na aittir.

Türkiye’de aylık ortalama doktor maaşı, 9.325 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Türkiye’de en yüksek doktor maaşı, uzman doktorlara verilmektedir. Aylık ortalama 16.700 Türk lirasına kadar çıkabilen uzman doktor maaşları, ek nöbet gelirleriyle artabilmektedir. Kanada’da doktor olmak, Türkiye ile de karşılaştırıldığında, esnek çalışma saatleri ve saat başı ortalama maaşlarıyla avantajları açısından öne çıkmaktadır.

Kanada’da Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Kanada’da yıllık ortalama hemşire maaşı, 67.571 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Kanada’da hemşireler, saatte ortalama 34,65 Kanada doları kazanmaktadır. Kanada’da deneyimsiz hemşirelerin yılda aldığı ortalama maaş, 52.167 Kanada dolarıdır. Çoğu deneyimli hemşire, yılda ortalama 82.233 Kanada doları maaş almaktadır.

Türkiye’de belirlenen ortalama hemşire maaşı, ayda 6.733 Türk lirasıdır. Kanada’da hemşire olmak, düşük çalışma saatleri ve yüksek ortalama saat ücretiyle birçok ülkeye kıyasla oldukça avantajlı bir konumdadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: